Леус Анна Михайлівна

Національний технічний університет України

«Київський політехнічний інститут»

Ефективні поради по кризис-менеджменту для керівників українських підприємств

Поняття «криза» - це одне з найбільш складних і актуальних на сьогодні понять. Воно має багато змістових відтінків, інтерпретацій та сутнісних характеристик, проте в загальному значенні кризою називають незапланований та небажаний, обмежений в часі процес, який може суттєво заважати і навіть зробити неможливим нормальне функціонування системи.

Проблематика, яка розглядається в даній роботі – це ефективне управління кризовими ситуаціями на підприємстві. Питання антикризового менеджменту на сьогоднішній день в нашій країні є дуже актуальним, оскільки Україна та українські підприємства не залишилися осторонь світової фінансово-економічної кризи, а в повній мірі відчули її на своїй діяльності.

Кризис-менеджмент (антикризове управління) – це діяльність підприємства, яка необхідна для подолання стану за якого діяльність підприємства ставиться під загрозу, а головною метою є виживання. Тобто, це застосування на практиці антикризових процедур і розробка оперативних антикризових дій.

Ефективний кризис-менеджмент традиційно включає:

·        діагностики причин виникнення кризових ситуацій в економіці та фінансах підприємства;

·        комплексну оцінку фінансового стану організації для розробки  ефективних її методів оздоровлення;

·        розробку процедури антикризового управління та контроль над її виконанням;

·        розробку комплексу заходів по мінімізації загроз зовнішнього середовища [4].

Ефективними етапами подолання несприятливих, кризових  ситуацій на підприємствах є:

1. Правильна оцінка ситуації, що склалася. В будь-якій непередбачуваній ситуації необхідно перш за все думати про колектив. Підлеглі працівники завжди будуть пам’ятати, що в кризовій ситуації керівництво турбувалося про них і прислухалося до їхніх ідей.

2. Концентрація зусиль на «тут» та «зараз». Необхідно проаналізувати те, що можна ефективно зробити негайно, щоб взяти ситуацію під контроль. Головним завданням є фокусування на конкретних діях, мінімізація втрат часу та даремних зусиль. Керівництву потрібно допомогти підлеглим зосередитися на негайних завданням організації.

3. Швидке повернення до звичайного робочого графіку або плану. Складні задачі та завдання розділяють на короткі, зрозумілі кроки, виконувати які необхідно згідно встановлених термінів.

4. Уникнення серйозних змін. Кризова ситуація – це не час для ризикованих рішень. Керівники повинні бути консервативними і йти на ризик лише  в ситуаціях, які були ретельно проаналізовані.

5. Співпраця лише з надійними партнерами. Під час нестабільної ситуації на підприємстві потрібно користуватися послугами лише надійних постачальників та посередників, щоб уникнути ще більшого загострення несприятливих обставин. Керівництво не повинно ізолюватися від надійних партнерів, які теж переживають нелегкі часи, лише разом з ними можна швидко подолати кризу.

6. Оцінка внеску кожного працівника в антикризову програму. Для подальшої ефективної роботи необхідно визначити, які ідеї підлеглих були ефективними, і відповідно до них скоригувати план дій. За раціональні ідеї працівників потрібно обов’язково винагородити [3].

Керівництво організації має забезпечити розробку антикризових заходів мінімум на рік. Їх розробка повинна бути комплексною, спрямованою на формування оптимального портфеля заходів, реалізація яких допоможе вивести підприємство з кризового стану, відновити його платоспроможність та ліквідність. Крім того, важливим елементом кризис-менеджменту українських підприємств є пошук джерел фінансових коштів для реалізації антикризової програми.

Дуже важливим для керівників підприємства визначення оптимального співвідношення та послідовності всіх дій механізму антикризового управління, необхідних для того, щоб компанія спочатку мала змогу вижити, не збанкрутіти (для чого потрібно розробити захисну стратегію), а потім уже відновити свою платоспроможність та почати новий більш ефективний етап в своїй діяльності, тобто перейти до стратегії розвитку [2].

Існує велика кількість методів подолання кризи на підприємствах, але в світовій практиці кризис-менеджменту найбільш визнані наступні: зменшення витрат; збільшення надходження коштів; проведення реструктуризації кредиторської заборгованості; проведення реорганізації або реструктуризації підприємства, вдосконалення його організаційної структури та корпоративного управління, формування портфеля технологій виробництва відповідно до умов кризового стану ринку, коригування збутової політики і менеджменту персоналу [1, с. 26]. Не менше значення мають також різноманітні види диверсифікації (продуктів, ринків збуту та всієї діяльності підприємства).

Отже, всі ці методи необхідно взяти на озброєння керівникам українських підприємств, і застосовувати їх, як тільки виникнуть перші сигнали кризових ситуацій. Не можна відкладати антикризові заходи на потім, тому що набагато простіше боротися із кризою на ранніх її стадіях, поки вона ще не завдала значних збитків підприємству.

ЛІТЕРАТУРА

1. Майборода Т.Г. Як подолати фінансову кризу? // Цінні папери України. - 2008. - № 42. - С. 25-26.    

2. www. intkonf.org.

3. www.timetomanage.ru/article/1798.

4. http://www.aaa.com.ua/page16.