Уколов О.І.* Вазанков Д.Б.** Любченко І.В. **

*Слов’янський державний педагогічний університет, Україна

**Автомобільно-дорожній інститут Донецького національного технічного університету, Україна.

«Визначення термодинамічних параметрів низькотемпературної дифузії в напівпровідниках»

Дифузія - є головним процесом перенесення речовини в напівпровідникових матеріалах різної природи. Теорія дифузії в напівпровідниках заснована на фундаментальних уявленнях фізичної кінетики і не рівноважної термодинаміки і тісно пов'язана з теорією дефектів структури. Найбільш коректному опису у рамках термодинаміки і макроскопічної фізики піддаються дифузія по механізму впровадження (або дифузія по міжвузловинному механізму) і дифузія по механізму заміщення (або дифузія по вакансійнному механізму).

Окремим  випадком є дифузія по зовнішній поверхні кристала. Унаслідок особливого характеру поверхні, її енергетичних характеристик і особливої структури речовини навколо поверхні, дифузія у приповерхневих шарах кристалу представляє самостійний інтерес. Поверхня грає особливу роль для  зменшення розмірів термодинамічної системи. Слід зазначити, що на всі механізми дифузії і механічну поведінку напівпровідникових кристалів впливають структурні дефекти - вакансії, домішки, домішкові комплекси і   дислокації. Теорією дифузійних процесів в твердих тілах займалися багато дослідників: Б.І. Болтакс, В.О. Панталєєв, В.С. Вавілов, В.В. Емцев, Ху, Сволін.  Більшість робіт по дифузії в кристалах, як по міжвузловинному механізму, так і по вакансійному механізму засновані на ідеях термодинаміки не рівноважних процесів.

Розгледимо термодинамічні аспекти механізмів дифузії. Для опису дифузії по міжвузловинному механізму у бінарній системі за умови постійності температури, тобто для дифузії в монокристалі, потрібне всього одне рівняння для потоку, оскільки [1]

C1 + C2 = 1; J1 + J2 = 0 .

це рівняння має вигляд

.                                                      (1)

Для багатокомпонентної системи в цьому випадку маємо

                                                  (2)

де Lkl – феноменологічні коефіцієнти   µl – хімічний потенціал.

Також

                                                    (3)

де Dkl - парціальні коефіцієнти дифузії

.                                                   (4)

У теорії дифузії розглядують два типа наближень: 1) розчин вважається за ідеальний, і тоді коефіцієнт активності  γ 1; 2) розчин - неідеальний. Це має місце для малих концентрацій дифундуючих часток в кристалі і фактично передбачає, що дифузія елементів кожного типа протікає незалежно від наявності інших компонент. В цьому випадку перехресними коефіцієнтами Lkl в порівнянні з діагональними Lkk можна знехтувати. Останнє припущення обгрунтовується співвідношенням взаємності Онсагера Lkl= Llk.У першому випадку маємо для до k l

                                                   (5)

і коефіцієнти самодифузії для k = l

.                                                     (6)

У другому випадку знайдемо

                                                     (7)

де  µkl -хімічний потенціал визначається формулою

                                                 (8)

δkl  - символ Кронекера.

Фактично, визначаючи експериментально коефіцієнти дифузії, ми можемо на основі уявлень про структуру кристала розрахувати всі парціальні коефіцієнти дифузії, і  визначити діагональні феноменологічні коефіцієнти.

Для вакансійного механізму дифузії при постійній температурі, компонент тензорів деформацій і хімічного у системі n компонентів і вакансій незалежні тільки n величин. Для потоків компонентів справедлива рівність

                                                  (9)

де

                                            (10)

парціальні коефіцієнти дифузії.

За умови для коефіцієнтів Онсагера Lij = Lji << Lkk, яке обґрунтовується для цього механізму дифузії, але Liv = Lvi 0, маємо

                                                  (11)

де - коефіцієнти самодифузії. Величини  є узагальнені термодинамічні множники. За умови mj  mcp, тобто коли дифундуючи частки мають близькі розміри і маси, приймають [2], що  де  - рівноважне значення концентрації вакансій. З цієї рівності виходять всі відомі в літературі теоретичні моделі.

Література:

1.     Князева А.Г. Диффузия и реология в локально-равновесной термодинамике // Математическое моделирование систем и процессов. – 2005.-№13.-с.45-59.

2.     Пригожин И., Кондепуди Д. Современная термодинамика. От тепловых двигателей до диссипативных структур: Пер. с англ. Ю.А. Данилова и В.В. Белого – М.: Мир,2002. – 461с.