Олена Чепурченко

аНДРАГОГІЧНІ ЗАСАДИ РОЗВИТКУ професіоналізму шкільних бібліотекарів у системі післядипломної педагогічної освіти

Сучасний етап розвитку суспільства характеризується принципово новим рівнем відношення людства до інформації: інформація усвідомлюється як стратегічний ресурс суспільства, що стоїть в одному ряду з природними, фінансовими, трудовими та іншими ресурсами суспільства і держави.

Одним з важливих соціальних інститутів, що забезпечують доступ учнів до інформації, є шкільні бібліотеки, для яких організація інформаційної освіти, підвищення інформаційної культури учнів на сучасному етапі модернізації освіти є першочерговим завданням.

Від шкільних бібліотекарів нарівні з учителями та викладачами в першу чергу залежить можливість реального підвищення інформаційної культури учнів. Це потребує принципово нових підходів до організації діяльності шкільного бібліотекаря, актуалізує проблему розвитку професіоналізму шкільних бібліотекарів. 

У ситуації обмеженості умов для розвитку професіоналізму шкільних бібліотекарів проблема їхньої професійної підготовки покладається головним чином на заклади післядипломної педагогічної освіти, завданнями якої є забезпечення безперервності процесів формування та розвитку особистісно-професійної компетентності шкільних бібліотекарів, сприяння оволодінню спеціалістами не тільки базовими бібліографічними знаннями, а й новими теоретичними і практичними знаннями та вміннями з педагогіки, психології, формуванню ІКТ-компетенції тощо.

Процес розвитку професіоналізму шкільних бібліотекарів у системі післядипломної педагогічної освіти буде ефективним за умови  впровадження андрагогічних засад, з урахуванням основних принципів навчання і психолого-фізіологічних особливостей  дорослої людини. Андрагогіка – вікова та педагогічна галузь психолого-педагогічних досліджень теоретичних і практичних проблем освіти і виховання дорослих людей [1, 22].

Не викликає сумніву той факт, що професіонал повинен навчатися безперервно. Більшість дослідників вважають принцип безперервності стратегічним орієнтиром розвитку суспільства. С.І. Змєєв зазначає, що в усіх розвинутих країнах світу освіта функціонує й розвивається на основі концепції безперервної освіти [2, 32]. Концепція неперервної освіти схвалена ЮНЕСКО, Міжнародною організацією праці, Радою Європи й Європейського економічного співтовариства та ін.. В Україні також утверджується принцип організації освітнього простору «Освіта кожної людини протягом усього життя». 

Актуальність безперервної освіти шкільних бібліотекарів обумовлена, на нашу думку, таким об’єктивним фактом, як відсутність бібліотечної освіти в більшої кількості з них (згідно з даними проведеного нами дослідження, 71% шкільних бібліотекарів Луганської області не мають бібліотечної освіти). Натомість, інформаційне суспільство висуває високі вимоги до професіоналізму бібліотекарів. У маніфесті шкільних бібліотекарів підкреслюється, що в умовах безперервного розширення інформаційного простору і розвитку інформаційних мереж на шкільних бібліотекарів покладається функція навчання учнів і вчителів навичок роботи з інформацією, що висуває необхідність постійного підвищення кваліфікації та професійного росту” [6,52].

Важливою ланкою, підсистемою неперервної освіти, що здійснює розвиток професіоналізму шкільних бібліотекарів, є післядипломна освіта.

Н. Клокар визначає особливо важливу роль обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти (ІППО) в розвитку професіоналізму педагогічних працівників, підкреслює, що результатом діяльності інститутів післядипломної педагогічної освіти повинно бути постійне зростання професійного рівня педагогічних кадрів, сприяння їхній адаптації та формування готовності до роботи в нових соціально-економічних умовах, і, як результат, - відповідне зростання якості функціонування освітньої системи регіону [3, 8].

У Луганському ІППО розроблена й апробується під час Всеукраїнського експерименту структурно-функціональна модель системи професійного розвитку керівників і педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів у системі післядипломної педагогічної освіти. ЇЇ мета - забезпечення безперервного розвитку професіоналізму педагогічних працівників завдяки наступності, логічному взаємозв’язку між  підготовкою фахівців  у системі вищої та післядипломної освіти, а в системі ППО – між курсами підвищення кваліфікації й іншими формами професійного розвитку в міжкурсовий період, які підпорядковані загальній меті, об’єднуються за змістом та структурою в андрагогічний цикл [11, 75].

