к.пед.н., Бондаренко З.П.

Дніпропетровський національний університет ім. О. Гончара

До питання про Виховні акценти вищої школи

Студентство на етапі розвитку нашої держави розглядається як резерв національної еліти, маючи реальні шанси на досягнення найвищого соціального статусу у майбутньому. Крім того, студентська молодь завжди була й залишається носієм, провідником нових поглядів, світогляду, стилю життя й поведінки, рушійною силою соціальних змін у суспільстві. Зважуючи на це, одним із основних завдань сучасної молодіжної політики є вдосконалення навчально-виховного процесу у вищих навчальних закладах, сприяння професійній і соціальній зрілості студентської молоді, включаючи можливості організаційно-виховної роботи з цією категорією.

Стратегія виховної дії щодо розвитку особистості студента в умовах ВНЗ має вибудовуватися із основного соціокультурного постулату сучасності: головною справою людства, нормою його життя є вирішення моральних проблем. Для багатьох із нас це незвична позиція, але вона єдино правильна. Наші нинішні негаразди, що проявляються у бездуховності, агресивності, жорстокості, невихованості молоді, лихослів’ї, зневаги до представників старшого покоління, аморальності та конфліктності із законом тощо, – ось результат нехтування цим постулатом. Отже, всі зусилля мусять бути спрямованими на те, щоб організація життєдіяльності молодої людини була розумно спланованою та зорієнтованою на створення моделі власної позитивної поведінки. У цьому плані слушною є думка дослідника Б.З. Вульфова про те, що кожна предметна дія має розгортатися як особистісний вчинок, як моральне діяння [3, с. 61].

Зважимо на те, що молодь функціонує у надзвичайно складному й динамічному соціумі, який є не просто середовищем її існування. Він постає перед людиною у формі різноманітних за суспільно значущою спрямованістю соціально-моральних завдань, які мусять бути більш чи менш успішно розв’язані кожним членом суспільства. Тому зараз чітко треба з’ясувати, які з цих завдань ставить соціум не тільки перед молоддю взагалі, а й перед кожною окремою молодою людиною, зокрема, з метою допомогти їй виробити єдино правильну індивідуальну життєву програму. У цьому слід вбачати сплановані, чіткі дії тих, хто має безпосереднє відношення до організаційно-виховної роботи в умовах ВНЗ: заступників деканів з виховної роботи, кураторів та викладачів.

Загальновідомо, що у сучасній психолого-педагогічній науці спостерігається значне тяжіння до категорії „цінності”. Для нас важливо звернути увагу на поняття „особистісна цінність” з огляду на виховну практику нашого навчального закладу. Поняття „цінності”, що склалися в цей час, досить широке: усе що може цінувати особистість, що є для неї значущим і важливим. При визначенні цього поняття, зрозуміло, враховується його соціальна і психологічна природа. На кожному етапі розвитку суспільства створюються специфічний набір і структура цінностей. Вони сприяють перетворенню соціально значущих норм та ідеалів в особистісні принципи життєдіяльності людини. Цінності стають виховним фактором завдяки тому, що перетворюються на внутрішні мотиви поведінки особистості. Вони виступають унормованими утвореннями, певними внутрішніми приписами. Ці останні, у свою чергу, завдають необхідну чи бажану поведінку. Але ж її можливо задати й інакше: у вигляді ідеалу, взірця для наслідування. При цьому, якщо ідеалом слугує людина, яка обрана такою тому, що виконує відповідні норми, то ми маємо можливість лише у формі завдання однієї й тієї самої норми чи сукупності норм [1, с. 326].

Педагогові вищої школи слід зважити на досить поширену стереотипну думку, згідно з якою старше покоління є носієм справжніх цінностей, життєвих смислів, стійкості, проти яких періодично повстають нові покоління. Звідси – постійні розмови про специфічну молодіжну субкультуру, безконечне нарікання спеціалістів на нерозуміння ними сучасної молоді. Однак відомо, що молодь в усі часи хоче одного – утвердити себе в цьому світі. Просто для кожного нового покоління цей світ завжди різний, і утверджувати себе доводиться по-різному.

Додамо лише, що соціальними передумовами прийнято вважати існуючі у суспільстві ідеологічні утворення та соціальні інституції, які „задають” і транслюють суб’єкту об’єктивні смисли його існування. Форми, у яких передаються ці потенційні визначальні чинники особистісних цінностей, різноманітні. Вони містяться у філософських поглядах, у творах літератури й мистецтва, у зведеннях законів, у системах нагород, заохочень і покарань, у традиціях, у громадській думці тощо аж до педагогічних вказівок на те, що „добре” і що „погано”. Усе перелічене може бути усвідомлене як об’єктивно фіксовані засоби та форми роботи суспільства взагалі і, професорсько-викладацького та кураторського складу, зокрема, над формуванням цінностей особистості в контексті концепції виховання студентів ДНУ ім. О.  Гончара.

