Економічні науки/10.Економіка підприємства

Остророг Н.В.

Національний університет «Львівська політехніка», Україна

МЕХАНІЗМ ЗДІЙСНЕННЯ ВНУТРІШНЬОГО КОНТРОЛЮ

НА ПІДПРИЄМСТВІ

В умовах ринкової економіки все частіше виникає потреба впровадження на підприємстві системи внутрішнього контролю, але для цього необхідно створити умови, що забезпечать можливість її ефективного функціонування, оскільки запровадження – це ще не гарантія результативної реалізації внутрішнього контролю. Саме тому важливо cформувати механізм його здійснення на підприємстві.

Дослідженням питань, що стосуються завдань, предмету, суб’єктів, об’єктів, методів та інформаційного забезпечення внутрішнього контролю займалися такі вітчизняні науковці як: Л.П. Кулаковська, Ю.В. Піча [1], В.Ф. Максімова [2], С.М. Петренко [3], Р.А. Сагайдак [4], Л. В. Сотнікова [5] тощо.

Здійснення внутрішнього контролю передбачає виконання ним таких завдань як [1]: забезпечення захисту активів підприємства і раціональність їх використання; сприяння реалізації управлінських рішень щодо питань розвитку підприємства; перевірка достовірності інформації про внутрішнє і зовнішнє середовище підприємства, яка використовується для прийняття управлінських рішень; регулювання діяльності суб’єкта господарювання та його виробничих підрозділів. Організація внутрішнього контролю вимагає визначення предмета контролю. Максімова В.Ф. [2] під предметом внутрішнього контролю розуміє організаційну систему управлінських, економічних, інформаційних характеристик підприємства, вивчення якої відбувається з метою виявлення недоліків та їх причин у фінансово-господарській діяльності підприємства, а також для розроблення пропозицій з покращення діяльності суб’єкта господарювання. Петренко С.М. [3] ж характеризує предмет контролю як сукупність процесів і явищ, які відбуваються всередині на підприємстві.

Дослідження предмету внутрішнього контролю потребує встановлення методів контролю. Петренко С.М. розглядає метод внутрішнього контролю як сукупність способів і прийомів вивчення об’єкту контролю, що реалізуються з метою перевірки діяльності підприємства, вивчення достовірності й законності здійснених операцій, ефективності використання ресурсів підприємства.

Сагайдак Р.А. [4] пропонує поділити методи внутрішнього контролю на групи, а саме: логічні методи, до яких можна віднести документальний контроль; технічні методи – це, насамперед, інвентаризація, лабораторні аналізи, контрольні заміри; логічно-аналітичні методи (контрольно-аналітичні прийоми) та організаційно-візуальні, основними з яких є спостереження, анкетування. Сотнікова Л.В. [5] визначає, що методи внутрішнього контролю включають елементи методів, що характерні для: фінансового обліку (рахунки та подвійний запис, інвентаризація і документація); управлінського обліку (виокремлення центрів відповідальності); ревізії, контролю, аудиту (перевірка документів, арифметична перевірка, перевірка дотримання правил обліку окремих господарських операцій, інвентаризація); теорії управління.

Невідємними елементами механізму здійснення внутрішнього контролю є суб’єкти та об’єкти контролю. До суб’єктів контролю належать власник або працівник підприємства, основними функціональними обов’язками якого є здійснення контролю за ефективним використанням ресурсів, за господарською діяльністю підприємства, за результатами такої діяльності тощо [4]. Максімова В.Ф. [2] відзначає, що під об’єктами внутрішнього контролю потрібно розуміти окремі чи взаємопов’язані елементи, підсистеми і системи господарської діяльності підприємства, що підлягають контролю. Тоді як Сотнікова Л.В. [5] характеризує об’єкти внутрішнього контролю як цикли діяльності підприємства – цикли постачання, виробництва, реалізації тощо.

Здійснення внутрішнього контролю не можливе без використання інформації. Інформаційне забезпечення внутрішнього контролю – процес надання суб’єктам контролю інформації; сукупність рішень щодо обсягів інформації, яка використовується для здійснення внутрішнього контролю [3]. Організація інформаційного забезпечення залежить від якості та ефективності роботи системи внутрішнього контролю.

З метою ефективної реалізації внутрішнього контролю необхідно розробити етапи його здійснення. На нашу думку, внутрішній контроль на підприємстві має виконуватись в такій послідовності: визначення завдань, предмету, методів, суб’єктів та об’єктів проведення контролю; формулювання прав, обов’язків та відповідальності суб’єктів контролю при здійсненні процедур контролю; складання програми проведення внутрішнього контролю на підприємстві; виконання процедур контролю; узагальнення результатів проведеної роботи, формування висновків; представлення висновків керівництву підприємства та внесення пропозицій для покращення ефективності діяльності суб’єкта господарювання в майбутньому.

Отже, для здійснення внутрішнього контролю на підприємстві потрібно охарактеризувати механізм його реалізації, оскільки виконання контролю не можливе без визначення завдань, предмету та методів реалізації контролю.

Література:

1.                 Кулаковська Л. П. Основи аудиту: навч. посіб. для студентів вищих закл. освіти / Л. П. Кулаковська, Ю. В. Піча. – К.: «Каравела», 2002. – 504 с.

2.                 Максімова В. Ф. Внутрішній контроль економічної діяльності промислового підприємства – системний підхід до розвитку / В. Ф. Максімова. – К: АВРІО, 2005. – 264 с.

3.                 Петренко С. М. Внутрішній контроль діяльності підприємств і його інформаційне забезпечення: теорія, методологія, організація: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня д-ра екон. наук.: спец. 08.00.09 «Бухгалтерський облік, аналіз та аудит» / С. М. Петренко. – К., 2010. – 37 с.

4.                 Сагайдак Р. А. Внутрішній контроль в управлінні сільськогосподарськими підприємствами: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня кандидата екон. наук: спец. 08.00.09 «Бухгалтерський облік, аналіз та аудит» / Р. А. Сагайдак. – К., 2008.

5.                 Сотникова Л. В. Внутрений контроль и аудит. Учебник / Л.В. Сотникова. – М.: «Финстатинспорм», 2000. – 239 с.