Економічні науки/15. Державне регулювання економікою

Аспірант Лук’янова О.В.

Вінницький національний технічний університет

Трансмісійний механізм монетарної політики в Україні

 

Великий вплив на розвиток національної економіки має монетарна політика, результати реалізації якої позначаються на макроекономічній динаміці через зміну ділової поведінки економічних суб‘єктів. Ефективна стимулювальна монетарна політика здатна надати економіці імпульси для зростання, забезпечити умови для високих й стабільних темпів розширеного відтворення. Водночас прорахунки і помилки у сфері грошово-кредитного регулювання чинять руйнівний вплив на господарську систему країни. Тому пошук оптимальних меж монетарного регулювання, дієвої комбінації монетарних інструментів, раціонального механізму грошово-кредитного регулювання дає змогу  цілеспрямовано і ефективно впливати на економічні процеси та забезпечувати стабільні темпи економічного зростання, що є надзвичайно актуальним для вітчизняної економіки.

В умовах фінансової кризи пошук раціонального механізму грошово-кредитного регулювання дає змогу  цілеспрямовано і ефективно впливати на економічні процеси та забезпечувати стабільні темпи економічного зростання. Ефективність грошово-кредитної політики значною мірою  залежить від дієвості монетарного трансмісійного механізму.

Уперше концепцію трансмісійного механізму сформулював Дж. М. Кейнс: трансмісійним, або передавальним механізмом він назвав систему змінних, через яку пропозиція грошей впливає на економічну активність [1]. Сучасне трактування сутності механізму монетарної трансмісії несуттєво різниться від класичного кейнсіанського формулювання. Так, Унковська Т.В. “монетарний трансмісійний механізм” визначає як відносини, пов’язанні з передачею змін у використанні інструментарію грошово-кредитної політики центрального банку, що впливає на фінансову кон’юнктуру і в подальшому – на  макроекономічні змінні, які відображають стан розвитку реального сектору економіки через складну сукупність каналів (ланцюгів проміжних змінних) та зв’язків прямої і зворотної дії [2].

Більшість вітчизняних дослідників при вивченні монетарного трансмісійного механізму зосереджують свою увагу в основному на вивченні теоретичних аспектів, які стосуються структури передавального механізму та закономірностей його функціонування на прикладі вивчення іноземного досвіду. Проте в економічних умовах України трансмісійний механізм монетарної політики має свої особливості, які потрібно враховувати при реалізації грошово-кредитної політики та досягненні її стратегічних цілей.

Аналіз сучасних економічних передумов та узагальнення існуючих підходів до вивчення механізму монетарної трансмісії в Україні дали змогу провідним дослідникам даної проблеми виділити у структурі монетарного передавального механізму канали процентної ставки, цін активів, кредитний канал і канал очікувань економічних суб’єктів [3]. Визначені канали в сукупності справляють вплив на попит і пропозицію, які, в свою чергу, спричиняють зміни в динаміці ВВП та інфляції.

Насамперед, треба відзначити домінуючу роль в структурі трансмісійного механізму монетарної політики України валютного каналу та каналу банківського кредитування. Причинами цього є на наш погляд відкритість економіки та прив’язаність до обмінного курсу, а також основна роль банківського сектору як фінансового посередника. При цьому, дія процентного каналу монетарного трансмісійного механізму  в Україні є невиразною. Так, підвищення процентних ставок не спричиняє у нас зниження темпів інфляції, так само як збільшення процентних ставок за кредитами не супроводжується зменшенням кредитної активності. Тобто обсяги кредитів виявляються нечутливими до зміни процентних ставок.

 Зате спостерігається значний влив каналу очікувань економічних суб’єктів, який може спричинити порушення у роботі трансмісійного механізму. Канал очікувань характеризує вплив змін у грошово-кредитній політиці на очікування економічних агентів сто­совно майбутніх цін та макроекономічної ситуації, і відповідно на їхні рішення щодо споживання, заощад­жень, інвестицій, виробництва [4].

Щоб підвищити ефективність монетарної політики, необхідно враховувати вищесказані особливості трансмісійного механізму при застосуванні грошово-кредитних інструментів впливу на макроекономічні процеси. Адже нехтування цих особливостей може призвести до того,  що результат монетарного впливу може відрізнятися від очікуваного і призвести до небажаних наслідків. Виходячи з економічних реалій, що нині склалися в Україні, основні зусилля  монетарної політики НБУ слід спрямувати на забезпечення збалансованої та узгодженої дії каналів монетарної трансмісії шляхом зменшення домінуючої ролі валютного каналу, каналу очікувань та підвищення ролі процентного каналу.

Література:

1.     Кейнс Дж. М. Общая теория занятости, процента и денег. – М.: Гелиос АРВ, 1999. – 352 с.

2.     Унковська Т.Є. Трансмісійний механізм монетарної політики в контексті економічного зростання // Економіка і прогнозування. -  2004. - №2. – С. 89-100.

3.     Міщенко В., Сомик А. Теоретичні засади трансмісійного механізму грошово-кредитної політики // Вісник Національного банку України. – 2007. - №6. – С. 24-27.

4.     Лепешинський В. Дія каналів монетарно трансмісії в економіці України // Вісник Національного банку України. – 2006. - №2. – С. 28-32.