Педагогические науки / 3. Методические основы воспитательного процесса

 

К.пед.н. Журенко Л. О.

Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди, Україна

Творче конструювання як засіб інтелектуального розвитку дітей старшого дошкільного віку

 

Проблема інтелектуального розвитку дітей дошкільного віку в усі часи була актуальною і потребувала відповідних досліджень психологів і педагогів. Найбільш сприятливий період для розвитку інтелекту дитини – це вік від народження до семи-восьми років. Це той час, коли дорослим необхідно розвивати пам’ять, мислення, сприймання, увагу, уяву дитини. Доведено, що показниками розумового розвитку дитини є: запитання, судження, особливості сприйняття та виконання завдань, зміст і форми ігор, характер спілкування з дорослими і однолітками. У розумовому процесі виділяють: судження, розуміння, міркування,інтелектуальні почуття.

У працях зарубіжних та вітчизняних психологів (Ж. Піаже, А. Валлона, О.В. Запорожця, Д.Б. Ельконіна, М.М. Поддьякова) визначені основні особливості процесу розвитку інтелекту дітей дошкільного віку: оволодіння новими діями; якісні зміни в мисленні; перехід із однієї стадії інтелектуального розвитку на іншу. Одна сторона інтелектуального розвитку дитини визначається як функціональний розвиток, а інша – як віковий розвиток інтелекту.

Інтелект – (пізнання, розуміння, розум) – розумові здібності людини: здатність орієнтуватися в навколишньому середовищі, адекватно його відображати й перетворювати, мислити, навчатися, пізнавати світ і переймати соціальний досвід, спроможність розв’язувати завдання, приймати рішення, розумно діяти, передбачати. Структура інтелекту включає такі психічні процеси, як сприймання, запам’ятовування, мислення, мовлення та інші. Розвиток інтелекту залежить від природних задатків, можливостей мозку, а також від соціальних факторів – активної діяльності і життєвого досвіду людини.

         Аналіз психолого-педагогічної літератури показав, що у процесі інтелектуального розвитку дітей дошкільного віку визначають такі види мислення: наочно-дійове, наочно-образне, словесно-логічне. Про інтелектуальний розвиток дитини свідчать об’єм, характер, зміст знань, рівень пізнавальних інтересів, творче пізнання тощо. Вченими доведено, що кожний вид практичної діяльності сприяє розвитку розумових процесів.

На сучасному етапі розвитку системи дошкільної освіти найбільшої вагомості набула потреба пошуку нових форм виховання і навчання, які б сприяли інтелектуальному розвитку дитини. Ця проблема займає в сучасній педагогіці одне з головних місць, тому що цей розвиток передбачає перш за все розвиток мислення – здатність розуміти, усвідомлювати, пояснювати, перетворювати навколишню дійсність. Проблемою інтелектуального розвитку дітей старшого дошкільного віку займались такі вчені: Ж. Піаже, А. Валлон, О.В. Запорожець, Д.Б. Ельконін, М.М. Поддьяков, С.Р. Рубінштейн,
Г.О. Люблінська, А.М. Леушина, С.Л. Новосьолова, О.Н. Леонтьєв, Л.А. Венгер та ін.

Для дітей старшого дошкільного віку характерні такі творчі здібності, як швидкість та гнучкість думки, оригінальність, допитливість, сміливість

Суттєву роль в інтелектуальному розвитку дошкільників відіграють специфічні види дитячої діяльності (малювання, аплікація, ручна праця), серед них і конструювання. Конструювання це продуктивна діяльність, оскільки спрямована на отримання певного продукту. Розвиток творчого конструювання відбувається на заняттях, під час спостереження на прогулянці, бесід з дітьми, ігрової діяльності (дидактичних ігор, сюжетно-рольових), конструктивної діяльності. Під час занять діти засвоюють способи пізнання (запам’ятовування, порівняння, аналіз результатів роботи). Однією з умов розвитку творчого конструювання є знання та вміння вихователя правильно використовувати методи навчання (демонстрація картин, репродукцій, слайдів та інших наочних засобів). Для дітей старшого дошкільного віку характерні такі творчі здібності, як швидкість та гнучкість думки, оригінальність, допитливість, сміливість

Конструктивна творчість являє собою складний комплекс розумових та практичних дій. Термін «конструювання» (від латинського слова construere – побудова) означає будова взагалі, приведена у визначене відповідне розташування різних предметів, частин, елементів. Сюди входить і архітектурне рішення, в якому предмет створюється визначеним співставленням будівельного матеріалу, поєднаного у відповідному порядку. Розумова діяльність дітей в роботі з будівельним матеріалом ґрунтується на вмінні виділяти принцип просторового розміщення частин предмета згідно його призначенню, сформованому в результаті попередньої пізнавальної та практичної діяльності.

Відомі загальні показники творчого конструювання як процесу діяльності та його продукту, це:

ü     створення «образів» конструкцій – їх кількість, варіативність, новизна, оригінальність, виразність, ступень віддаленості створюваного образу від запропонованого, наділення одних і тих самих образів різними властивостями;

ü     вміння будувати різні образи на одній основі;

ü      вміння виокремлювати спочатку ціле, а потім частини;

ü     інтелектуальна активність і захоплення дітей пошуковою діяльністю;

ü      емоціональне ставлення до виконання завдань.

Навчання творчому конструюванню засноване на трьох взаємопов’язаних складових:

ü     розвиток самостійного дослідження дітьми нових матеріалів;

ü     розвиток образного мислення й уваги;

ü     формування узагальнених способів діяльності.

Конструктивна творчість представляє собою складний комплекс розумових та практичних дій. Будь-який творчий процес починається з визначення задуму. Задум – це уявлення про кінцевий результат предмету діяльності та шляхах його досягнення. Конструктивний задум народжується в процесі розумової діяльності дитини. Постійне порівняння, аналіз, синтез відомих з попереднього досвіду конструкцій лежить в основі задуму.

Науковцями визначені такі форми організації конструювання в умовах дошкільного закладу: за зразком (Ф.Фребель); за задумом; за заданою темою; за моделлю (А.Р.Лурія, А.М.Міренова); за умовами (М.М.Поддьяков), за найпростішими кресленнями й наочними схемами (С.Леон Лоренцо та В.В.Холмовська). Кожна з форм організації конструктивної діяльності впливає на інтелектуальний розвиток дітей дошкільного віку. Творче конструювання повинно широко використовуватись в діяльності дітей під керівництвом дорослих (вихователів, батьків). Для того,щоб ця діяльність відбувалась, як творча відмічає А.М.Давидчук, діти повинні оволодіти різними формами конструювання.

Нажаль, творчому конструюванню не надається великого значення в системі занять дошкільного закладу, а між тим воно відіграє не останню роль в інтелектуальному розвитку дітей старшого дошкільного віку.

 

Література:

1.     Давидчук А.К. Конструктивное творчество дошкольников. Пособие для воспитателей – М.: Просвещение, – 1983.

2.     Парамонова Л. Творческое конструирование: психологические и педагогические основы его формирования //Дошкольное  воспитание. – 2000. – №11.

3.     Содержание и методы умственного воспитания дошкольников / Под ред. Н.Н. Поддьякова. – М.: Педагогика, 1980.

4.     Умственное воспитание детей дошкольного возраста / Под ред. Н.Н. Поддьякова, Ф.А. Сохина. – М.: Просвещение, 1984.

5.     Формирование творческой активности дошкольников. /Под ред. Коваленко Е.И., Щербакова К.И. – Запорожье, 1995.