Педагогические науки/2. Проблемы подготовки специалистов

 

Присяжнюк В.П., Коломієць Ю.В.

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»

 

Загальнопедагогічна характеристика закономірностей науково-технічного прогресу.

 

Творча діяльність пояснюється теорією відображення і базується на матеріальній, чуттєво предметній діяльності, спрямованій на перетворення й освоєння людиною природного середовища з метою задоволення своїх потреб.

 У психофізіології вважається доведеним, що творчість - це продукт діяльності лівої і правої півкуль головного мозку ; творчими здібностями наділена кожна дитина в різній мірі ; творчі нахили (задатки) людини за певних умов можна успішно розвивати.

Одним із напрямків технічної творчості є техніко-конструкторська діяльність. Для аналізу стану проблем формування та розвитку техніко-конструкторських знань та вмінь учнів загальноосвітніх шкіл необхідно визначитись у змісті деяких понять, якими ми будемо оперувати в подальшому. Це в першу чергу такі, як: дитяча технічна творчість, техніко-конструкторська діяльність учнів, техніко - конструкторські знання та вміння, технічні задачі та завдання тощо.

Науково-технічний прогрес на сучасному етапі можна порівняти з процесом, який часто відчуває різні вибухи і зміни, але разом з тим у ньому неможливо не бачити загальних закономірностей.

До першої закономірності слід віднести прискорення темпів розвитку науки. Це частково проявляється в зменшенні часу, який необхідний для перегляду наукових концепцій, в постійному посиленні зв’язків між теоретичними і прикладними дослідженнями, в зміні механізму взаємодії наук, багатоплановості вивчення одного і того самого об’єкту, взаємопроникнення методів і методик та інше.

До другої - необхідно віднести зміни в структурі наукових кадрів. Вона проявляється перш за все в постійному зростанні кількості людей науки. Більшість серед них складають “розроблювачі” - люди, які займаються втіленням теорії в практику. Звичайно, це не свідчить про послаблення теоретичного ланцюга в науці, а навпаки підтверджує, що теорія піднялась на таку висоту, яка потребує більш активної діяльності “практиків”.

Третя - полягає в тому, що зазнав значних змін період часу від появи відкриття до його практичного втілення.

До четвертої - слід віднести посилення ролі моделювання як методу науково-обґрунтованих розв’язань у практиці.

До п’ятої  відносимо напрям, який пов’язаний з науковою організацією розумової праці людини.

Шостою  слід визнати більш швидке поширення ідей і відкриттів.

Усі ці закономірності мають бути враховані в загальних тенденціях вдосконалення середньої загальної освіти. Вони, перш за все, проявляються у високому науковому рівні сучасної середньої загальної освіти, коли школа постійно намагається “встигати” за розвитком науки, оскільки всі навчальні предмети відображають найновіші її досягнення.

Нагальною метою сьогодні є визначення першочергових і конкретних завдань наукової діяльності, інтеграція всього науково-педагогічного потенціалу країни на їхнє розв’язання. Суттю змін є утвердження цінності особистісного розвитку, якість людських ресурсів держави. В цих умовах саме освіта, а отже, й наука мають стати основою подальшого розвитку нації й поступу суспільства до нової якості життя, конкурентоспроможної і процвітаючої держави. Таке розуміння ролі освіти в сучасному й майбутньому житті українського суспільства визначило ідеологію і зміст Національної доктрини розвитку освіти України в ХХІ столітті [23, 3].

Науково-технічний прогрес неможливий без технічної творчості, яка забезпечує створення нової техніки, технологій, засвоєння і використання наукових досягнень. Впливаючи на розвиток суспільного виробництва, творча діяльність, в свою чергу, суттєво відображається на суб’єкті творчості, стимулюючи творчі якості робітників. У зв’язку з цим розв’язання питань підготовки підростаючого покоління до творчої праці, до активної участі в технічній творчості учнів має велику соціальну значимість і одержує характер соціального замовлення  загальноосвітньої середньої школи.

Результати наукових досліджень дозволяють стверджувати, що діяльність учнів в сучасній загальноосвітній середній школі повинна мати творчий характер, а для цього придбання наукових, загальнотрудових і техніко-конструкторських знань і вмінь на заняттях з основ наук, трудового навчання і в процесі суспільно корисної, продуктивної праці повинно йти паралельно із залученням учнів до творчої діяльності на самих ранніх етапах навчання.