Педагогічні науки/5. Сучасні методи викладання

Недосєкова Н.С.

Українська інженерно-педагогічна академія

Роль принципів навчання у формуванні предметної компетентності майбутніх інженерів–педагогів під час виробничого навчання

Педагогами різних часів були визначені певні правила, яких необхідно дотримуватися, щоб забезпечити результативність принципів навчання           (Я.А. Коменський, О.Е Коваленко, Т.В. Крилова, В.Г. Скатецький, В.О. Сухомлинський,  К.Д. Ушинський, В.Ф. Шаталов, А. В.Хуторський та ін.). Визначимо роль деяких з цих принципів під час виробничого навчання.

Принцип науковості вимагає відповідності змісту навчання до сучасних досягнень науки та техніки. Нами пропонується реалізовувати цей принцип не тільки на кожному практичному занятті, а й під час самостійної роботи – розробки студентами творчих проектів. Розробка творчого проекту вимагає від студентів обробки великої кількості наукової інформації, обґрунтування прийнятих розв’язків, із спиранням на останні досягнення науки та техніки у харчовій галузі. Виконання завдань творчого проекту сприяє формуванню аналітичної, дослідницької компетенцій.

Принцип систематичності та послідовності вимагає певної систематизації змісту дисципліни «Виробниче навчання» та наступності викладання модулів. Дисципліна «Виробниче навчання» є фундаментальною та передує вивченню таких дисциплін харчового профілю як «Основи професійної майстерності», «Технологія виробництва продукції громадського харчування», «Харчові технології», «Організація та обслуговування у підприємствах ресторанного господарства».

Послідовне вивчення модулів дисципліни сприяє формуванню у студентів організаційно-творчої компетенції.

Принцип свідомості у процесі виробничого навчання базується на свідомому засвоєнні студентами знань. Реалізація цього принципу можлива лише за умов тісного зв’язку теорії з практикою, що саме і застосовується на практичних заняттях. Вивчення будь-якої теми закінчується створенням творчого проекту. Крім того діяльність студентів організована таким чином, що вони розуміють цінність і потребу в знаннях для майбутньої професійної діяльності. Цей принцип тісно пов'язаний з принципом розвивального навчання – усвідомлення процесу навчання. Наведемо приклад реалізації цього принципу у процесі створення студентами творчого проекту: Ви керівник ресторану «Pallermo». Вам необхідно запропонувати та приготовити  страви з овочів та грибів (фірмові страви) з метою удосконалення рецептурного складу страви та підвищення її харчової цінності. Запропонуйте інноваційні підходи до оформлення готових страв, враховуючи принципи поєднання харчових продуктів.

В процесі виконання такого завдання студенти розуміють необхідність вивчення теоретичного матеріалу, його тісний зв'язок з практикою, а наближення умов завдання до виробничих сприяє формуванню ряду компетенцій: креативної, організаційно-творчої, аналітичної та дослідницької.

Принцип активності й самостійності полягає в організації самостійної роботи студентів, створенні умов для інтелектуального їх розвитку. Методичні рекомендації щодо самостійної роботи студентів з виробничого навчання містять такі завдання, які передбачають активізацію пізнавальної діяльності студентів, вивчення, аналіз, обробку великої кількості наукової інформації та створення нового продукту діяльності – фірмової страви. Наведемо приклад такого завдання: Запропонуйте фірмові страви з овочів та грибів ресторанів Вашого міста з обґрунтуванням доцільності використаних інгредієнтів у цих стравах.

Виконання такого завдання сприяє формуванню організаційно-творчої, креативної, евристичної, дивергентної компетенцій.

Принцип наочності під час виробничого навчання цілковито реалізується в силу особливостей даної дисципліни. Кожне практичне заняття передбачає опрацювання трудових прийомів приготування напівфабрикатів, страв, виробів. Особистий показ викладачем показ викладачем прийомів обробки сировини, приготування напівфабрикатів, готових страв створює умови для засвоєння, узагальнення й систематизації теоретичних знань та застосування їх на практиці.

Безперечно використання у навчальній роботі зі студентами ілюстративних видів наочності (схеми, діаграми, карти, графіки та ін.) сприяє розвитку логічного мислення та формуванню організаційно-творчої, дивергентної, аналітичної компетенцій, як складових предметної компетентності та основи професійної майстерності.

Принцип зв´язку навчання з практичною діяльністю, реа­ліями життя реалізується у процесі розв’язання студентами професійно-орієнтованих технологічних задач, створення творчих проектів, що в свою чергу сприяє формуванню організаційно-творчої, креативної, дивергентної, аналітичної, дослідницької компетентності.

Принцип єдності освітніх, розвивальних і виховних функцій навчання випливає із сутності його функцій: освіт­ньої, розвивальної і виховної. Так, у процесі практичних занять з виробничого навчання студент оволодіває знаннями, уміннями, формується його професійний та науковий світогляд. Під час самостійної роботи відбувається інтелектуальний розвиток студентів. Зміст на­вчального матеріалу, безпосередня участь студентів у навчальній роботі є засобами формування у них відповідних морально-духов­них якостей. Таким чином, формується організаційно-творча, креативна, дивергентна, евристична, аналітична та дослідницька компетенції, які входять до складу предметної компетентності.

Література:

1.     Сухомлинський В.О. Вибр. твори: У 5 т. - К.: Рад. шк., 1976-1978.

2.     Хуторской А. В. Практикум по дидактике и современным методикам обучения. - СПб и др.: ПИТЕР, 2004. - 540 с.: табл.