Економічні науки / 6. Маркетинг та Менеджмент

Д. е. н., проф. Ткаченко В.А., Назаренко К.В., викладач

Дніпропетровський університет імені Альфреда Нобеля

 

ВПРОВАДЖЕННЯ НОВОГО ПРОДУКТУ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ЦІЛЬОВИХ СЕГМЕНТІВ У КОНТЕКСТІ ПІДВИЩЕННЯ ЯКОСТІ ЖИТТЯ НАСЕЛЕННЯ

 

В контексті проблеми сталого розвитку, орієнтованого на три складові – соціальну, економічну, екологічну, суспільством усвідомлюється той факт, що економічний розвиток будь-якої країни не може бути оцінений виключно через обсяги ВВП на душу населення. Набуло поширення широке розуміння розвитку через низку цільових складових – покращення життя, підвищення прибутку,  підвищення якості освіти, рівня здоров’я і харчування, оздоровлення навколишнього середовища, більшу рівність можливостей, більшу особисту свободу та багатше культурне життя [1, с. 26].

Наприкінці XX століття світове співтовариство почало по-новому осмислювати важливість значення проблеми здорового харчування населення. На теперішній час проблема здорового харчування набула пріоритетного значення. У світі створюються інститути харчування міжнародного рівня, діяльність яких актуалізує проблему раціонального та здорового харчування населення. Проблема здорового харчування визнана ключовим чинником підвищення якості життя населення. Якість харчування безпосередньо впливає на здоров'я нації, на демографічну ситуацію в цілому, а також враховується як базовий елемент національної безпеки країни. Для забезпечення населення здоровим харчуванням важливо, по-перше, проводити відповідну пояснювальну роботу та стимулювати попит на здорові, екологічно чисті продукти з корисними для здоров’я домішками; по-друге, необхідно створювати стимули для підприємств, які виробляють такі продукти.

В Україні згідно з постановою Кабінету Міністрів від 26 вересня 2002 року проводиться державна програма по профілактиці йодної недостатності. В даний час використовуються йодовані продукти харчування: йодована сіль, молоко з додаванням йоду, хлібобулочні вироби, що збагачені йодказєїном. Збагачення йодом солі не вирішує проблему недоліку йоду в організмі, оскільки її споживання обмежене. Збагачення йодованим білком хліба є раціональним з точки зору профілактики захворювань щитовидної залози, викликаних недоліком йоду.

В Дніпропетровську та Дніпропетровській області жоден хлібозавод не випускає продукцію лікувального та профілактичного призначення. Відділом маркетингу Хлібозаводу №8 (ВАТ «Хліб») за участю авторів було запропоновано виведення на ринок хлібобулочного виробу лікувального та профілактичного призначення в новій паперовій упаковці. Авторами було проведено маркетингове дослідження. Для цього було складено опитувальну анкету. Опитування проводилися в місцях реалізації хлібобулочних виробів таких торгівельних мережах як: «АТБ», «Сільпо», «Рейнфорд», «Варус», «Алікон-маркет» та «Фуршет». Для проведення опитування було обрано випадковий відбір. Вибірка склала 200 чоловік. В дослідженні брали участь люди різних соціальних прошарків, різного віку, статі та рівня доходу.

Аналізуючи данні проведеного анкетування можна зробити загальний висновок, що актуальними та затребуваними для споживачів є продукти лікувального та профілактичного призначення. Таким чином, авторами було запропоновано, зважаючи на державну програму з профілактики недоліку йоду у населення нашої країни, розробити оздоровчо-профілактичну серію хлібобулочних виробів, збагачених йодованим білком (хліб цілющий формовий; хліб білий вищого сорту, збагачений йодованим білком; булочки здобні «Здоровінка», збагачені йодованим білком), поряд з традиційною продукцією Хлібозаводу №8.

Авторами було проведено сегментування ринку нового сорту хлібобулочних виробів та визначення цільових сегментів. За результатами сегментування споживчого ринку для нової хлібобулочної продукції оздоровчо-профілактичної серії можна зробити висновок про доцільність виокремлення цільових сегментів:

-       по географічним ознакам (Дніпропетровська та граничні області: обласні центри та міста з населенням вище за 300 тис. осіб);

-       по соціально-економічним ознакам: рівень доходу на 1 члена сім’ї (вище середнього 3500 - 5000 грн. та високий від 5000 грн.);

-       по демографічним ознакам: склад сім`ї (одинакі, подружжя без дітей, подружжя з 1-2 дітьми); вік (20-34 роки, 35-50 років); стать (жінки);

-       за психографічним критерієм: споживачі, що ведуть здоровий та/або спортивний спосіб життя; за поведінковим критерієм – споживачі, яких приваблюють шукані вигоди (контроль ваги та користь для здоров’я).

За результатами сегментування з урахуванням характеру сприйняття цільовими сегментами окремих елементів комплексу маркетингу має бути розроблена відповідна програма просування нового хлібобулочного виробу  та обрані відповідні канали  розподілу.

 

Література:

1.     Технологічний імператив розвитку інтелектуального потенціалу України: наук. – концепт. Альманах у 7 кн. – Д.: Моноліт, 2009 – Кн. 1: Концепція розвитку технологічного потенціалу України: монографія / В.А. Ткаченко, В.І. Ткаченко, Б.І. Холод; за наук. ред. В.А. Ткаченко. – 320 с.