Свідерська І.М.

к.е.н., доцент кафедри фінансів підприємств

ДВНЗ “Київський національний економічний університет

імені Вадима Гетьмана”

ОСОБЛИВОСТІ ОПОДАТКУВАННЯ УЧАСНИКІВ НЕДЕРЖАВНИХ ПЕНСІЙНИХ ФОНДІВ В УКРАЇНІ

Анотація узагальнено основні податкові пільги щодо оподаткування внесків від роботодавців та працівників, учасників недержавного пенсійного забезпечення та розглянуто особливості оподаткування на основних етапах недержавного пенсійного забезпечення.

Ключові слова: недержавне пенсійне забезпечення, недержавний пенсійний фонд, система оподаткування, пенсійні схеми, податкові пільги.

І. Вступ Світовим досвідом доведено, що розвиток недержавного пенсійного забезпечення, зростання пенсійних активів, які використовуються як довгострокові інвестиції в розвиток реального сектору економіки, в більшості визначені раціональною системою оподаткування. Податковим кодексом України створений в цілому сприятливий режим оподаткування коштів, які нагромаджуються в системі недержавного пенсійного забезпечення. Проте, вітчизняними науковцями та практиками проводяться фундаментальні дослідження щодо пільгового оподаткування учасників та вкладників недержавних пенсійних фондів. Саме цим питанням присвячені статті О. Васильченка та Д. Леонова, які вагомим науковим доробком у вітчизняній фінансовій науці [1, 2]. Беднер здійснив порівняльний аналіз схем оподаткування у світовій практиці, що надає можливість визначити їх переваги та імплементувати для вітчизняної практики. Метою проведеного нами дослідження є визначення напрямків вирішення проблем оподаткування недержавних пенсійних фондів на основі узагальнення  практики та вивчення норм оподаткування [3].

ІІ. Постановка завдання. Оподаткування учасників НПФ варто розглядати з позиції роботодавців, які здійснюють відрахування на користь своїх працівників та власне працівників. Іншим аспектом дослідження є визначення податкових ставок та податкових пільг  протягом трьох етапів надання послуг у цій сфері: етап накопичення внесків, етап інвестування пенсійних активів компанією з управління активами та етап здійснення пенсійних виплат.

ІІІ. Результати. Однією з основних новацій Податкового Кодексу є встановлення правил максимальних розмірів страхових внесків до НПФ, що не підлягають оподаткуванню. В цьому полягає податкова пільга для юридичних та фізичних осіб, що здійснюють внески в недержавні пенсійні фонди.

Податкові пільги для юридичних осіб полягають у наступному:

- пенсійні внески не відносяться до Фонду оплати праці (ФОП) та не обкладаються внесками в соціальні фонди. Таким чином можна заощадити більше, ніж 37% від суми пенсійних внесків, залежно від виду економічної діяльності підприємства;

- внески в НПФ не оподатковуються, якщо розмір внесків не перевищує 15% від ФОП найманої особи та щомісячний внесок не перевищує розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, помноженого на коефіцієнт 5 (на липень місяць 2012 року це становить 5510 грн. (1102 грн. *5)). Тобто, робітники з заробітною платою 33000 грн. і більше можуть робити максимальний внесок, що не оподатковується, до НПФ;

- пенсійні внески не обкладаються податком з доходів фізичних осіб, а також з цієї суми не сплачуються внески в фонди загальнообов’язкового соціального страхування.

Податкові пільги для фізичних осіб полягають у наступному:

Фізична особа, що сплачує пенсійні внески, має право на отримання пільги щодо сплаченого прибуткового податку (тобто щорічне повернення переплачених сум податку на доходи фізичних осіб – «податковий кредит») в наступних розмірах:

- при сплаті пенсійних внесків на свою користь – податок з доходів фізичних осіб, сплачених на суму, що перевищує суму місячного прожиткового мінімуму для працездатної особи на 1 січня звітного періоду, помноженого на коефіцієнт 5. (з 1 січня 2012 року ця сума складає 5365 грн.);

- при сплаті пенсійних внесків на користь членів сім’ї першого ступеня споріднення (подружжя, батьки, діти) – 50 % суми, що вказана вище (на 1 січня 2012 року - 2683 грн.).

Правом на податковий кредит може скористатись фізична особа, яка:

- є резидентом України;

- має індивідуальний ідентифікаційний номер.

Для отримання переплачених сум податку (податкового кредиту) необхідно:

- заповнити податкову декларацію із зазначенням суми податкового кредиту;

- подати її до податкової інспекції за місцем проживання (реєстрації) разом з копіями документів, що підтверджують фактичні витрати (фіскальні чеки, розрахункові документи, договори тощо). Декларація подається особисто до 1 квітня або надсилається поштою.

Згідно з п. 4.5. Інструкції про податковий кредит (наказ ДПА України від 22.09.2003р. № 442) сума коштів, яка підлягає поверненню платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, визначену у декларації, протягом 60 календарних днів від дня отримання такої декларації.

Учасник НПФ, пенсійні внески на користь якого здійснюються роботодавцем, права на податковий кредит не має. Такі внески не входять до складу загального оподатковуваного доходу, не є єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, прибутковий податок на них не нараховується та не сплачується.

Учасники НПФ звільняються від сплати податків аж до моменту отримання пенсійних виплат.

На момент отримання пенсійної виплати оподаткуванню за діючою ставкою прибуткового податку з громадян підлягає:

Таблиця 1

Ставки оподаткування пенсійних виплат відповідно до Податкового кодексу України [4].

