Економічні науки/4. інвестиційна діяльність та фондові ринки

Зачосова Н. В.

викладач кафедри фінансів та кредиту

Східноєвропейського університету економіки і менеджменту, м. Черкаси

Розширення нормативів диверсифікації активів ІСІ як механізм зниження ризику їх діяльності у період фінансової кризи

Наприкінці 2008 року на фондовому ринку України відбулася подія, яка дасть ІСІ та КУА ще більше свободи в управлінні фінансовими ресурсами інвесторів.  Зміни у законодавстві, що стосуються норм диверсифікації активів ІСІ, чітке встановлення яких було направлене на захист інвесторів від невиправданих фінансових ризиків, наступні: можливість формування активів венчурних фондів на 100% з об’єктів нерухомого майна; скасування обмежень щодо інвестування активів диверсифікованих ІСІ в акції та облігації українських емітентів; підвищення норми інвестування активів ІСІ у банківські продукти (депозити, золото, ощадні сертифікати), державні цінні папери, а також цінні папери, доходи за якими гарантовано урядом і органами місцевого самоврядування [1,2].

Зміни в законі відкривають нові перспективи для ICI з погляду диверсифікації активів, можливість більш повного використання інструментів фондового ринку у своїй діяльності. Ці нововведення цікаві для ринку будівництва, нерухомості, адже дозволяють венчурним ІСІ формувати свої активи повністю за рахунок об’єктів нерухомості. Також, зміни знімають обмеження для приватних фізичних осіб на участь в інститутах спільного інвестування [3].

Для корпоративних інвестиційних фондів донині було встановлено досить жорсткі i обмежені рамки інвестування, адже значну частину інвестиційного портфелю можна було розміщувати лише в акції, облігації або інші цінні папери, які обертаються на ринку. Для забезпечення більш гнучкої інвестиційної політики корпоративних інвестиційних фондів тепер розширено перелік інструментів, у які ІСІ можуть інвестувати не менше 60% своїх активів. Згідно зі змінами до законодавства, їх поповнено за рахунок корпоративних прав і нерухомості, що дає можливість диверсифікувати інвестиції корпоративних фондів більш ефективно залежно від терміну залучення коштів [4]. Основними перевагами ІСІ, з точки зору інвесторів, є потенційно висока дохідність, порівняно з традиційними способами збереження та примноження капіталу, та менші витрати часу на управління інвестиціями. Об’єднання коштів багатьох окремих інвесторів дозволяє ІСІ виходити на фондовий ринок та користуватись перевагами великих інституційних інвесторів. Серед інших переваг – диверсифікація інвестицій, відсутність мінімального терміну інвестицій (у випадку вкладання коштів у відкриті інвестиційні фонди) та можливість досить оперативно вилучити вкладені кошти у випадку необхідності [5].

Деякі фінансові аналітики вважають, що зміни нормативів диверсифікації негативно позначаться на рівні ризиків, які покладають на себе інвестори, довіряючи кошти в управління ІСІ. Адже скасування обмежень відкриває можливості для створення інвестиційних фондів, орієнтованих на окремі класи активів: фонди акцій, фонди облігацій та ін. [6], де диверсифікація видів фінансових інструментів у інвестиційному портфелі буде відсутньою. Проте,  досягнення диверсифікація вкладень у такому «мононотному» фонді залишається можливим, але не в розрізі інструментів, а в розрізі емітентів, оскільки заборона інвестувати понад 5% загальної вартості активів у цінні папери і зобов’язання однієї юридичної особи збережена [2, 1]. Такі ж запобіжні заходи прийняті і для новоствореної можливості ІСІ тримати в грошових коштах, на банківських депозитних рахунках, в ощадних (депозитних) сертифікатах та банківських металах до 50% загальної вартості активів, адже тут же прописана заборона мати більш як 10% загальної вартості активів ІСІ в зобов’язаннях одного банку [4].

Минулого року зміни до Закону України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)», які б стосувалися саме удосконалення норм диверсифікації активів ІСІ, були необхідними та довгоочікуваними, проте виявились прийнятими із запізненням. За сучасних умов функціонування інститутів спільного інвестування, які характеризуються малою кількістю цінних паперів, що торгуються на біржі, недостатністю на внутрішньому ринку надійних фінансових інструментів, в які можуть вкласти залучені кошти компанії з управління активами [5]; вкрай необхідним було створення можливості для ІСІ та КУА інвестувати значну частину, якщо не навіть не весь загалом об’єм своїх активів, в інструменти з фіксованою дохідністю (створювати фонди облігацій) або у такі цінні папери, що мають високий рейтинг на фондовому ринку (блакитні фішки), не відволікаючи фінансові ресурси у інші, менш прибуткові сфери інвестування (створювати фонди акцій).

Таким чином, нове удосконалене законодавство, що регулює діяльність ІСІ та КІФів, дозволить їм додати гнучкості в управлінні активами своїх інвесторів, а також урізноманітнити КУА формати створюваних інвестиційних фондів.

Література:

1. Закон України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди).К.: Відомості Верховної Ради, 2001.-№21,103с.)

2. Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди) [електронний ресурс]. – Режим доступу до закону: search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/T080693.html        

3. Матеріали прес-конференції: «Нові можливості інститутів спільного інвестування для реального сектора економіки», 7 серпня 2009 р. [електронний ресурс]. – Режим доступу до матеріалів конференції-http://www.kisilandpartners.com/ukr/publications/news/388/.

4. Фоміна К. Перспективи ринку спільного інвестування /Фоміна К// Правовий тиждень. – 2009. -  №3 (129) – С.4. 

5. В. Поворозник. До питання про розвиток інститутів спільного інвестування та їх інвестиційний потенціал /В. Поворозник// Матеріали відділу економічної та соціальної стратегії. [електронний ресурс]. – Режим доступу до матеріалів  http://www.niss.gov.ua/Monitor/desember08/4.htm

6. Зміни до Закону про ІСІ, як антикризова ініціатива учасників ринку спільного інвестування, були прийняті Верховною Радою. – Рубрика новин на офіційному сайті КУА КІНТО. – [електронний ресурс]. – Режим доступу до матеріалу –http://www.kinto.com/focus/presscenter/newsandpr/8645.html