Вакуліна К.Є., Зайцева І.О

Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара

Оптимізація зелених насаджень на території загальноосвітньої школи в сільському населеному пункті

Інтродуковані у ботанічному саду ДНУ деревно-чагарникові рослини знаходять широке використання як на території великих промислових міст, так і невеликих населених пунктах і селищах Дніпропетровщини [1]. Підбір рослин здійснюється як на основі їх екологічних та декоративних властивостей, на і принципів просторової композиції, що дає можливість повністю розкрити потенціал рослин.   Під ландшафтною організацією міст і сіл розуміють комплекс планувальних і агротехнічних заходів щодо розробки і створення ефективних систем озеленення, які сприяють оптимізації санітарно-гігієнічних умов для населення і максимальному використанню природних особливостей усіх ландшафтних та планувальних елементів [3, 2].

Метою роботи було створення проекту реконструкції зелених насаджень на території Голубівської середньої школи, яка знаходиться в Новомосковському районі Дніпропетровській області. Насадження мають відповідати існуючим нормативам та вимогам до озеленення даної категорії об’єкта, також  відповідають функціональному зонуванню та призначенню  окремих ділянок території.

Завдання роботи передбачали підбір асортименту з  високими декоративними якостями та стійкістю до умов зростання, який може бути використаний  також як пізнавальний матеріал для проведення уроків з біології. На першому етапі нами були проведені передпроектні вишукування, аналіз містобудівної ситуації, планувальної структури, функціонального зонування та існуючих насаджень.

Територія школи розміщена в центральній частині населеного пункту, загальна площа території – 2,7га. Шкільна ділянка розподіляється на 5 функціональних зон: навчальна зона – 12%; спортивна зона – 35%; зона відпочинку – 24%; господарча зона – 7%;  навчально-дослідна зона – 1%.

Площа під зелені насадження складає 46,6% від всієї території школи, з них більше 10% не використовується повноцінно. Аналіз існуючої ситуації показав, що зелені насадження мають невеликий видовий склад, вони представлені переважно старовіковими екземплярами, які являються малодекоративними. Багато звичайних видів, котрі часто зустрічаються в озелененні,  та не становлять пізнавальної  цінності для школярів. Крім того, просторова композиція насаджень не відповідає  сучасним нормативним вимогам ландшафтної архітектури.

В озелененні території використано 17 видів рослин: з них 13 видів дерев у кількості 208 екземплярів, 4 види чагарників у кількості 19 екземплярів та живоплоти 196 п.м. Більшість дерев мало декоративні, мають пошкодження, оскільки висаджені давно і знаходяться в 3-й віковій категорії. В ході проведення інвентаризації насаджень  були визначені основні параметри дерев і чагарників – їх видова приналежність, висота, діаметр крони і стовбура, санітарно-гігієнічний та декоративний стан. Визначені екземпляри, які недоцільно включати в проект.  Особливо потрібно звернути увагу  на рядову посадку  дерев гіркокаштану з західної сторони будівлі школи, вік яких перевищує 50 років, дерева затіняють вікна школи і таким чином зменшується освітленість класних кімнат. Необхідне проведення омолоджуючої обрізки, а надалі – заміна на рядову посадку гарноквітуючих чагарників, наприклад спіреї, з поодиноко розташованими декоративними невисокими деревами, наприклад горобина гібридна.

Таким чином, оцінка стану існуючих зелених насаджень на ділянці показала необхідність проведення часткової реконструкції. На основі  цих даних рекомендується до видалення  20 екземплярів дерев різної величини (таблиця).

Наступним етапом роботи було проектування нової ландшафтної композиції зелених насаджень з використанням цінних декоративних видів, та збагачення її новими видами.  Нами було розроблено архітектурно-планувальне рішення проекту озеленення і відповідно до нього дендропроект реконструкції насаджень.

 

 

 

Видовий та кількісний склад існуючих та проектованих насаджень

 

N

п/п

 

 

Назва виду

Кількість екз.

 

N

п/п

 

Назва виду

Кількість екз.

Існуючі насадження

 

За проектом

Існуючі насадження

 

За проектом

Усього

До видалення

Усього

До видалення

Хвойні

1.

Туя західна

3

-

3

3.

Ялівець колоновидний

4

-

4

2.

Ялівець козацький

42

-

42

 

4.

Ялина звичайна

3

-

3

Листяні дерева

5.

Абрикос звичайний

4

-

4

14.

Клен гостролистий

20

8

-

6.

Береза бородавчаста

13

-

13

15.

Клен ясенелистий

36

8

-

7.

Береза пухнаста

4

-

-

16.

Катальпа бігнонієвидна

1

-

1

8.

Бобовник анагіролистий

1

-

1

17.

Клен татарський

3

-

3

9.

Верба біла

3

-

3

18.

Клен сахарний

4

-

4

10.

Вишня звичайна

4

-

4

19.

Магнолія Суланжа

1

-

1

11.

В’яз граблистий

6

-

6

20.

Липа серцевидна

5

-

19

12.

Гіркокаштан звичайний

25

6

-

21.

Липа великолиста

3

-

-

13.

Дуб червоний

1

-

1

22.

Платан кленолистий

3

-

3

Листяні чагарники

23.

Бирючина звичайна

196

п.м.

-

-

29.

Ірга звичайна

22

-

22

24.

Бузина чорна

2

-

2

30.

Садовий жасмин

3

-

3

25.