Діюча ставка податку

Застосовується до:

15%

60 % суми виплати пенсії на визначений строк в день здійснення такої виплати

15%

100 % суми одноразової пенсійної виплати в день здійснення такої виплати

5%

пенсійні кошти, що успадковуються спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня спорідненості

0%

суми виплат учаснику, якщо він отримав I групу інвалідності

0%

суми виплат учаснику, якщо йому більше 70 років

0%

пенсійні кошти, що успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого ступеня спорідненості: подружжя, діти, батьки

Аналіз ставок оподаткування, дозволяє зробити висновок про існування податкової пільги з прибуткового податку громадян в залежності від віку учасника недержавного пенсійного фонду та його стану здоров'я.

Відповідно до статті 140 Податкового Кодексу платник податку може віднести обов`язкові пенсійні внески до складу валових витрат. Якщо учасник НПФ має трудовий договір з платником податку, і платник податку відповідно до договору довгострокового страхування життя, договору довірчого управління або будь-якого виду недержавного пенсійного забезпечення зобов'язаний сплачувати за власний рахунок страхові платежі (страхові премії, страхові внески), пенсійні внески до недержавних пенсійних фондів та внески на рахунки учасників фондів банківського управління найманої ним фізичної особи. Такий платник податку має право включити до складу витрат кожного звітного податкового періоду (наростаючим підсумком) суму таких внесків, загальний обсяг якої не перевищує 25 відсотків заробітної плати, нарахованої такій найманій особі протягом податкового року, на який припадають такі податкові періоди.

Відповідно до статті 156 Податкового Кодексу якщо договір довгострокового страхування життя чи з недержавного пенсійного  забезпечення протягом перших п'яти років його дії розривається з будь-яких причин, до закінчення мінімального строку його дії або до настання відповідного страхового випадку, в результаті чого відбувається часткова страхова виплата, виплата викупної суми чи повне припинення зобов'язань страховика за таким договором перед таким платником податку або порушуються інші вимоги, встановлені цим Кодексом до таких договорів, то платник податку, який збільшив  витрати згідно з нормами пункту 142.2 статті 142 цього Кодексу, зобов'язаний включити до складу своїх доходів за відповідний звітний період суму таких  попередньо сплачених платежів, внесків,  премій із нарахуванням  пені  в  розмірі  120  відсотків  облікової ставки Національного банку України. При цьому викупна сума або її частина, яка повертається платнику податку страховиком, не  включається  до складу доходів такого платника податку [4].

У країнах Європейського Союзу  найбільш поширеними є три режими  оподаткування додаткових пенсійних схем:

(1)          звільнення ― „x„rі„|„Ћ„~„u„~„~„Ѓe Ѓ\ „Ђ„Ѓ„Ђ„t„p„„„{„Ѓc„r„p„~„~„Ѓe („H„H„O);

(2)          звільнення ― „Ђ„Ѓ„Ђ„t„p„„„{„Ѓc„r„p„~„~„Ѓe Ѓ\ „Ђ„Ѓ„Ђ„t„p„„„{„Ѓc„r„p„~„~„Ѓe  („H„O„O);

(3)          оподаткування ― „x„rі„|„Ћ„~„u„~„~„Ѓe Ѓ\ „x„rі„|„Ћ„~„u„~„~„Ѓe  („O„H„H).

Надходження або виплати, пов'язані з пенсійним забезпеченням, можуть бути оподатковані ("О") або звільненні від оподаткування ("З") на одній з трьох стадій: здійснення пенсійних внесків; отримання інвестиційного доходу, доходу від капіталу; здійснення пенсійних виплат.

   Оподаткування пенсійних внесків. Майже в усіх країнах-членах ЄС внески працівника або роботодавця до пенсійного фонду вираховуються з бази оподаткування ("З"), так само як внески роботодавця не вважаються доходом працівника (проте, як правило, встановлюються максимальні розміри, у яких внески не оподатковуються).

    Оподаткування доходів від інвестицій. Переважно, звільняються ("З") від оподаткування будь-які доходи від інвестицій або капіталу, отримані фондом (хоча у деяких країнах існують окремі непрямі форми оподаткування, як приклад, оподаткування активів, що знаходяться в управлінні).

Оподаткування пенсійних виплат. В основному, виплати оподатковуються ("О") у будь-якому вигляді (цілою сумою, періодичні виплати), хоча й за різними ставками та можливими пільгами.

ІV. Висновки Перспективним напрямком розвитку пенсійної системи є поєднання державних пенсійних зобов’язань зі стимулюванням роботодавців і працівників до сплати добровільних додаткових внесків на пенсійне забезпечення. Тому необхідно стимулювання добровільних платежів на пенсійні цілі; у досконалення оподаткування суб’єктів недержавного пенсійного забезпечення; усунення значного розриву між внесками юридичними особами роботодавцями та фізичними особами підприємцями.

Література

4.        Васильченко О.М. Податкові пільги часників та вкладників недержавних пенсійних фондів. Проект “Впровадження пенсійної реформи в Україні” м. Львів, травень 2005.

5.        Леонов Д. Сиситема оподаткування схем недержавного пенсійного забезпечення. [Електронний ресурс]. - Доступно з http: // zpsocinfo.org.ua

6.        Боднер Г.Д. Теоретические и правовые аспекты налогообложения операций по негосудартсвенному пенсионному обеспечению // Проблемы материальной культуры — Экономические науки. - 2010. - №8. - с.33-34.

7.        Податковий кодекс України (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2011, N 13-14, N 15-16, N 17, ст.112 ).