Ткаченко С.А.

Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова, Україна

Деякі обмеження економічного і інформаційно-технічного характеру, які накладаються на ціль підсистеми «Бухгалтерський облік» при її створенні і функціонуванні

Ключові слова: бухгалтерський облік, обмеження, ціль підсистеми

Можливості підсистеми “Бухгалтерський облік” за реалізацією своїх цілей в значної мірі визначаються обмеженнями, які встановлюють область застосування виконуємої функції. Обмеження являють собою межі, які звужують область здійснюємих, прийнятних або припустимих рішень і такі, що фіксують багато які зовнішні і внутрішні властивості системи, в результаті чого системі нав`язується обумовлена поведінка. В якості обмежень, які накладають на цілі підсистеми «Бухгалтерський облік», можуть бути: функціональні обмеження – виведення на друк тільки тієї інформації, яка дійсно може бути використана керівництвом для прийняття рішень, частота потреби в інформації, межі часу для прийняття рішень і інше; апаратні засоби ЕОМ; мережі зв’язку; програмні засоби ЕОМ; наявність персоналу розробників; графіки робіт і інше. Поряд з цими загальними обмеженнями на підсистему істотно впливають такі, як досконалість наявної методики бухгалтерського обліку і ступінь розробки паралельних функціональних підсистем системи управління підприємством, із яких бухгалтерський облік отримує необхідну інформацію. Усі вказані компоненти являють собою комплекс обставин і умов, які впливають на розроблення і функціонування в системі управління підприємством підсистеми «Бухгалтерський облік», визначає якість її результатів.

Розглянемо більш змістовно деякі обмеження економічного і інформаційно-технічного характеру, які накладаються на ціль підсистеми «Бухгалтерський облік» при її створенні і функціонуванні.

1.                 Прибуток на одиницю кожного виду продукції -  - повинен дорівнювати мінімально припустимому  або бути більшим за нього, формула (1):

.                                                (1)

2.                 Обсяг виробництва кожного виду продукції  повинен дорівнювати мінімально припустимому  або бути більшим за нього або дорівнювати максимально припустимому  або бути меншим за нього, формула (2):

.                                          (2)

3.                 Проектна трудомісткість обліково-економічних розрахунків  повинна бути меншою або дорівнювати традиційної , формула (3):

.                                                   (3)

4.                 Загальні витрати на створення і функціонування підсистеми  повинні бути менші або дорівнювати встановленому ліміту витрат , формула (4):

.                                                 (4)

5.                 Обсяг вихідної інформації підсистеми  не повинен бути надлишковим – перебільшувати кількість інформації, потрібної для управління , формула (5):

.                                                    (5)

6.                 Обсяг обчислювальних операцій із бухгалтерського обліку  повинен дорівнювати можливостям обчислювальної техніки або бути меншим за нього , формула (6):

.                                                 (6)

При цьому, формула (7):

,                                                   (7)

де  - продуктивність обчислювальної техніки в одиницю часу;

 - час роботи обчислювальної техніки.

7.                 Обсяг пам`яті, який займає максимальна за розміром задача бухгалтерського обліку , повинен бути меншим обсягу оперативної пам`яті базової обчислювальної техніки  або дорівнювати йому, формула (8):

.                                                (8)

8.                 Обсяг бази обліково-економічних даних, які знаходять використання при вирішенні цього завдання (комплексу задач) , повинен бути менший за обсяг одного пакету  або дорівнювати йому, формула (9):

.                                                   (9)

Якщо із-за наявних обмежень виходить, що яка-небудь ціль підсистеми не може бути досягнута, тоді вона зводиться до меншої за масштабами у відповідності з існуючими можливостями. Встановлення обмежень, в межах яких буде робити підсистема, повинне сприяти підвищенню ефективності системи управління в цілому. При цьому мова йде завжди про пошук компромісу між кінцевою економічною метою і обмеженнями, які мають в кінцевому рахунку також економічний характер.

Таким чином, спільний розгляд цілей і обмежень дозволяє визначити оптимальні умови роботи підсистеми «Бухгалтерський облік», які не завжди в реальних умовах призводять до екстремального значення її цільової функції.

Література:

1.                 Аткинсон. Управленческий учёт / Аткинсон, А. Энтони, Банкер, Д. Раджив, Каплан, С. Роберт, Янг, С. Марк; [пер с англ.; 3-е издание]. – М.: Издательский дом «Вильямс», 2005. – 878 с.

2.                 Атрилл П. Управленческий учёт для нефинансовых менеджеров / П. Атрилл, Э. МакЛейни; [пер. с англ.; под ред. С.Л. Каныгина]. – Днепропетровск: Баланс-Клуб, 2003. – 624 с.

3.                 Голов С.Ф. Управлінський облік. Підручник / С.Ф. Голов. – К.: Лібра, 2003. – 704 с.