Ст. викл., Кобернюк С.О.

Дніпропетровського державного аграрного університету

НАПРЯМИ ВДОСКОНАЛЕННЯ ВИРОБНИЦТВА ПРОДУКЦІЇ СВИНАРСТВА В УКРАЇНІ

Сучасні тенденції розвитку світового господарства характеризуються глобалізацією ринків, формуванням єдиного економічного простору, єдиних цін на ресурси та готову продукцію. Зі вступом до Світової Організації Торгівлі Україна має орієнтуватися на світові підходи до розвитку свинарства та світові ціни. Закономірно, чим дешевшим буде виробництво м’яса свиней, тим вищим буде рівень конкурентноздатності вітчизняних підприємців. З цих позицій зусилля аграрних формувань мають зосередитися в напрямі реалізації можливостей вдосконалення виробництва та маркетингу.

Зважаючи на згадані вище чинники стабілізації та розвитку галузі можна визначити актуальні напрями підвищення економічної ефективності підприємництва в свинарстві: вдосконалення системи утримання тварин; раціоналізація системи годівлі; формування якісної племінної бази свинарства.

Вирішення поставлених завдань передбачає технологічну перебудову виробництва з врахуванням стратегічних напрямків розвитку та індивідуальних особливостей суб’єктів господарювання. Досягнення поставлених цілей, серед яких провідною є отримання максимального прибутку, для підприємств свинарської галузі в узагальненому вигляді може відбуватися за такими напрямами:

1)     закупівля поросят – відгодівля – збут;

2)     вирощування поросят – відгодівля – збут;

3)     повний цикл промислового виробництва.

Зважаючи на обраний напрям розвитку галузі, особливу увагу в технологічних змінах варто приділити вибору системи відтворення стада та формуванню структури поголів’я. Останнім часом вітчизняні виробники на противагу туровій орієнтуються на потоково-ритмічну систему відтворення, яка передбачає розбиття виробничого циклу на ритми (тривалістю 3-7 днів) і дозволяє підприємцям оперативно реагувати на ринкові коливання.

В Дніпропетровській області потоково-ритмічна система  використовують в ЗАТ ім. Котовського Дніпропетровського району, АТЗТ «Агро-Союз» Синельниківського району, агрофірмі «Аврора» Нікопольського району Дніпропетровської області.

Однак деякі підприємства досить успішно змогли зберегти здобутки минулих часів та пристосувати до сучасних умов господарювання турову систему відтворення, яка включає в себе разове (турове) запліднення і опорос всіх свиноматок двічі на рік. Турова система використовується в ТОВ «Агрофірмі «Обрій» Покровського району.

Ключовим моментом сучасних ресурсозберігаючих технологій є впровадження системи «холодного» утримання тварин. Вона вимагає поступової адаптації тварин до перебування в неопалюваних приміщеннях, дозволяючи суттєво знизити собівартість за рахунок зменшення витрат енергетичних ресурсів.

В умовах євроінтеграції питання екологічності виробництва та самої продукції набуває неабиякої актуальності. Впровадження технології «холодного» утримання здатне суттєво знизити негативний тиск свинарства на довкілля. Вдосконалення системи утримання має відбуватися шляхом реконструкції, модернізації наявних тваринницьких приміщень, їх переобладнання або будівництва нових нематеріаломістких споруд – легких ангарів на основі використання несучих металоконструкцій та тентових покрівельних матеріалів.

Питанням порівняння ефективності використання традиційних свинарників та споруд ангарного типу переймаються як вітчизняні, так і закордонні науковці. Результати досліджень вказують на можливість комбінування різних типів приміщень та систем утримання з врахуванням індивідуальних особливостей конкретного господарюючого суб’єкта.

За матеріалами досліджень канадських вчених виявлено суттєву різницю в показниках ефективності виробництва в різних типах свинарників залежно від сезонного фактору. Влітку чистий прибуток з однієї свині був більшим в ангарах, взимку – в традиційних спорудах. В цілому за рік перевагу отримують останні, оскільки дозволяють компенсувати більші початкові інвестиції за рахунок нижчих змінних витрат. Однак, варто зупинити увагу на моменті, який є надзвичайно актуальним для українського підприємця: за результатами фінансового аналізу ангари мали найвищу рентабельність інвестицій та коротший термін окупності. Ці переваги пояснюються меншими початковими інвестиціями. За чистого доходу з фінансуванням на 100 % на рік ангарні споруди можуть окупитися за 2,67 року, традиційні – за 5,15 року.

Вітчизняні вчені активно досліджують можливості комбінування різноманітних типів споруд та систем утримання тварин. Результати порівнянь визначають перспективність використання в умовах Степу України альтернативних технологій виробництва в неопалюваних приміщеннях. Свині, на думку науковців, можуть утримуватися як в легких тентових конструкціях, так і в реконструйованих тваринницьких спорудах та навіть сіносховищах. Це дозволяє скоротити витрати енергоносіїв на 20 %. Незважаючи на зростання питомих витрат кормів в «холодних» приміщеннях, вони дозволяють знижувати загальні витрати та підвищувати результативність виробництва.

Зважаючи на результати аналізу різних технологічних комбінацій варто зайвий раз відзначити техніко-технологічну відсталість існуючої системи виробництва свинини в Україні. Відродження галузі та нарощування обсягів виробництва продукції свинарства мають відбуватися зокрема завдяки переходу до маловитратних ресурсозберігаючих технологій та технічному оновленню галузі. Кожен підприємець має чітко визначити стратегію поведінки на ринку і відповідно до неї здійснювати трансформацію діючої технології на засадах «холодного утримання» та ритмічних поставок продукції. Зволікання з модернізацією виробництва неминуче призведе до подальшої стагнації свинарства в Україні.