        Прагнення особистості здійснити себе через свою професійну діяльність є однією з основних людських цінностей. Тому зміцнення й підтримка цього прагнення мусить виступити основним завданням професійної освіти. Залучення студентів до проектування своєї освіти, на думку І.Д. Беха, може, з одного боку, зміцнювати професійну мотивацію, а з іншого – слугувати зразком для побудови життєвої і професійної стратегії. У цьому зв’язку надзвичайно важливо, щоб із ранніх етапів професійного становлення студенти почали осмислення свого ціннісного простору, побачили його зв’язок із цілями й завданнями обраної професії, а також були залученими у спеціально організовану роботу з розвитку своїх смислових орієнтирів [1, с. 233]. Такою роботою може бути волонтерська діяльність студентів під час навчання у вищому навчальному закладі. Розв’язання питання підготовки студентів до майбутньої професії засобами волонтерської роботи можливе за умови переосмислення теоретичних засад організації волонтерської роботи у ВНЗ, а також визначення мети, змісту навчання волонтерів у контексті особистісно орієнтованої парадигми освіти. Сьогодні переважна кількість студентів займається волонтерською роботою, сформовано її оптимальну модель в умовах ВНЗ, й включає ефективні механізми залучення та відбору, навчання та моніторингу, супервізії та заохочення, які є основними етапами діяльності волонтерів [2, с. 50–59]. У ДНУ ім. О. Гончара нагромаджено досвід волонтерської роботи з дітьми-сиротами та дітьми-інвалідами.

Аналіз сучасної соціальної ситуації дає змогу стверджувати, що неефективний стан вихованості молодого покоління зумовлений і нинішньою освітньою системою. Не знаючи всієї складності емоційно-почуттєвої сфери, педагоги та куратори вищої школи самі культивують у вихованців позицію, за якої вони не є господарями власних переживань, а отже, і власних дій. У результаті що відбувається? У молодих людей формується переконання, що відповідальність за них несуть інші. А для людини має цінність лише пережите в почуттях. Ідеться про почуття, які просвітлені розумом, і завдяки цьому морально збагачують особистість, роблять її носієм Істини, Добра, Краси. Тому полум’яний заклик нашого класика, чиє ім’я носить ДНУ, Олеся Гончара: „Бережіть собори душ своїх”, лишається актуальним і до сьогодні. Лише за цієї умови людина може бути мірою всіх речей, мірою розумною, мірою духовною. Своєю високою духовністю людина має змінити навколишній світ. Така філософія має бути закладена у зміст сучасної виховної роботи зі студентською молоддю у класичному університеті.

Результати опитування, яке проводилося у ДНУ ім. Олеся Гончара, дали можливість педагогам вищої школи проаналізувати характерні тенденції життя студентів, та визначити головні пріоритети у виховній роботі з ними. Хвилює те, що переважна більшість студентів є соціально байдужою до проявів деструктивної поведінки окремих однолітків, не реагує на приклади невихованості, якщо це „...мене не стосується”; „реагую в залежності від ситуації”; „інколи можу зробити зауваження”; ”не звертаю уваги” тощо.

На запитання анкети „Як Ви гадаєте, що треба робити щодо подолання негативних явищ серед студентської молоді?” майже усі респонденти (79%) були одностайні у відповіді: „Профілактичні заходи, соціально-педагогічні та просвітницькі тренінги, бесіди, фільми, лекції, громадська робота та участь у волонтерській діяльності”. Дехто із респондентів наполягав на більш суворому контролю щодо поведінки студентів, особливо, у гуртожитках. Але були й такі, хто відповів, що „все одно це жодних позитивних результатів не дасть...”. Логічно задавалося у контексті виховання запитання щодо ролі студентського самоврядування у колективі. Виходячи з опитування, можна сказати, що „ніякої ролі студентське самоврядування не відіграє” (77 %), бо респонденти навіть не знали про існування цієї структури, її склад тощо. Окремі респонденти (14 %) відзначали роль студентської ради виключно лише у вільний час, в організації дозвіллєвих заходів та ін..

Стосовно запитання „Чи потрібна, на Ваш погляд, організація виховної роботи зі студентами у ВНЗ?” студенти відповіли, що „так” – (96 %), але з оговіркою, що вона повинна бути дуже цікавою, нетрадиційною, та її „має бути в міру”, що „не потрібна, бо вона безкорисна” – 3 %; 1 % – „так, але з тими, хто цього потребує”.

