Педагогические науки/2. Проблемы подготовки специалистов

 

Ковальчук О.В., Коломієць Ю.В.

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»

 

Самостійна робота учнів як передумова ефективності   використання    методу проектів

Працьовитість виникає як результат багато разів повторюваних досягнень з докладанням зусиль і отриманням дитиною заохочень за це особливо тоді, коли вона проявила наполегливість у досягненні мети. Вона виникає тоді, коли дитина отримає задоволення від праці, і, в свою чергу, залежить від того, наскільки навчання та праця школяра сприяють своїми результатами задо­воленню потреб, характерних для дітей певного віку. Стимулами, що закріплюють успіхи в цих видах діяльності, повинні виступати такі, що породжують у школярів позитивні емоції.

Сьогодні учителя на перший план виходить завдання навчити учня мислити творчо, швидко орієнтуватися у нових умовах, вчасно переключатися з одного виду діяльності на інший тощо.

У процесі навчання вчитель завжди використовує різні методи. Проектний метод у шкільній освіті нині розглядається як альтернатива класно-урочній системі. Технологія навчання на основі методу проектів представляє один з можливих способів проблемного навчання, процесі якого ставиться навчальне завдання з вихідними даними і окреслюються заплановані результати. Усе інше учні виконують самостійно: намічають проміжні завдання, шукають шляхи їх вирішення, діють, порівнюють отримане з необхід­ним, коригують діяльність. У процесі проектування набуваються нові знання, образи  дій,  досвід,  що  дає  змогу  вважати  проектне  навчання  методом розвивального навчання. За проектного методу навчання відбувається формування навчально-дослідницьких умінь учнів, яке здійсняється шляхом їх залучення до процесів проектування і реалізації. Тому метод проектів виступає як елемент наукової творчості учнів.

Школярі не завжди чітко розуміють суть проектної діяльності, необхідність взагалі розробляти творчий проект, працювати над вирішенням певної проблеми.

Проте відомо, що процес творчої роботи потребує напруженого пошуку, ретельного обмірковування різних варіантів вирішення певної проблеми. Вони неспроможні дивитися у перспективу. Завдання, яке дає вчитель за обсягом має бути таким, щоб результат роботи можна було отримати в межах одного уроку. Лише тоді можна сподіватися, що учень його виконає, і буде розуміти суть тих процесів, які відбуваються в роботі.

Проектна діяльність є тією якісною основою, яка може реалізувати гуманістичний підхід до навчання, оскільки сприяє формуванню розкріпаченої творчої особистості, діяльність якої вже в цьому віці спрямована на впровадження власних ідей, перетворення навколишнього середовища (виготовлення моделей, конструкцій, пристосувань), виходячи з різних потреб на основі своїх можливостей.

Вибір проектів визначається потребами різних сфер життєдіяльності особистості і суспільства., (школа, індустрія, дім), необхідністю їх задоволення, поліпшення і модернізації існуючих предметів споживання і послуг. Головними критеріями вибору проектів є: оригінальність, доступність, надійність, технічна досконалість, естетичні перспективи, безпечність, відповідність суспільним потребам, зручність експлуатації, технологічність, матеріалоємність, вартість та ін.

У дітей будь-якої вікової категорії під час виконання творчих проектів спостерігається нижчий рівень самостійних дій, ніж у дорослих, що займаються подібною діяльністю. Це створює для учителя певні труднощі оскільки творча діяльність потребує розкутості, повної самостійності як у мисленні, так і в практичних діях. Оскільки одним із завдань проектно-технологічної діяльності є привчати дітей до самостійної роботи, то з точки зору методики тут виникає запитання: як саме це зробити?

Самостійна робота сприяє формуванню світогляду учнів, забезпечує міцне засвоєння знань, озброює їх практичними навичками, навчає творчо застосовувати свої знання; є провідним чинником активізації розумової діяльності.

Відомо, що в основі самостійної роботи школярів у процесі проектування лежить їх навчальна, пізнавальна та трудова активність. Самостійна навчально-трудова діяльність учнів може мати як репродуктивний, так і продуктивний характер залежно від мети, з якою вчитель організовує самостійну роботу.

Уроки трудового навчання, і особливо в умовах реалізації нової програми, що побудована на застосуванні проектно-технологічної системи, містять сприятливі умови для розвитку самостійності школярів. Однією з особ­ливостей трудового навчання є те, що близько 75% навчального часу на уроках відводиться на практичну роботу, яка здебільшого виконується самостійно, що і стало однією з основних умов розвитку самостійності школярів. Відмінністю трудового навчання від інших предметів є те, що, засвоюючи елементи знань технічних, технологічних, економічних, виробничих, які школярі застосовують у процесі проектно-технологічної діяльності, у них формуються практичні вміння та навички в різних видах діяльності, насамперед пізнавальний (розумовий) і проектний (фізичний). Саме тут дитина розвиває самостійну навчально-трудову активність.