Педагогіка/5. Сучасні методи викладання

 

Корольова Н.В.

Українська інженерно-педагогічна академія, Харків, Україна

Кафедра педагогіки та методики професійного навчання

Компетентнісний підхід: від професійної освіти до утворення професіоналу

 

Учені,  які займаються проблемами освіти, звертають увагу на те, що реалізація всіх аспектів освіти (освіта як цінність, як система, як процес, як результат) пов'язана з особистістю педагога, з необхідністю постійного її вдосконалення і підвищення рівня професіоналізму.

Професійна діяльність викладача  вищої школи істотно відрізняється від діяльності шкільного вчителя. Основна відмінність обумовлена вже самими цілями системи вищої освіти, які полягають, перш за все, в забезпеченні високої професійної підготовки студентів і їх особистісному розвитку як майбутніх висококваліфікованих фахівців в самостійно вибраній ними галузі. Саме, виходячи з цього, сам викладач також повинен бути відмінним фахівцем у відповідній сфері науки або техніки.

Саме високий професіоналізм викладача в конкретній області знань завжди формували, перш за все, його авторитет і пошану студентів і колег. Цей професіоналізм забезпечує йому можливість викладання своїх дисциплін з урахуванням останніх досягнень науки і техніка, у тому числі і з використанням результатів своїх власних досліджень. Дійсно, успішне виконання дослідницької роботи дозволяє викладачу привертати до участі в ній талановитих студентів, обговорювати з ними результати, пропонувати серйозні інноваційні теми для курсових і дипломних робіт. Так формуються і функціонують наукові школи, які збагачують їх учасників знаннями і прискорюють науково-технічний прогрес.

Сьогодні невід'ємним компонентом в структурі професійної компетентності викладача вищої школи стає педагогічна майстерність, яка у все більш значній мірі визначає рівень професіоналізму і можливість успішного здійснення викладацької діяльності. У зв'язку з цим загальна структура самого поняття професіоналізм викладача ВНЗ також ускладнюється. До неї включаються нові важливі складові, основні з яких наведені на рис. 1.1.

Результатом професійного становлення будь-якого суб'єкта діяльності є його професійна майстерність. Майстерність визначається як високе мистецтво в якій-небудь галузі, а майстер — це фахівець, що досяг високої майстерності в своїй справі.

 

 

 

 

 

 


Рис.1. 1. Структура професіоналізму сучасного викладача вищої школи

Професійна майстерність виявляється в професійній діяльності і характеризується, перш за все, професійною доцільністю, індивідуально-творчим характером, оптимальністю у виборі засобів [1, 2].

Таким чином,  педагогічна майстерність, складається з цілого ряду якостей. У загальному вигляді вона є своєрідним сплавом особистісно-ділових якостей і професійної компетентності викладача. До них відносяться такі якості: здатність розуміти психологію студента, бачити його позитивні і негативні якості; уважність по відношенню до співбесідника і уміння слухати, доброзичливість і терплячість; висока загальна культура і ерудиція; психологічна стійкість і винахідливість у складних ситуаціях; професіоналізм і глибокі знання предмету; уміння образно і доступно висловлювати свої думки,  відстоювати і захищати свою власну точку зору;  суворість в поєднанні із справедливістю; швидкість реакції мислення; уміння користуватися виразними вербальними і невербальними засобами спілкування; відповідний імідж викладача. Якщо узагальнити вищенаведені якості, то отримаємо складові поняття педагогічної майстерності: гуманістична спрямованість педагогічної діяльності педагога, професійна компетентність, педагогічні здібності і педагогічну техніку (рис. 1.2).

 

 

 

 

 


Рис.1.2. Структура поняття педагогічної майстерності

Всі наведені елементи визначають  структуру педагогічної майстерності викладача вищої школи. Тому той, хто хотів би присвятити себе педагогічній діяльності у ВНЗ, повинен серйозно готуватися до неї, удосконалювати свої професійні знання, формувати педагогічну майстерність, розвивати педагогічні здібності і опановувати педагогічну техніку.

Отже, для формування професіоналізму викладача вищої школи необхідно поєднання відповідних здібностей, бажання і характеру, готовність постійно вчитися й удосконалювати свою майстерність. Професіоналізм є не статичною, а динамічною характеристикою, завдяки чому безупинно змінюється стан людини. Необхідним складником професіоналізму  викладача вищої школи є професійна компетентність, яку треба розглядати як інтегроване поняття, що є властивістю особистості систематично, ефективно й надійно здійснювати педагогічну діяльність у найрізноманітніших умовах.

 

Література:

1. Кузьмина Н.В. Профессионализм личности преподавателя и мастера производственного обучения. - М.: Высшая школа, 1990.

2. Маркова А.К. Психология профессионализма. – М.: Международный гуманит. фонд „Знание”, 1996. – 312 с.