Економічні науки/2. Економіка підприємства

Студентка ФММ, гр. УД-61м Василишина Г. В.

Cтарший викладач, к.е.н. Гук О. В.

НТУУ «КПІ»

Сутність та класифікація ризиків в інноваційній діяльності підприємства

Інноваційна діяльність будь-якого підприємства пов’язана з невизначеністю витрат і результатів та являє собою сферу виникнення ризику. Ризик в інноваційній діяльності виступає негативним чинником для реалізації  підприємством свого інноваційного потенціалу. Тому поглиблене дослідження сутності поняття ризику, причин виникнення ризику в інноваційній діяльності підприємства, оцінка його небезпеки та визначення шляхів обмеження є важливою задачею для будь-якого інноваційного підприємства.

Серед вчених і практиків тлумачення поняття «ризик» поки не одержало єдиного розуміння, і визначення цього поняття існує в різних його варіантах. Існує також плутанина при використанні понять «ризик» і «невизначеність» або як синонімів, або як різних термінів.

Поняття «ризик» має певну етимологію, що бере свої джерела в грецьких словах «ridsikon» і «ridsa» (стрімчак, скеля, підніжжя гори). Пізніше ці слова стали використовуватися в романо-германських мовах. Наприклад, в італійській мові risiko – небезпека, погроза; risicare – лавірувати між скель. У французькій мові risque – погроза, ризикувати (буквально: об'їжджати стрімчак, скелю).

У спеціальній літературі наведено багато підходів щодо визначення поняття «економічний ризик». Менш розробленим є поняття «ризик в інноваційній діяльності». Разом з тим, аналізуючи функції економічного ризику, практично всі автори відзначають, що «економічному ризику притаманна інноваційна функція», яку він виконує, «стимулюючи пошук нетрадиційних розв’язань проблем, які стоять перед підприємцем».

Незважаючи на існуюче різноманіття підходів до тлумачення ризику в інноваційній діяльності, на сьогодні відсутнє чітке розуміння цієї категорії з урахуванням комплексності дослідницьких, технологічних та стратегічних процесів на інноваційному підприємстві. Крім того, настільки ж різноманітні, як і визначення сутності поняття інноваційного ризику, й існуючі в літературі класифікації видів ризику, пов'язаного зі здійсненням інновацій. Вони можуть класифікуватися за різними ознаками (рисунок 1.1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис.1.1. Класифікація ризиків в інноваційній діяльності

Як бачимо, за даною класифікацією ризики розподіляються на групи за джерелами виникнення та джерелами інвестування, за формами та механізмами інвестування,  також в залежності від суб’єктів, які беруть участь в інноваційній діяльності безпосередньо або опосередковано.

За результатами дослідження спеціальної літератури можна назвати сотні критеріїв класифікації. По суті, значення будь-якого параметру інноваційного проекту у майбутньому є величиною невизначеною, тобто є потенційним джерелом ризику.

Аналіз сучасної економічної теорії і практики показує, що ризик в інноваційній діяльності підприємств обумовлений наявністю множини чинників, які є дуже різноманітними та важко піддаються не тільки формальному обліку та аналізу, але й простому перерахуванню. За кожною класифікаційною ознакою можуть бути виділені конкретні види ризику в інноваційній діяльності підприємства. Кожний з них одночасно може бути охарактеризований кількома класифікаційними ознаками. У літературі наведено десятки класифікацій ризику. У більшості випадків можна погодитись із запропонованими класифікаціями

Здійснення інноваційної діяльності підприємства пов'язано з високим ризиком. Зумовлюючі його чинники та ситуації дуже різноманітні й супроводжують практично всі інноваційні проекти та інноваційну діяльність підприємства взагалі. Це підтверджує необхідність ретельного дослідження існуючої методичної бази оцінки ризику в інноваційній діяльності, з'ясування можливості її використання у практичній діяльності вітчизняних підприємств, а також дослідження можливостей обмеження ризику в інноваційній діяльності підприємства.

Література

1.                 Бузько И., Воронков Д.,  Голубенко А. Особенности  риск-менеджмента инновационных проектов // Бизнес-информ. – 2009. – № 5-6. – С. 105-107.

2.                 Логвинова О.П., Литвинов Р.В. Методы и инструменты ограничения экономического риска в инновационной деятельности предприятий // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб. наук. праць Східно-українського державного університету. Вип. 2. – Луганськ: СУДУ, 2000. – С. 45-50.

3.                 Олексів І.Б., Подольчак Н.Ю. Методи багатовимірного аналізу в оцінюванні фінансових ризиків підприємства. // Фінанси України. – 2005. – № 1.– С. 96-105.

4.                 Савинская, Н. А. Риски и устойчивость предприятия[Текст]/ Н.А.Савинская, М.Н. Багиева. - М. – 2009. – с.99. – ISBN 6-641-27634-5.

5.                 Рубан В. Инновационная модель стратегического развития Украины: методология и опыт / В. Рубан, О. Чубукова, В. Некрасов // Экономика Украины. — 2007.—№ 6. —С. 14-19.