Технічні науки / 4. Транспорт.

 

Лапутин Р.О., Куєвда Д.В.

Автомобільно-дорожній інститут  ДВНЗ "ДонНТУ", м. Горлівка, Україна.

ФОРМАЛІЗАЦІЯ КІЛЬКІСНОЇ ХАРАКТЕРИСТИКИ ОЦІНКИ БЕЗПЕКИ РУХУ НА НЕРЕГУЛЬОВАНИХ ПЕРЕХРЕСТЯХ НА ОДНОМУ РІВНІ В ПОТОЧНИЙ МОМЕНТ ЧАСУ

 

Перехрестя доріг – це місце вулично-дорожньої мережі, де найчастіше виникає конфлікт між транспортними засобами з різними напрямками траєкторії руху. Конфлікт першочергового проїзду області пересічення імовірних траєкторій руху, при відповідних умовах руху, може привести до дорожньо-транспортної події (ДТП). В Україні відсоток ДТП, що відбуваються на нерегульованих перехрестях на одному рівні, від загальної кількості ДТП складає 12,2% [1], що є значною цифрою, отже проблема безпеки руху на вказаних перехрестях є актуальною.

Конфлікт транспортних засобів на нерегульованих перехрестях на одному рівні відбувається у певних місцях території перехрестя, які звуться конфліктними точками [2]. Процес утворення конфліктів на перехресті є дискретним і залежить від наявних умов руху. Тому, на перехресті кількість конфліктних точок, де одночасно відбувається конфлікт, постійно змінюється в інтервалі від 0 до їх максимуму, який розрахований за методикою                 Е.М. Лобанова [2]. Формування поточної безпеки руху транспортних засобів на нерегульованому перехресті на одному рівні було розглянуто у роботі [3], що дозволило сформулювати кількісну характеристику оцінки безпеки руху на нерегульованих перехрестях на одному рівні (рівень конфліктності перехрестя) [3], яка відображає процес утворення конфліктів між транспортними засобами на перехресті у поточний момент часу.

Таким чином, метою даної роботи є формалізація запропонованої кількісної характеристики поточної безпеки руху транспортних засобів на нерегульованих перехрестях на одному рівні.

У роботі [3] пропонується рівень конфліктності перехрестя, позначимо його , розраховувати як відношення кількості "активних конфліктних точок" (АкКТ) [3] до кількості "пасивних конфліктних точок" (ПКТ) [3] у режимі реального часу.

З вище вказаного  буде визначатися за наступною формулою:

 

                                          ,                                               (1)

 

де  - поточна кількість активних конфліктних точок на нерегульованому перехресті на одному рівні за час ;

 - кількість пасивних конфлікти точок на нерегульованому перехресті на одному рівні.

Кількість АкКТ відповідає кількості пар транспортних засобів, які знаходяться у конфліктній області перехрестя на одному рівні в поточний момент часу, тому буде визначатися за формулою:

 

                                       ,                                            (2)

 

де  - поточна кількість транспортних засобів, які знаходяться у конфліктній області перехрестя за час .

Поточну кількість транспортних засобів, які знаходяться у конфліктній області перехрестя  можна розрахувати як добуток поточної кількості транспортних засобів на території перехрестя  [4] та геометричного критерію оцінки безпеки руху на перехресті на одному рівні  [5]:

 

                                          .                                               (3)

Значення поточної кількості транспортних засобів за часом можливо визначати шляхом безпосередніх вимірів на території перехрестя, для чого потрібно застосовувати детектори транспортних засобів, які встановлені на межах території перехрестя та дозволяють фіксувати чисельність транспортних засобів, що в’їжджають на територію перехрестя та виїжджають за її межі:

 

                                                ,                                           (4)

 

де  - кількість транспортних засобів, що в’їхали за час , на територію перехрестя;

 - кількість транспортних засобів, що виїхали за час , за територію перехрестя.

З урахуванням (2), (3) та (4), (1) прийме наступний вигляд:

 

                                    .                                         (5)

 

Кількість пасивних конфліктних точок  в свою чергу залежить від кількості смуг руху проїзної частини головного і другорядного напрямків на перехресті, типу перехрестя та організації дорожнього руху на ньому.

Наведена кількісна характеристика оцінки поточної безпеки руху на нерегульованих перехрестях на одному рівні  враховує наявну інтенсивність прибуття транспортних засобів до перехрестя, геометричні параметри перехрестя та існуючу схему організації дорожнього руху на ньому.

Таким чином, у роботі формалізовано кількісну характеристику оцінки безпеки руху на нерегульованих перехрестях на одному рівні, яка відображає процес утворення конфліктів між транспортними засобами в поточний момент часу. Подальші дослідження потребують експериментальної перевірки наведеної характеристики.

Литература:

 

1. Григор’єв В.І. Дослідження обставин, факторів та причин, які впливають на виникнення дорожньо-транспортних пригод з вини водіїв транспортних засобів. Заходи профілактики та шляхи уникнення дорожньо-транспортних пригод / В.І. Григор’єв // Безпека дорожнього руху України. – 2005. – №1-2. – С. 43 – 50.

2. Лобанов Е.М. Проектирование и изыскания пересечений автомобильных дорог / Е.М. Лобанов, В.М. Визгалов, А.П. Шевяков, В.А. Гохман, В.Б. Завадский, Ю.М. Ситников. – М.: Транспорт, 1972. – 232 с.

3. Кількісна характеристика оцінки безпеки руху на нерегульованих перехрестях на одному рівні в поточний момент часу / Р.О. Лапутин, Д.В. Куєвда // Матеріали II Міжнародної науково-практичної конференції «Динамика научных исследований - 2009». - 2009. -  Режим доступу до журн. : http://www. rusnauka.com/Page_ru.htm.

4. Дудников А.Н. Баланс числа автомобилей на перекрестке в одном уровне и безопасность движения на нем / А.Н. Дудников, Р.А. Лапутин // Науково-технічний вісник „Безпека дорожнього руху України”. – 2005. – №3 –4(21). – С. 100 – 104.

5. Дудніков О.М. Геометричний критерій оцінки безпеки руху на перехрестях доріг в одному рівні / О.М. Дудніков, Р.О. Лапутин // Науково-технічний вісник „Безпека дорожнього руху України”. – 2006. – №1-2 (22). – С. 52 – 55.