Педагогічні науки/ 2. Проблеми підготовки спеціалістів

Н.С. Недосєкова

Українська інженерно-педагогічна академія

ЗАСТОСУВАННЯ МУЛЬТИМЕДІЙНОЇ СИСТЕМИ У ФОРМУВАННІ ТВОРЧОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ МАЙБУТНІХ ІНЖЕНЕРІВ-ПЕДАГОГІВ ХАРЧОВОГО ПРОФІЛЮ ПІД ЧАС ВИВЧЕННЯ КУРСУ «ВИРОБНИЧЕ НАВЧАННЯ»

Уміле використання обчислювальної техніки набуває в наші дні загальнодержавного значення, і одна з найважливіших задач вищої школи -  озброювати викладачів знаннями і навичками використання сучасної мультимедійної техніки для підвищення ефективності навчання.

Для визначення місця мультимедійних засобів навчання у системі засобів навчання та в навчальному процесі слід враховувати те, що їх педагогічно доцільне застосування [1]:

·        сприяє розвитку у студентів образного мислення;

·        стимулює увагу на етапі подання навчального матеріалу;

·        активізує навчально-пізнавальну діяльність студентів;

·        допомагає пов'язати теоретичні питання з практикою;

·        збільшує можливості показу практичних застосувань явищ, які безпосередньо не можуть спостерігатись на уроці;

·        створює можливості для моделювання процесів і явищ;

·        сприяє формуванню мотивації навчання, підвищує інтерес до навчання, створює установку на ефективне навчання;

·        допомагає досить швидко й просто оцінити рівень засвоєння навчального матеріалу суб'єктами навчання і групою  вцілому;

·        формує творчу компетентність студентів.

Таким чином, можна зазначити, що мультимедіа - це сучасна комп'ютерна інформаційна технологія, що дозволяє об'єднувати в одній комп'ютерній програмно-технічній системі текст, звук, відеозображення, графічне зображення та анімацію [1].

Принцип роботи складових мультимедійної системи (рис. 1):

·       комп’ютер передає зображення до проектора, звук до акустичної системи;

·       проектор способом світлової проекції відтворює зображення на екрані;

·       сенсорна дошка приймає сигнали від користувача та передає їх у комп’ютер;

·       комп’ютер опрацьовує ці сигнали й виконує запуск певних програм, підпрограм тощо [1].

 

 

 

 

 


Рисунок 1 – Принципи роботи складових мультимедійної системи

При проведенні лекцій з курсу «Виробниче навчання» викладач пропонує студентам розроблену презентацію лекції. На титульному слайді (рис. 2) вказана тема та основні питання лекції, що дозволяє студентам самостійно конспектувати матеріал.

Рисунок 2 – Титульний слайд лекції з курсу «Виробниче навчання»

Визначимо цілі даної презентації. Вона необхідна для забезпечення індивідуалізації навчання з теми «Підприємства ресторанного господарства». Працюючи з даною презентацією, студент вчиться будувати логічний ланцюжок висновків, що приводить до кращого засвоєння поданого матеріалу.

На наступних слайдах презентації надаються основні положення теми, класифікація, основні поняття, терміни та визначення. Так, разом з поясненням викладача, пропонується  на екрані опорний конспект.

Рисунок 3 – Слайд «Опорний конспект» лекції з курсу «Виробниче навчання»

Таким чином, застосування мультимедійної системи дозволяє реалізувати міжпредметні зв'язки; підвищити ступінь наочності та засвоювання студентами нового матеріалу; дозволяє студентам творчо мислити при розв’язанні тестових завдань; самостійно працювати з поданим матеріалом. При цьому, як показали результати впровадження цієї методики, рівень засвоювання навчального матеріалу студентами значно підвищився. 

 

Література:

1.      Робота з мультимедійною дошкою / упоряд В. Лапінський.- К.: Шк. світ, 2008. – 112 с.

2.     Скафа О.І. Комп’ютерно-орієнтовані уроки в еврестичному навчанні математиці: навчально-методичний посібник / О.І. Скафа, О.В. Тутова.-  Донецьк.: «Вебер», 2009. – 320 с.