К.е.н., доц. Лютак О.М.

Луцький національний технічний університет

пріоритетнІ напрямИ розвитку туристично-рекреаційної сфери транскордонних регіонів

На сьогодні, транскордонний регіон – це територія, яка охоплює суміжні прикордонні адміністративно-територіальні регіони сусідніх країн, що формуються на основі економічних, туристично-рекреаційних, етнокультурних та наукових зв’язків з метою поглиблення рівня співробітництва, подолання розподільчої функції кордону, формування єдиного суспільно-економічного простору та сприяння вступу держави до інтеграційного об’єднання вищого рівня.

Інтеграційна функція, реалізована у встановленні єдиного простору транскордонного регіону, виступає визначальним фактором реалізації потенціалу регіону. На нашу думку, кожна із складових інтеграційного потенціалу являє собою систему зв’язків між прикордонними територіями у транскордонному регіоні, які призводять до поглиблення взаємодії між суб’єктами транскордонного співробітництва. Інтеграційна функція транскордонного регіону побудована на інтеграційному потенціалі, що є синергетичним поєднанням всіх потенційних складових, тобто на ефекті посилення кожної складової інтеграційного потенціалу внаслідок поглиблення співробітництва за усіма його елементами.

Туризм як форма задоволення потреб людей у відпочинку справляє великий вплив на життя світової спільноти, є об’єктивною потребою сучасної цивілізації. Надходження від міжнародного туризму нині є однією з найзначніших складових так званого невидимого експорту. Він не тільки збільшує валютні надходження в країну, а й забезпечує зайнятість населення,  допомагає раціонально використовувати ресурси. Розвиток туристських зв’язків у транскордонному регіоні є важливим засобом нормалізації міжнародного становища, зміцнення дружби між народами і поглиблення взаєморозуміння. Саме тому, слід врахувати і у повній мірі використати туристично-рекреаційний потенціал у транскордонному регіоні. Зрозуміло, що така постановка питання є досить умовною, але на рівні концептуального обґрунтування програм на найближчу перспективу, перевагу слід віддати поглибленню співпраці у розбудові інфраструктури туристичної галузі у прикордонних регіонах. Всі плани, програми та проекти щодо розвитку туристичної індустрії повинні бути максимально зорієнтовані не тільки на створення належних умов для туристів, а й на забезпечення високого комфорту проживання місцевих жителів регіону. Іншими словами, розвиток туристичної галузі треба розглядати як фактор стабілізації місцевих ринків праці та розширення зайнятості населення транскордонних утворень.

До найбільш пріоритетних та перспективних напрямів розвитку туристичного бізнесу в транскордонних регіонах можна віднести:

-  формування промислово-фінансових кластерів рекреаційного типу;

-  створення природно-господарських міжнародних комплексів рекреаційного типу;

-  організація спільних лікувально-оздоровчих та туристичних підприємств;

-  спорудження й експлуатація об'єктів як спільних міжнародних підприємств;

-  формування вільних зон рекреаційного підприємництва, тобто територій з особливими економіко-правовими, фінансовими, митними умовами господарювання вітчизняних і зарубіжних юридичних осіб, що в свою чергу буде сприяти розвитку соціальної інфраструктури, збільшенню надходжень у бюджет, збагаченню управлінському досвіду, а отже, прискоренню виходу на міжнародний ринок туристичних послуг.

Що ж стосується західних областей України, можна констатувати про перевагу Львівської області на ринку готельних послуг, в тому числі і в обслуговуванні готелями  іноземних  громадян. Значний готельний фонд має і Закарпатська область, що пов’язано з наявністю основних центрів туристичних потоків та курортної місцевості.

Слід відмітити, що більшість західних прикордонних регіонів мають яскраво виражений аграрний характер. Тому важливу роль для розвитку таких транскордонних територій відіграє сільський туризм, який при вдалій організації дозволить змінити економічне становище селян, знизити рівень безробіття та розширити спектр зайнятості сільського населення, а також покращити культурно-освітній рівень селян. Пріоритетність розвитку сільського  туризму позитивно позначається на підвищенні рівня життя на селі, створенні додаткових робочих місць, збереженню рекреаційних зон, відродженню народних ремесел та традицій, підвищенню загальної культури місцевого населення.

Враховуючи досвід провідних туристичних країн світу, можна зробити висновок, що для України на даному етапі розвитку необхідно вдосконалювати нормативно-правову базу регулювання міжнародної туристичної діяльності в напрямку створення дієвих механізмів державної фінансової, інфраструктурної, кадрової, адміністративної та інформаційної підтримки, забезпечення безпечного розвитку транскордонного туризму в усіх відношеннях – економічному, соціокультурному, екологічному. Необхідно впровадити чіткі механізми фінансування туристичної галузі на регулярній основі, створити ефективну систему державного гарантування інвестицій у розбудову туристичної інфраструктури, страхування комерційних ризиків у транскордонному туризмі, заохочення довготермінових капіталовкладень. Прискорити розвиток туристичної діяльності в прикордонних регіонах  дозволить розробка мережі цікавих туристичних маршрутів міжнародного значення з урахуванням потреб та інтересів приїжджаючих гостей, забезпечення випуску якісної рекламно-інформаційної продукції іноземними мовами, яка висвітлює туристичні можливості, історію, культуру України для розповсюдження серед іноземних туристів і зарубіжної громадськості.

Література:

1.       Міжнародний туризм. Божидарнік Т. В., Божидарнік Н. В., Савош Л. В., Вісина Т. М., Никитюк Т. Л., Галазюк Н. М., Баула О. В.,Урбан О. А., Лютак О. М., Кравчук О. Я., Кравчук П. Я., Решетило Н. В., Князькова Т. О., Федосова В. І. – Луцьк: Редакційно-видавничий відділ ЛНТУ, 2011. – 352с.

2.       Ніколаєв К. Д. Основні аспекти соціально-економічної ефективності розвитку сільського туризму на території Західного Полісся [Електронний ресурс] / К. Д. Ніколаєв // «Наукові доповіді НУБіП». – 2011. – 6(28). – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua

3.            Петлін І. В. Формування, структура туристичного продукту карпатського регіону та просування його на ринку / І. В. Петлін // Збірник науково-технічних праць. Науковий вісник Національного лісотехнічного університету України. Серія: Економіка, планування і управління в лісовиробничому комплексі. – 2008. - вип. 18.1. – С. 194 – 200.

4.            Прейгер Д.К. Міжнародний туризм в Україні як форма розвитку інтеграційних комунікацій [Електронний ресурс] / Д.К. Прейгер, І.А Малярчук  // Стратегічна панорама. - 2005. - №3.  Режим  доступу:  http://tourlib.net