Більшість дослідників проблем освіти дорослих (Б. Ананьєв, Н. Бібік, С. Болівець, С. Гончаренко, Л. Даниленко, В. Дивак, С. Змєєв, І. Зязюн, А. Колесникова, Л. Набока, В .Пуцов, та ін.) зазначають, що вона повинна бути орієнтованою на конкретні потреби того, хто навчається для вирішення життєво важливих проблем, на негайне застосування отриманих знань і вмінь для змінення життєвої ситуації [6, 33]. Так, С. Змєєв підкреслює, що дорослій людині потрібні лише ті знання, які вона може застосовувати негайно. Цим вона відрізняється від учня, студента, для якого найвищим мотивом є пізнавальний інтерес, допитливість. Отже, їй треба довести актуальність пропонованих знань як необхідної умови її успішної діяльності і як головного мотиву навчання [2, 34]. Тож, у Луганському інституті післядипломної педагогічної освіти на курсах підвищення кваліфікації, у міжкурсовий період багато уваги приділяється розвитку конкретних знань і умінь шкільних бібліотекарів  з педагогіки, психології та бібліотекознавства – питанням  нормативно-правового забезпечення роботи шкільного бібліотекаря; психологічним проблемам соціалізації школярів у сучасних соціокультурних умовах; особливостям організації виховного процесу в закладах освіти; роботі з фондами шкільної бібліотеки; бібліографічним методам роботи шкільної бібліотеки; опануванню шкільними бібліотекарями нових технологій пошуково-інформаційної роботи; інноваційних форм роботи зі  школярами щодо популяризації читання тощо.

Як зазначає С. Змєєв, доросла людина здатна сама обирати, які саме знання, уміння їй потрібні, якої якості, в якій формі, в який термін вона б хотіла їх отримати. Тож, у таких умовах одним з найважливіших завдань системи післядипломної педагогічної освіти є надання педагогічним працівникам пропозицій, можливості вибору різних моделей професійного розвитку. Луганський інститут післядипломної педагогічної освіти пропонує різні моделі професійного розвитку педагогів, які реалізують варіативні підходи до змісту, технологій, організації навчання на курсах підвищення кваліфікації та в міжкурсовий період. Варіативність моделей професійного розвитку забезпечує можливість вибору кожним педагогом такої моделі, яка відповідає його професійним запитам. Зміст кожної моделі, як зазначає Т. Сорочан, має бути представлений модулями, щоб його можна було використовувати у різних варіативних моделях безперервної освіти, а також для того, щоб мати реальну можливість вибору для педагогів [4, 9]. Зокрема, для шкільних бібліотекарів розроблено 3 варіанти навчальних планів за кредитно-модульною системою (три кредити – 108 годин): за денною формою навчання (для шкільних бібліотекарів зі стажем роботи понад 5 років); за денною формою навчання (для шкільних бібліотекарів зі стажем роботи понад 5 років) з проблеми: «Роль бібліотеки як інформаційного центру в забезпеченні навчально-виховного процесу загальноосвітнього навчального закладу»; за заочною формою навчання (для шкільних бібліотекарів зі стажем роботи понад 5 років). Наприкінці кожного навчального року навчально-тематичні плани оновлюються згідно з потребами, побажаннями шкільних бібліотекарів, виявленими шляхом анкетування.

Однією з найбільш актуальних і однією з найпопулярніших є модель і технологія проектів професійного розвитку. У Луганському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти запроваджена й апробована експериментальна система проектів професійного розвитку. Проект професійного розвитку - спеціально сконструйоване розвивальне професійне середовище, яке спрямоване на створення системи безперервної освіти в міжкурсовий період. Кожен з проектів триває 0,5 кредиту (18 годин) і складається з трьох модулів (6 годин кожен)  Інститут готує та сертифікує тренерів, консультантів, експертів, тьюторів, які потім взаємодіють у методичних кабінетах (центрах) і методичних об’єднаннях безпосередньо з педагогами. Т. Сорочан, зазначає, що в такій системі постійно діє важливий канал впливу інституту на розвиток професіоналізму педагогів області, формується мережа науково-методичної роботи в її сучасному розумінні [5, 75].