Бузок звичайний

13

-

-

31.

Спірея Ван – Гутта

4

-

2

26.

Вейгела рання

4

-

4

32.

Роза садова

8

-

8

27.

Калина звичайна

1

-

2

33.

Спірея Бумальда

54

-

54

28.

Лох вузьколистий

1

-

-

34.

Форзиція звисаюча

5

-

5

 

Планування території Голубівської СШ відрізняється певними особливостями – наявністю окремої будівлі шкільного музею, великою парковою ділянкою, пам`ятниками часів Великої Вітчизняної війни, що було враховано нами при розробці проекту.

Основним недоліком планувальної структури території школи є те, що спортивна зона не диференційована на окремі ділянки для занять різними видами спорту, як це необхідно за існуючими вимогами. Рекомендується упорядкувати комплекс спортивних майданчиків відповідно до шкільних програм: виділити спортивне ядро з круговою біговою доріжкою; облаштувати комбінований майданчик для баскетболу та волейболу; майданчик для занять гімнастики і спортивних ігор.

Насадження в спортивній зоні за проектом розміщуємо  на розділових смугах між майданчиками у вигляді рядових посадок спіреї середньої. З північної сторони для покращення екологічних умов пропонується двохрядна посадка липи серцевидної.

Рекомендується розширення мережі площадок для відпочинку учнів молодших класів. По всій території пропонується затінені куточки для створення комфортних умов.

Слід відзначити, що на території школи сформована меморіальна зона, яка входить до суспільного центру селища.  За проектом пропонується доповнення насаджень меморіальної зони. Біля пам`ятника – танка озеленення виражене парадним стилем з використанням хвойних (ялини звичайної, ялівець звичайний та козацький), цибулевих.  Вхідна алея, що веде до бюсту героя М.Кравченка прикрашена рабаткою з ялівця козацького, газону та мускарі армянського. Біля пам`ятників пропонується облаштування площі для проведення урочистих заходів. Кути площі фіксує рядова посадка екзохорди та форзиції зеленої.

Біля центрального ходу будівлі школи за проектом розташований квітник, оточений кущами спіреї Бумальда. Головний вхід шкільного музею представлений групою магнолій та квітником трикутної форми. З північної сторони - пропонується висадити групу туї західної, кущі гортензії, півонії деревовидної.

Одним із недоліків  навчально-дослідної зони  є практична відсутність плодового саду. Доцільно буде змінити розміщення навчально-дослідних ділянок, перемістивши їх на територію господарчої зони та розподіливши їх на 3 сектори: відділ овочевих культур; відділ польових культур; відділ колекційних культур, а на колишній ділянці висадити плодовий сад.

Особлива увага приділяється шкільному парку, тому що він займає досить велику територію – 0,55га. Пропонується створення шкільного дендрарію з розташуванням рослин за систематичним принципом. Разом з цим композицію рослинних елементів – групових посадок – формували з урахуванням декоративно-естетичних та екологічних властивостей рослин.  Заплановані  оглядові та розділові доріжки, які ділять всю територію на 7 секторів, на кожному з них висаджуємо представників окремих родин. Основу насаджень на кожному секторі складають дерева і чагарники з тих родин, які вивчаються на уроках біології – Березові, Бобові, Букові, Соснові, Кипарисові, Розові та Магнолієві.

Для проекту реконструкції  озеленення пропонується використовувати великий асортимент рослин, який поєднує в собі різні елементи декоративності. Основне джерело надходження рослинного матеріалу – ботанічний сад ДНУ.

Серед рекомендованого асортименту важливе місце посідають хвойні рослини, які відсутні зараз на шкільній території. Асортимент хвойних  представлений туєю західною «Columna» з вузькоколоновидною формою крони, ялівцем козацьким «Mas» з сизим забарвленням хвої влітку та пурпурним взимку та ялиною звичайною [5]. Підібрані декоративні дерева з яскравими квітками і плодами - катальпа бігнонієвидна, дуб червоний, магнолія; красиво квітуючі у різні пори року чагарники - різноманітні види спіреї, ірга, бобовник золотий дощ, форзиція та ін. [3, 4]. Квіткове оформлення представлене різноманіттям багаторічників (айстра, дзвоник, флокс, іриси) і однорічників (чорнобривці, сальвія, цинерарія), деякими видами лікарських  рослин (ехінацея, лаванда) [5].

Таким чином, всі заходи, які передбачені в проекті, спрямовані на покращення естетичного та санітарно-гігієнічного стану шкільної території, відповідають існуючим нормативам озеленення і дозволяють створити зручні умови для проведення учбового процесу та відпочинку школярів.

 

Перелік посилань:

1. Зайцева И.А., Опанасенко В.Ф., Винниченко А.Н.  Итоги интродукции видов рода Spirea L. в Днепропетровском Ботаническом саду // Современные научные исследования в садоводстве . – Ялта, 2000. – С. 54-57.

2. Інструктивно – методичні поради по озелененню шкіл і позашкільних закладів. – К.: Радянська школа, 1978. – 113с.

3. Кучерявий В. П. Озеленення населених місць: Підручник для вузів. – Львів: Світ, 2005. - 456 с.

4. Красивоцветущие кустарники для садов и парков. Минск: Урожай, 1988. – 144с.

5. Левицкая А.М. Деревья и кустарники ботанического сада ДНУ. – Днепропетровск: Изд-во ДНУ. 1955. – 20с.