Економічні науки/10.Економіка підприємства

 

Дудка Т.В.

Одеська національна академія харчових технологій

Прогноз зміни витрат і цін на продукцію харчової

промисловості під впливом глобального потепління

Однією з головних умов життя та збереження здоров'я людини є споживання якісної їжі і води в достатній кількості. Можливості такого споживання залежать, насамперед, від економічної доступності їжі. Доступність їжі можна визначити за такими складовими: рівень цін на продукти харчування, рівень доходів населення, питома вага витрат на продукти харчування у витратах сім'ї. Перераховані характеристики доступності їжі змінюються під впливом багатьох економічних, соціальних та інших чинників. У рамках даної роботи досліджено вплив кліматичного фактору на зміну рівня витрат і цін на продукцію харчової промисловості.

Глобальне потепління є однією з головних загроз для розвитку економіки. Це пов'язано насамперед із зростанням витрат підприємств більшості галузей народного господарства на адаптацію до кліматичних змін, що швидше за все призведе до зростання цін на продукцію. Слід зазначити, що підприємствам будуть потрібні як значні одноразові інвестиції на адаптацію, так і специфічні для кожної галузі зміни структури і величини поточних витрат [1].

Розглянемо зміни, які відбудуться в структурі і величині витрат підприємств харчової промисловості. Для цього доцільно розглянути зміни основних елементів витрат.

Матеріальні витрати. Найбільш вагомі складові цього елементу: сировина та матеріали, енергоресурси, вода.

Зміна витрат на сировину та матеріали залежить від:

- асортименту випуску продукції, що може змінитися під впливом змін, як потреб населення, так і доступності сировини;

- рівня цін на продукцію сільського господарства. Проведені дослідження впливу глобального потепління на розвиток сільського господарства свідчать, що воно призведе до значного збільшення можливостей аграрного сектору економіки України за рахунок погодних та кліматичних умов. Але це можливо лише в разі кардинальної адаптації сільськогосподарського виробництва до кліматичних умов, синхронізованим з темпами їх трансформаційних змін. В іншому випадку потепління клімату може призвести до зростання нестабільності сільськогосподарського виробництва. В обох випадках витрати сільського господарства зростуть, що призведе до зростання цін на сировину для підприємств харчової промисловості [2].

Вартість одиниці електроенергії і палива має тенденції до зростання і буде зростати в майбутньому, якщо не з'являться альтернативні їхні джерела, не залежно від кліматичних змін. Але глобальне потепління вплине на зміну їх витрат. Так, наприклад, трохи знизиться витрата палива на опалення приміщень у зимовий період, але значно зростуть витрати електроенергії на їх кондиціювання в теплий період року.

Вартість водних ресурсів буде зростати внаслідок зростаючої їх обмеженості і зростання витрат на доведення якості води до стандартів придатності до споживання.

Витрати на оплату праці. Зростання температури повітря впливає на зниження продуктивності праці працівників зайнятих у роботах на відкритому повітрі або приміщеннях без кондиціювання. Зниження продуктивності вимагає наявності перерв протягом робочої зміни для відновлення працездатності, це призводить до необхідності зростання числа зайнятих у теплу пору року, що викликає зростання фонду оплати праці.

Відрахування на соціальні заходи. Зростання відрахувань до фондів соціального страхування буде викликане зростанням фонду оплати праці. Збільшення сум відрахувань може відбутися і в тому випадку, якщо наслідки глобального потепління стануть причиною зростання відсотка відрахувань, наприклад, до фонду соціального страхування на випадок тимчасової непрацездатності.

Амортизаційні відрахування. Їх розмір залежить від вартості та структури основних фондів, а також норм амортизації. Як було зазначено вище, глобальна зміна клімату визначить адаптаційні заходи, які пов'язані з необхідністю заміни обладнання на енерго-, тепло-, водо- і ресурсозберігаюче з метою зниження матеріальних витрат, встановлення систем кондиціонування повітря для забезпечення допустимих умов праці, застосування спеціалізованого транспорту для забезпечення якості сировини та готової продукції у процесі транспортування. Ці та інші заходи приведуть до збільшення вартості основних фондів та зміни їх структури в бік збільшення вартості їх активної частини. Крім того, зміна клімату, яка проявляється у зростанні температури, зміні вологості повітря і кількості опадів, частішанні числа негативних кліматичних явищ, призведе до зниження корисного терміну експлуатації основних фондів, а значить – до необхідності зміни норм амортизації у бік їх збільшення. Зростання вартості основних фондів і збільшення норм призведе до зростання сум амортизаційних відрахувань і витрат з утримання та експлуатації основних фондів.

Таким чином, глобальна зміна клімату призведе до зростання всіх основних елементів витрат на виробництво продукції харчової промисловості, що неминуче визначить зростання цін на продукти харчування. Щоб цього уникнути або знизити темпи зростання цін на харчову продукцію, потрібно передбачити розробку програми, спрямованої на зниження витрат підприємств харчової промисловості. Крім того, можливо буде потрібне державне дотування підприємств цієї галузі з метою забезпечення доступності їжі для населення.

 

Литература:

1. Второе национальное сообщение Украины по вопросам изменения климата, Киев, 2006 г.

2. Т. Адаменко. Перспективы украинского зернового рынка в контексте потепления климата.VII международная конференция «Зерновой форум-2008», 26-27 мая, г. Ялта, АР Крым.