Экономические науки/4. Инвестиционная деятельность и фондовые рынки

Аспирант, Флегантова А.Л.

Полтавская государственная аграрная академия, Украина

Характеристика основних джерел фінансування та методів залучення інвестицій в інноваційні проекти

Інноваційна діяльність пов’язана з великим ступенем ризику та потребує великого обсягу фінансових ресурсів, тому одним із особливо актуальних питань сьогодення є створення ефективної системи фінансового забезпечення інноваційної діяльності як на макро-, так і на мікроекономічному рівні.

 


 

 

 

 

 

Рис. 1. Сучасна модель залучення інвестиційних ресурсів в інноваційні проекти

Доступ підприємств до фінансових ресурсів стає ключовим чинником в інноваційному процесі. Система фінансового забезпечення інноваційної діяльності повинна передбачати швидке та ефективне впровадження і комерціалізацію інновацій [2].

Фінансування інноваційного розвитку в Україні визначається і регулюється законодавством, зокрема такими нормативно-правовими актами: Законами України «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про інноваційну діяльність», «Про приорітетні напрямки інноваційної діяльності в Україні», «Про інститути спільного інвестування», «Про фінансовий лізинг», «Про цінні папери та фондовий ринок», нормами Цивільного, Господарського, Митного кодексів, податкового законодавства [1].

Важливу роль в організації фінансування інноваційного розвитку відіграє держава. У ст. 33 ст. Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» зазначається, що держава застосовує фінансово-кредитні та податкові важелі для створення економічно сприятливих умов з метою ефективного здійснення наукової і науково-технічної діяльності. Одним із основних важелів є бюджетне фінансування наукової та науково-технічної діяльності (крім видатків на оборону) здійснюється у розмірі не менше ніж 1,7% ВВП України шляхом базового та програмно-цільового фінансування [2].

Загальну структуру моделі залучення інвестиційних ресурсів в інноваційні проекти узагальнено у вигляді схеми на рис 1.

Отже залучення інвестиційних ресурсів в інноваційні проекти в Україні відбувається з огляду на діючі нормативні акти, яких існує досить багато. Серед потенційних інвесторів виділяють державу, фізичних та юридичних осіб. До юридичних осіб слід віднести: інвестиційні компанії і фонди, венчурні, страхові, лізингові, факторингові компанії, банки й інші фінансово-кредитні установи. Джерела та методи фінансування інновацій можна поділити на державні, до яких належать бюджетне та позабюджетне фінансування, державний кредит та позикові кошти, та інші, до яких належать власні кошти підприємств, іноземні інвестиції, франчайзинг, факторинг, форфейтинг та лізинг.

Література:

1.                 Костюченко В.М. Джерела фінансового інноваційного розвитку суб’єктів підприємництва в Україні: правовий аспект // www.nbuv.gov.ua.

2.                 Черкесова Т. І., Пустиніна К. В Проблеми державного фінансування інноваційної діяльності. – Труды Одесского политехнического университета. - №2. – 2007.