Економічні науки/3. Фінансові відносини.

Георгієва А.І., ас. Руденко В.В.

      Вінницький торговельно - економічний інститут КНТЕУ         

НАПРЯМКИ УПРАВЛІННЯ ГРОШОВИМИ ПОТОКАМИ

ПІДПРИЄМСТВА: ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ

Фінансове управління грошовими потоками підприємства найчастіше в спеціальній літературі наводиться як система взаємопов’язаних складових для досягнення певних цілей. В першу чергу, для фінансової переваги, суть якої полягає в забезпеченні платоспроможності підприємства та збалансованості його грошових потоків у статиці та динаміці.

По-друге, для фінансової прибутковості, рівень якої визначаєтеся прибутковістю обороту, його тривалістю та структурою капіталу. Прибутковість обороту є результатом комбінації грошових коштів з іншими ресурсами, що залучаються для проведення господарської діяльності, визначаються наявністю стартових грошей та їх достатністю.

По-третє, для економічного зростання, передумовою якого є перевищення грошових надходжень над грошовими витратами, що є передумовою розширеного відтворення, зростання економічного та фінансового потенціалу підприємства.

По-четверте, гнучкості (маневреності), яка дозволяє підприємству пристосуватися до негативних змін зовнішнього середовища або найбільш ефективно використати тимчасові позитивні зміни (покращання економічної кон'юнктури). Досягнення цієї мети фінансового управління обумовлюється створенням резервних запасів грошових коштів, можливістю мобілізації наявних резервів, збільшення, при потребі, надходження грошових коштів та зменшення їх витрачання.

Таким чином, досягнення усіх цілей фінансового управління пов'язано із станом грошового обороту підприємства та обумовлене ним. Це робить задачі управління грошовими коштами та оборотом підприємства одним з першочергових та найбільш вагомих у системі фінансового менеджменту на підприємстві. Реалізація цього завдання передбачає управління грошовими потоками підприємства, створення умов для їх стабільності, ритмічності, синхронності, забезпечення достатності формування та обгрунтування витрачання грошових коштів, формування необхідного розміру запасів грошових коштів для захисту від ризику неплатоспроможності у зв'язку з неочікуваним коливанням надходжень та витрат коштів [1].

З метою підтримки платоспроможності підприємство зацікавлено в максимізації грошових резервів (для захисту від затримки надходження грошей та їх неочікуваного витрачення). У той же час зростання ефективності фінансової діяльності потребує мінімізації залишків грошей, їх максимального спрямування в господарський оборот, короткострокового інвестування з метою отримання додаткового доходу, запобігання знецінення "мертвих грошей".

Отже, грошовий потік підприємства - це сукупність розподілених в часі надходжень і виплат грошових коштів, які генеруються в процесі його господарської діяльності. Обсяг грошових потоків характеризує кількість залучених або використаних грошових коштів.

Управління грошовими потоками включає:

-        облік руху грошових коштів;

-        аналіз потоків грошових коштів;

-        складання бюджету грошових коштів.

Грошові кошти відіграють важливу роль для нормального існування підприємства, тому необхідно визначати стратегію й тактику управління їхнім формуванням і використанням.

Керівництво підприємств дуже часто стикається з проблемою дефіциту грошових коштів. Тому з метою ефективного управління грошовими потоками та фінансовою діяльністю підприємства в цілому доцільно вводити в практику розрахунок системи показників грошових потоків як вимірників фінансової стійкості, платіжної стабільності та нормальної платоспроможності [2].

Ураховуючи вищезазначене, з метою підвищення ефективності управління грошовими потоками вітчизняних підприємств необхідно:

-       залучати в практику розрахунок системи показників грошових потоків як вимірників фінансової стійкості, платіжної стабільності та нормальної платоспроможності;

-       досліджувати галузеві закономірності грошових потоків та враховувати їх у практиці обліку та аналізу підприємства;

-       визначати потоки в обліковій, у тому числі оперативній, інформації для формування своєчасного та повного інформаційного забезпечення аналізу руху грошових коштів підприємств;

-       удосконалити методику аналізу грошових потоків, що повинна здійснюватися, виходячи з реального фінансового стану підприємств;

-       ураховувати фактори руху коштів вітчизняних господарчих суб’єктів в умовах невизначеності та ризику [3].

Отже, управління грошовими коштами підприємства є одним з найважливіших напрямків діяльності фінансового менеджера, оскільки наявність та достатність грошових коштів обумовлює життєздатність підприємства, поточну ефективність його діяльності та можливі темпи його зростання.

 

Література:

1. Губачова О. М. Деякі аспекти управління рухом грошових коштів та їх вплив на фінансовий стан підприємства. // Економіка і регіон. – № 2 (5). – 2005. - С. 32-35.

2. Ігоніна К.А. Теоретичні аспекти планування грошових потоків підприємств. – Актуальні проблеми економіки. № 5 (35). - 2004. – С. 3-6.

3. Корягин М. Актуальні питання визнання та обліку еквівалентів грошових коштів в Україні // Бухгалтерський облік і аудит: Навчально-практичний журнал. – № 2. – 2006. - С. 22-24.