Технічні науки / 4. Транспорт.

 

Лапутин Р.О., Куєвда Д.В.

Автомобільно-дорожній інститут  ДВНЗ "ДонНТУ", м. Горлівка, Україна.

МОЖЛИВІСТЬ ПРОГНОЗУВАННЯ КІЛЬКОСТІ ДТП НА ПЕРЕСІЧЕННЯХ АВТОМОБІЛЬНИХ ДОРІГ НА ОДНОМУ РІВНІ

 

Припустимо, що транспортні засоби прибувають до конфліктних точок на пересіченні автомобільних доріг на одному рівні за законом Пуассона. Тоді, імовірність виникнення конфліктної ситуації  в і-й конфліктній точці між транспортними засобами за час  тривалістю в 1 секунду буде визначатися [1]:

 

                                           ,                                       (1)

 

де ,  - середня інтенсивність (авт./с) відповідних конфліктних транспортних потоків, траєкторії яких пересікаються, зливаються або розгалужуються в і-й конфліктній точці.

Якщо, імовірність одночасної появи за час тривалістю в 1 с конфліктної пари транспортних засобів в зоні впливу конфліктної точки [2] помножити на час у секундах (період дослідження), отримаємо імовірну кількість вказаних пар транспортних засобів тобто конфліктних ситуацій у і-й конфліктній точці за вказаний період. Для періоду тривалістю в один рік імовірна середньорічна кількість конфліктних ситуацій в і-й конфліктній точці з урахуванням формули (1) буде дорівнювати:

 

                      .                  (2)

 

Для пересічення автомобільних доріг в цілому:

                                                        ,                                                    (3)

 

де  - імовірна середньорічна кількість конфліктних ситуацій на пересіченні автомобільних доріг на одному рівні в цілому;

 - кількість конфліктних точок.

Якщо, застосувати постфактумний аналіз аварійності на пересіченні автомобільних доріг на одному рівні з урахуванням імовірної середньорічної кількості конфліктних ситуацій на пересіченні, яку можна розглядати як максимально можливу середньорічну кількість ДТП, то можна отримати імовірність виникнення ДТП на пересіченні, яку будемо визначати за наступною формулою:

 

                                                    ,                                                (4)

 

де  - імовірність виникнення ДТП на пересіченні автомобільних доріг на одному рівні;

 - середньорічна кількість ДТП на пересіченні, яка отримана в результаті аналізу статистики ДТП минулих років.

Імовірна середньорічна кількість конфліктних ситуацій на пересіченні залежить насамперед від інтенсивності транспортних потоків, що конфліктують. Інтенсивність руху, як характеристика транспортного потоку, є змінною функцією за часом. Дослідження зміни інтенсивності руху за роками [3] вказує на постійне її зростання, що характеризується щорічним ростом обсягів руху.

Інформація про перспективну інтенсивність руху на розрахунковий рік t на пересіченні автомобільних доріг на одному рівні надасть можливість прогнозування імовірної середньорічної кількості конфліктних ситуацій, а разом з тим і імовірної кількості ДТП на пересіченні з урахуванням імовірності виникнення ДТП :

 

                                                 ,                                             (5)

 

де  - прогнозована імовірна середньорічна кількість ДТП на пересіченні автомобільних доріг на одному рівні на розрахунковий рік t;

 - прогнозована імовірна середньорічна кількість конфліктних ситуацій на пересіченні автомобільних доріг на одному рівні на розрахунковий рік t.

Найбільш перспективним методом прогнозування інтенсивності руху на автомобільних дорогах є прийнятий в Україні метод за формулою складних відсотків [3]:

 

                                              ,                                          (6)

 

де  - перспективна інтенсивність руху на розрахунковий рік t;

 - інтенсивність руху в поточному році ;

 - коефіцієнт щорічного приросту інтенсивності руху.

Загальна математична модель прогнозування імовірної середньорічної кількості ДТП на пересіченні автомобільних доріг на одному рівні з урахуванням імовірної кількості конфліктних ситуацій як у конфліктній точці так і на пересіченні в цілому, якщо брати до уваги формули (1) – (6), має наступний вигляд:

 

       .  (7)

 

Аналіз прогнозованої середньорічної кількості дорожньо-транспортних подій на пересіченні автомобільних доріг на одному рівні дасть можливість надалі розробляти практичні рекомендації щодо заходів з підвищення безпеки руху з метою зниження аварійності.

Таким чином, у роботі розроблена математична модель прогнозування середньорічної кількості дорожньо-транспортних подій на пересіченні автомобільних доріг на одному рівні на підставі застосування імовірності виникнення конфліктних ситуацій між транспортними засобами в конфліктних точках та на пересіченні в цілому.

Перспективою подальших досліджень є перевірка запропонованої математичної моделі на адекватність та розробка практичних рекомендацій щодо заходів з підвищення безпеки руху на пересіченнях автомобільних доріг на одному рівні.

                                                      

Литература:

 

1. Імовірність виникнення конфліктних ситуацій на пересіченні автомобільних доріг на одному рівні / Р.О. Лапутин, Д.В. Куєвда // Матеріали II Міжнародної науково-практичної конференції «Наука и инновации – 2009». - 2009. -  Режим доступу до журн. : http://www. rusnauka.com/Page_ru.htm.

2. Дудніков О.М. Процес формування аварійності в конфліктних точках перехресть доріг в одному рівні / О.М. Дудніков, Р.О. Лапутин // Вісник Національного транспортного університету. 2006. – №11. – С. 294 - 296.

3. Поліщук В.П. Теорія транспортного потоку: методи та моделі організації дорожнього руху / В.П. Поліщук, О.П. Дзюба. – К.: Знання України, 2008. – 175 с.