Державне управління/2. сучасні технології управління

Викладач Дєліні М.М.

Донецький державний університет управління, Україна

Соціальна роль приватного та корпоративного страхування

 

У формуванні ефективно діючої системи соціального захисту України значну роль повинні відігравати не тільки органи державної влади, а й приватні підприємства. Підприємець може формувати власний механізм соціального захисту себе або своїх підлеглих. Наразі у цьому випадку значно збільшується соціальна роль підприємства. Це відбувається завдяки застосуванню накопичувального пенсійного страхування й страхування життя, які стають ефективним інструментом мотивації персоналу, в умовах, коли держава не може гарантувати фінансову підтримку ні працездатним, ні тим більш пенсіонерам.

У країнах Західної Європи, Америки, Японії та інших найпоширенішим способом забезпечення співробітників підприємства додатковими соціальними гарантіями є надання співробітникові так званого соціального пакету, однієї з головних складових якого і є страхування життя. Медичне страхування також слугує підвищенням мотивації співробітників, однак програми накопичувального страхування життя дозволяють вирішити набагато більш широке коло питань.

Сьогодні в Україні страхові компанії пропонують три основних види корпоративного страхування життя - страхування життя співробітника на певний строк (term life), пенсійний план і продукт, який сполучає в собі особливості двох перших видів.

Використання комбінованих продуктів підвищує ефективність страхування.

Діяльність недержавних пенсійних фондів здійснюється відповідно до Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення». Згідно з цим законом існують наступні три види недержавних пенсійних фондів: корпоративні, професійні, відкриті.

Участь фізичних осіб у будь-якому НПФ – добровільна. Фізична особа за власним вибором може бути учасником кількох пенсійних фондів (1).

Недержавний пенсійний фонд є юридичною особою, створеною відповідно до законодавства. Фонд має статус неприбуткової організації, здійснює свою діяльність винятково з метою нагромадження внесків на користь учасників фонду з подальшим керуванням пенсійними активами, а також робить виплати учасникам фонду, відповідно до встановленого законодавством порядку (2).

Сьогодні такі фінансові інституції в Україні лише створюються й починають розвиватися, їхні активи ще не могли набути значних розмірів через відносно короткий термін діяльності та відносно слабке охоплення потенційних учасників. Хоча й спостерігається зростання вкладників до НПФ.

Можна перелічити основні позитивні наслідки розвитку недержавного пенсійного страхування для української економіки:

-  можливість економічно успішних сьогодні громадян забезпечити собі адекватний рівень життя після припинення трудової діяльності;

-  поліпшення рівня життя пенсіонерів у майбутньому, що є запорукою ефекту політичної стабілізації.

Взагалі, недержавне страхування є вагомим важелем системи соціального захисту населення. Його переваги великі, як і для окремої застрахованої людини, так і для країни в цілому.

Таким чином, людина, шляхом участі у недержавному пенсійному страхуванні формує свій - власний механізм соціального захисту.

Тобто можна говорити, що з впровадженням нового рівня пенсійної системи виникає також нове поняття, нова категорія – «соціальний самозахист».

«Соціальний самозахист» - це комплекс власних дій чи заходів людини для забезпечення себе достатнім рівнем та якістю життя у майбутньому. На цей час це може відбуватися шляхом укладання договорів недержавного пенсійного страхування, добровільного медичного страхування.

Без сумніву, соціальний самозахист є складовою системи соціального захисту України. Але, у його самому широкому розумінні, основним є – можливість кожного самому регулювати своє майбутнє та впливати на нього як зараз, так і  потім.

Крім того, головною перевагою корпоративного страхування співробітників – це часткове рішення плинності кадрів, що було особливо актуальним для українського ринку праці в докризовий період і набуває гостроти в умовах розвитку світової фінансової кризи.

Корпоративне страхування життя служить істотним фактором, що допомагає втримувати коштовні кадри на своїх робочих місцях. Так, договір страхування життя переходить у власність співробітника тільки по вислузі років. Звичайно період страхування, при якому поліс не переходить у власність співробітника, який страхується, становить не менш 5 років. У випадку зміни місця роботи раніше цього строку, викупна сума залишається у володінні підприємства-платника й просто перерозподіляється між іншими членами договору. Виходячи із цього, багато компаній розглядають такий продукт як спосіб утримати персонал усередині компанії, забезпечивши стабільність його структури.

Крім того, корпоративне страхування дозволяє підприємству відслідковувати всі випадки захворювання своїх службовців, що може попередити можливе зловживання становищем, тому що, якщо підприємство оплачує співробітникові поліс страхування, то при всіх захворюваннях застрахований повинен звертатися в страхову компанію.

Також, завдяки корпоративному страхуванню вирішуються багато важливих кадрових питань:

-  у компанії закріпляються найбільш кваліфіковані кадри;

-  є стимул для прийому на роботу нових кваліфікованих працівників, забезпечивши їм додаткові соціальні гарантії;

-  керівник має сильний важіль для мотивації співробітників підприємства;

-  знижується загальна плинність кадрів;

-   поліпшується імідж компанії серед інших підприємств регіону.

Головним є те, що на підприємстві формується так званий «соціальний пакет», який характеризується як набір соціальних заходів для поліпшення умов життя, праці, розвитку та мотивації працівника.

Термін «соціальна відповідальність бізнесу» тепер повинен поширюватися не тільки на декілька розвинутих підприємств, але й на усі підприємства регіонів й носити не номінальний характер, а й реальний. Цей термін зазначає, що підприємство повинно не тільки надавати робоче місце працівнику, але й надавати багатий спектр соціальних послуг. Забезпечувати гідні умови праці як фізичні, так і моральні. Дотримуватись усіх вимог з охорони праці, не створювати загрозу для життя чи тілесного пошкодження підчас роботи працівників. Створювати сприятливі умови соціальних відносин на підприємстві, а також безпосередньо здійснювати весь комплекс заходів, які законодавчо встановлені, це: оплачувана відпустка, лікарняний, надання відпустки за доглядом за дитиною та ін., а також застосовувати переваги приватного страхування, яке вже є законодавчо закріпленим в Україні. Це може бути: добровільне медичне страхування, корпоративне страхування працівників чи просто страхування життя кожного з працівників.

Література:

1.                     Внукова Н.М., Кузьминчук Н.В. Соціальне страхування: Навчальний посібник. – К.: Кондор, 2006. – 352 с., 236-237.

2.                     Закон Украины «О негосударственном пенсионном обеспечении» от 9.7.2003 г. //Ведомости Верховной Рады, 2003. - №47-48. – ст. 372.