Гейдор А.П.

Державний вищий навчальний заклад «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана»

Формування системи менеджменту капіталу підприємств промисловості будівельних матеріалів на основі процесного підходу.

В умовах розвитку ринкової економіки, коли для всіх підприємницьких структур, зокрема для підприємств промисловості будівельних матеріалів, характерним є самостійне вирішення проблеми фінансового забезпечення власної виробничо-господарської та інвестиційної діяльності, зростає роль своєчасного та якісного аналізу ефективності господарської діяльності підприємства, рівень якої багато в чому визначається цілеспрямованим формуванням та використанням капіталу. Основною ж метою останнього є задоволення потреби в придбанні необхідних активів і оптимізація структури капіталу підприємства для забезпечення умов максимальної ефективності його використання.

Проведений аналіз існуючих наукових робіт по даній тематиці довів, що сутність управління капіталу взагалі і, зокрема, на підприємствах промисловості будівельних матеріалів найчастіше висвітлюється у фінансовому аспекті (як управління фінансовими ресурсами) [2]. Опис та обґрунтування цілісної інтегрованої системи управління всіма видами капіталу наводиться у науковій літературі лише фрагментарно. Система менеджменту капіталу – одна зі складових загальної системи управління підприємством. Відповідно, з метою розробки цілісної системи управління капіталом актуальним і необхідним є проведення аналізу та адаптації для використання загальних наукових підходів до управління.

Для ефективного управління капіталом доцільне використання ряду підходів, в кожному з яких містяться елементи системності, визначаючи капітал як систему або елемент глобальнішої системи (табл.1).

 

Таблиця 1

Елементи системності в підходах до управління капіталом

№ з/п

Найменування підходу

Капітал як

Елементи системності

система

елемент системи вищого рівня

1.

Процесний

+

+

Управління капіталом — ланцюг взаємозв'язаних процесів

2.

Структурний

+

+

Виділення та встановлення пріоритетності елементів системи

3.

Функціональний

+

+

Представлення менеджменту капіталу у вигляді сукупності функцій, що здійснюються двома підсистемами – керуючою та керованою

4.

Комплексний

 

+

Врахування зовнішніх і внутрішніх факторів

5.

Ситуаційний

+

+

Гнучкість та адаптивність до факторів впливу

6.

Логічний

+

+

Об'єктивність. Всесторонність

7.

Маркетинговий           

 

 

+

Дослідження тенденцій ринку капіталу і створення інформаційних систем управління капіталом, які забезпечують обґрунтування альтернативних варіантів відповідних управлінських рішень

8.

Інтеграційний           

 

+

Посилення взаємозв'язків підрозділів і служб підприємства

9.

Глобальний

 

+

Капітал підприємства як частина світової ринку капіталу

10.

Відтворювально-еволюційний

+

+

Умова життєздатності системи — розвиток

11.

Директивний           

+

+

Встановлення критеріїв у напрямах розвитку і методах управління капіталом

 

Особливості руху капіталу в рамках конкретного під­приємства пов'язані з двома економічними процесами: його фор­муванням і функціонуванням.

В основу системи управління формуванням капіталу покладе­но концепцію його структури. Процес планування структури ка­піталу має дві складові: перша — це оптимізація співвідношення частки боргового фінансування і власних коштів, друга — вибір конкретних фінансових інструментів для залучення капіталу. Од­нак слід ураховувати, що ринкова вартість підприємства визнача­ється передусім його реальними активами, які здатні генерувати грошові потоки, з урахуванням усіх ризиків, що виникають у процесі їх функціонування. Тобто процес менеджменту капіталу на підприємстві доцільно здійснювати в безперервному взаємо­зв'язку процесів його формування і функціонування [4]. Отже, це доводить обґрунтованість та першочерговість застосування процесного підходу при формуванні системи менеджменту капіталу підприємств.

Проведені дослідження показали, що на підприємствах промисловості будівельних матеріалів не приділяється особлива увага формуванню цілісної системи менеджменту капіталу, з чітким визначенням її цілей, завдань та функцій. Для вирішення цієї проблеми доцільно запропонувати використання системи бізнес-процесів (рис.1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Система управління капіталом підприємств на основі процесного підходу

Дана система бізнес-процесів підходить для кожного конкретного підприємства промисловості будівельних матеріалів. Відмінності будуть з’являтися на бізнес-процесах нижніх рівнів. Крім того, в залежності від розміру того чи іншого підприємства може змінюватися кількість виконавців окремих бізнес-процесів.

У сучасних умовах фінансово-економічної кризи при управління підприємствами промисловості будівельних матеріалів, зокрема при управлінні їх капіталом, особливо актуальним стає ситуаційний підхід до управління. В рамках цього підходу при розподілі капіталу доцільно враховувати економічний капітал, що є обсягом ресурсів, необхідних для створення надійного захисту від економічних ризиків, до яких схильні підприємства.

1.       Бланк И. Управление капиталом: Ученый курс. – К.: Ника-центр, 2004. – 573 с.

2.       Гончаренко А.М. Економічний зміст та етапи управління капіталом у машинобудуванні та сфері послуг // Економіка та управління підприємствами машинобудівної галузі:проблеми теорії та практики. – 2008. - №2. - с.102.

3.       Єфімова О. Системний підхід — основа управління діяльністю підприємств // Персонал. – 2007. - №2.

4.       Шевчук Н.В. Діагностика формування та ефективності використання капіталу машинобудівних підприємств // Формування ринкової економіки. – 2004. - №.2. - с. 395-402.