Секція 7 «Облік і аудит»

УДК 657                                                                      Шиманська К.В., аспірант

Житомирський державний технологічний університет

 

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ КОНТРОЛЬ В ПРОЦЕСІ УКЛАДАННЯ КОЛЕКТИВНОГО ДОГОВОРУ НА ПІДПРИЄМСТВІ

 

Процес укладання колективного договору на підприємстві неможливий без повного та своєчасного інформування сторін колективних переговорів про всі суттєві аспекти діяльності підприємства та його можливості в майбутньому виконувати зобов'язання перед трудовим колективом. У зв’язку з цим на всіх етапах колективно-договірного регулювання соціально-трудових відносин на підприємстві особливого значення набуває бухгалтерський контроль.

Практичне значення розробки питань бухгалтерського контролю на всіх етапах колективно-договірного регулювання соціально-трудових відносин проявляється у тому, що можливість виконання положень колективного договору в майбутньому залежатиме саме від їх обґрунтованості, якої можна досягти завдяки широкому використанню системи бухгалтерського обліку та масиву інформації, що в ній формується. В цьому контексті слід зосередити увагу на якості інформації, що надається користувачам, серед яких і сторони колективного договору, а також на можливості контролю обліковим персоналом, зокрема, головним бухгалтером змісту колективного договору.

На етапі колективних переговорів можна виділити наступні види контролю: попередній, поточний та наступний бухгалтерський контроль.

Попередній контроль полягає в контролі за інформацією, яка надається сторонам колективного договору для прийняття обґрунтованих рішень щодо змісту його положень. В процесі колективних переговорів необхідно виробити оптимальні, з точки зору сторін колективного договору, положення, тобто такі, які будуть максимально задовольняти потреби найманих працівників підприємства без погіршення фінансового стану останнього.

За результатами дослідження змісту колективних договорів виявлено, що інформацію, необхідну для формулювання його положень, можна поділити на нормативну та фактичну. До першої групи відносяться вимоги чинного законодавства щодо умов праці та її оплати, забезпечення працівників додатковими благами та гарантіями. В умовах недостатності фінансування витрат на оплату праці, і, як наслідок, – обмеженості штату працівників підприємства, коли один бухгалтер часто виконує додаткові повноваження, зокрема, юриста, інформування представників сторін колективних переговорів про вимоги чинного законодавства щодо умов праці та її оплати може здійснювати головний бухгалтер. Кваліфікаційні характеристики головного бухгалтера передбачають, окрім іншого, знання ним економіки, організації праці, трудового, фінансового та господарського законодавства. Таким чином, контрольні функції облікового персоналу будуть полягати у перевірці відповідності положень чинного колективного договору вимогам законодавства або в моніторингу обов’язкових положень, передбачених Генеральною та галузевими угодами, які повинні бути розкриті у колективному договорі.

Серед об’єктів попереднього контролю важливе місце посідають показники фінансового стану підприємства з точки зору можливості забезпечення виконання зобов’язань останнього перед працівниками. Тут слід сказати, що завданням бухгалтера є виявлення та групування показників фінансового стану, а також контроль їх достовірності. Остання процедура забезпечується оперативним контролем повного та своєчасного відображення в бухгалтерському обліку операцій підприємства, а також контролем за процесом складанням звітності підприємства. Застосування попереднього бухгалтерського контролю на етапі колективних переговорів дозволить підвищити якість інформації, яка використовуватиметься при прийнятті сторонами конкретних рішень щодо змісту майбутнього колективного договору, а також розширить інформаційне забезпечення колективних переговорів в частині актуальних положень чинного законодавства.

Окремий блок контрольних заходів пов'язаний з перевіркою відповідності сформульованих положень проекту колективного договору нормам чинного законодавства та фінансовим можливостям підприємства. Такі заходи виконуються бухгалтером в процесі його діяльності як члена робочої комісії з питань укладення колективного договору. На підставі конкретних показників діяльності підприємства, які були заздалегідь проконтрольовані на предмет їх повноти та достовірності та представлені сторонам колективних переговорів бухгалтером робиться висновок про можливість забезпечення керівництвом підприємства дотримання конкретних положень, а також обсяги операцій, пов’язаних з такими положеннями. У результаті перевірки бухгалтер вносить конкретні пропозиції щодо оперативного коригування положень колективного договору, а також розміру окремих забезпечень і гарантій на етапі його проектування.

Наступний контроль на етапі колективно-договірної роботи пов'язаний з необхідністю підготовки укладеного колективного договору до виконання. Вважаємо за доцільне як форму наступного контролю на етапі колективних переговорів запровадити складання фінансового обґрунтування колективного договору за підписом керівника підприємства та головного бухгалтера, яке буде подаватися разом з самим договором до місцевих органів виконавчої влади. Це дозволить посилити відповідальність найвищого управлінського персоналу підприємства за зміст положень колективного договору. Крім того, таке фінансове обґрунтування забезпечить інформацією для зазначення планових показників, на які може орієнтуватися підприємство в процесі здійснення операцій в межах виконання керівництвом положень колективного договору.

Запровадження контролю на всіх етапах колективно-договірного регулювання дозволяє уникнути зловживань у сфері трудових відносин та дозволить попередити включення до колективного договору таких положень, які в майбутньому керівництво не зможе виконати. Все це в кінцевому підсумку сприятиме посиленню соціального захисту працюючого населення.