Зокрема, для керівників методичних об’єднань шкільних бібліотекарів в березні-травні 2011 р. бібліотекою інституту спільно з Обласною бібліотекою для юнацтва проводився проект професійного розвитку «Основи бібліотечної інноватики».  Мета проекту: - формування уявлень про теорію та методику інноваційної діяльності бібліотеки, умінь використовувати на практиці досягнення бібліотечної справи: стратегічне планування, маркетинг, проектну роботу тощо.

       Під час проекту бібліотекарі мали змогу поглибили свої знання щодо розуміння сутності інноватики та інноваційної діяльності бібліотеки; змісту  інноваційних процесів у бібліотечній справі; оволодіти інноваційними підходами до реклами книги й бібліотеки, методикою проведення тренінгових занять з учнівською молоддю, організації акцій та майстер-класів, розробки інноваційних проектів. Підсумком участі в проекті професійного розвитку шкільних бібліотекарів стало створення і презентація власного проекту.

В умовах модернізації, інформатизації освіти шкільні бібліотекарі мають бути готовими до професійної діяльності в умовах змін. Ми цілком згодні з Н. Клокар, яка розглядає систему післядипломної педагогічної освіти як своєрідний випереджувальний механізм, що стабілізує та адаптує систему освіти до нових вимог  соціально-економічного розвитку держави [3,8]. Отже, зміст і методи підготовки шкільних бібліотекарів у системі післядипломної педагогічної освіти мають базуватися на принципі випереджувального навчання, бути зорієнтованими не на існуючий стан освіти, а на перспективи майбутнього розвитку.

Випереджувальна спрямованість підготовки шкільних бібліотекарів у системі післядипломної педагогічної освіти виявляється в оновленні навчальних планів курсів підвищення кваліфікації, до яких вносяться теми, що розкривають інноваційну спрямованість сучасного навчально-виховного процесу, актуальні проблеми педагогіки і психології; роль медіа-освіти в навчально-виховному процесі; з нових технологій пошуково-інформаційної роботи; проблем формування іміджу сучасної бібліотеки;  спецкурси з використання інформаційних технологій, інтернет-технологій в начально-виховному процесі загальноосвітніх навчальних закладів.

Аналіз літератури з проблем розвитку професіоналізму бібліотекарів (Ю. Авраєва, В. Бабич, Н., Грабар , С. Єфремова, В. Жукова, І. Луньова, Е. Очирова, Е.Р. Сукіасян,та ін.), свідчить, що процес розвитку професіоналізму шкільних бібліотекарів буде ефективним за умови впровадження андрагогічних засад, зокрема – безперервного навчання, націленого на постійне професійне самовдосконалення; орієнтації  на конкретні потреби того, хто навчається для вирішення життєво важливих проблем; варіативних підходів до змісту, технологій, організації навчання; випереджувального характеру навчання.

 

Література:

1.   Енциклопедія освіти / Акад. пед. наук України; головний ред. В.Г. Кремень. – К.: Юрінком Інтер, 2008. – 1040 с.

2.               Змеев С.И. Образование взрослых и андрагогика в России: достижения, проблемы и перспективы развития / С.И. Змеев // Педагогика. – 2009. - №7. – С. 32-39.

3.   Клокар Н.І. Управління обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти: теорія і практика: Науково-методичний посібник / Н.І. Клокар. – К.: Міленіум, 2004. – 218 с.

4.   Сорочан Т.М. Безперервна освіта педагогів у міжкурсовий період / Т.М. Сорочан, Б.А. Дьяченко / Т.М. Сорочан, Б.А. Дьяченко // Освіта на Луганщині. – 2010. - №1. С. 7-11.

5.   Сорочан Т.М. Безперервний процес професіоналізму педагогів у системі післядипломної освіти / Т.М. Сорочан // Післядипломна освіта в Україні. – 2005. - №1. – С. 75-79.

6.   Шепелява І.О. Настільна книга шкільного бібліотекаря / І.О. Шепелява, Г.М. Іваненко. – Х.: Вид. Група „Основа”, 2010. – 128 с.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відомості про автора

 

Чепурченко Олена Вікторівна, завідуюча бібліотекою Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.

Тел. роб. (0642) 50-52-18; моб. 095 3314814; дом. (0642) 50-44-94.

E-mail: chepurchenko_olena@ukr.net.