Під час опитування ми намагалися з’ясувати можливості впливу педагогів вищої школи, кураторів на формування загальної культури студентів. Ось характерні відповіді: „Куратор дає життєві знання, допомагає вирішити проблеми, які виникають, але великого впливу на особистість він не має” – (34%). 41% респондентів зовсім не відповідають на це запитання. Також дехто з респондентів (21%) відзначив, що куратор зовсім не знає про їх існування. Лише 4 % опитаних студентів дуже схвально відгукнулися про свого куратора.

Сприйнятливою була відповідь студентів на запитання „Який стиль взаємовідносин між студентами і викладачами домінує у Вашому колективі (авторитарний, демократичний, ліберальний, авторитетний, інший)?” 89% відзначили демократичний стиль взаємовідносин; 6% –  авторитетний; 5% – ліберальний. Авторитарний стиль відсутній зовсім, що свідчить про гуманізацію взаємин між студентами і викладачами.

На запитання „Відзначте, будь ласка, цифрою від 1 до 5 (1-min, 5-max) Ваш рівень вихованості та загальної культури” ми отримали такі результати: найвищим балом (5) відзначили свій рівень вихованості 23% опитаних студентів, високим (4) – 74%; 3% – середнім балом (3). Невихованими не вважав себе ніхто.

Як бачимо з результатів опитування, важлива роль у вихованні студентської молоді належить педагогам та громадським формуванням.

Виховний процес у вищій школі не може оминути питання національної ідентифікації особистості. Як свідчать дослідження останніх років, можливі два варіанти: визнавати за національною належністю переважно соціально-культурне визначення особистості, не надаючи йому вирішального значення в особистісних і ділових взаємовідносинах; вважати національність зумовленим генетично родинно-кровним чинником, який жорстко програмує особистісні якості та в кінцевому підсумку – долю людини й народу. Очевидно, перший варіант більш конструктивний і саме він мусить бути предметом виховних зусиль викладачів і кураторів академічних груп вищої школи [1; 2; 3; 4 та ін.].

Відомо, що у вітчизняних ВНЗ сформована концепція та відповідна система соціально-виховної роботи. Але ще недостатньою є забезпеченість науково обґрунтованими рекомендаціями, методичними розробками практичної соціально-виховної роботи зі студентами. Сьогодні гостро стоїть проблема підготовки педагогічних кадрів до результативної виховної роботи, метою якої є активна участь молоді у розбудові суспільства, її професійна компетентність і громадянська позиція. Узагальнення і вивчення досвіду таких зарубіжних країн, як США, Німеччина, де протягом тривалого часу накопичувався досвід, існують певні традиції, досягнення в соціальній сфері, і його творче застосування сприятиме вирішенню важливих завдань з реформування системи вищої освіти, сприяння розвитку молоді, втіленню у життя концептуальних положень Законів України “Про вищу освіту”, “Про соціальну роботу з дітьми та молоддю”, “Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні”, Декларації “Про загальні засади державної молодіжної політики в Україні“ тощо [4, с. 3].

Аналіз цих думок дає підстави для висновку щодо використання накопиченого в зарубіжній теорії і практиці соціальної роботи оригінального і досить ефективного теоретичного і практичного досвіду соціальної, психологічної, професійної та економічної підтримки студентів, їхньої успішної адаптації до умов університетського середовища. Осмислення і належна оцінка цього досвіду, впровадження окремих його елементів у вищих навчальних закладах України, і зокрема, у класичному університеті, сприятиме розвитку нових педагогічних підходів до вирішення проблем професійного, соціального й особистісного становлення студентської молоді.

Подальшого наукового дослідження потребують питання підготовки студентів, майбутніх вчителів, соціальних педагогів, вихователів до організації дитячих та молодіжних формувань і об’єднань.

 

Список використаної літератури

 

1.            Бех, І. Д. Виховання особистості [Текст]: У 2 кн. Кн. 2: Особистісно орієнтований підхід: науково-практичні засади: навч.-метод. посіб. / І.Д. Бех. – К.: Либідь, 2003. – 344 с.

2.            Бондаренко, З. П. Модель організації волонтерської роботи в умовах вищого навчального закладу [Текст] / З.П. Бондаренко // Соціальна педагогіка: теорія та практика. – 2007. – № 4. – С. 50–59.

3.            Вульфов, Б. З. Социальная педагогика и процесс формирования личности [Текст] // Теория и практика социальной работы: отечественный и зарубежный опыт / Б. З. Вульфов. – Москва; Тула, 1993. – Т. 1. – С. 59–72.

4.            Тименко, В. М. Педагогічні засади соціальної роботи із студентською молоддю у вищих навчальних закладах США [Текст]: автореф. ... канд. пед. наук : спец. 13.00.05 „Соціальна педагогіка” / В. М. Тименко. – К., 2005. – 23 с.