О.В. Зозульов, М.О. Базь, Т.О. Царьова

НТУУ «КПІ»

Сучасні тенденції інноваційного ринку України

Дослідження характеру інновацій, які можуть мати попит на сьогодні в Україні в експортоорієнтованих підприємствах вимагає аналізу структури експорту за галузями. Найбільші обсяги експорту припадають на сировинні галузі (мінеральні продукти, продукція хімічної та пов’язаних з нею галузей промисловості), недорогоцінні метали та вироби з них, а також продукція машинобудування (механічне обладнання; машини та механізми, електрообладнання та їх частини; пристрої для записування або відтворення зображення і звуку, транспортні засоби та шляхове обладнання) (див. рис. 1).

Рис. 1. Товарна структура експорту України за 2006 рік.

Джерело: розраховано за даними Державного комітету статистики України, [1]

 Оскільки ринки сировини через стандартизований характер продукції тяжіють до ринків чистої конкуренції, підвищення рентабельності на яких можливе за рахунок зниження собівартості продукції, то основним підходом до отримання конкурентних переваг є підхід акцентований на конкурентах. Отже для створення та утримання стійкої конкурентної позиції підприємство має зосередитись на досягненні ефекту масштабу або на впроваджені інновацій спрямованих на зниження собівартості виробництва.

Несировинна частина експорту – продукція машинобудування – тяжіє до олігополістичної конкуренції, проте на світовому ринку основна  (і зростаюча!) частина експорту припадає на Росію (33,4%), країни СНД (30,4%), Азії (8,1%) [2].  Головною конкурентною перевагою української продукції є її низька ціна, а продаж можливий, оскільки в цих країнах нижчі стандарти якості, ніж у розвинених країнах, вимоги до безпеки та екологічні стандарти.

Посилення процесів глобалізації поступово призведе до підвищення стандартів якості, безпеки та ін., що зумовить зниження конкурентоспроможності вітчизняних підприємств. До того ж, обмежуючими чинниками, що впливають на формування ціни і прибутку як на ринку сировинної продукції, так і на ринку машинобудування, є зростання цін на енергоносії [2] поряд із високою енергоємністю вітчизняного виробництва [3], а «невизначеність стосовно цін на енергоносії навіть на середньострокову перспективу ускладнює тактичне фінансове планування на вітчизняних підприємствах» [2],  поступове зростання заробітної платні, ускладнення вимог промислових споживачів та тенденція до збільшення розриву між ціною продажу сировинної продукції та результатів інтелектуальної праці. Окрім того, Україна втрачає свої позиції на ринках металургійної продукції в Азії, зокрема в Китаї, через інтенсивне нарощення власного випуску тими країнами [2].

Відповідно, виходом є або екстенсивне географічне розширення збутових територій, що з огляду на міжнародну конкуренцію та промисловий розвиток країн-партнерів, не є перспективним, або ж використання інновацій.

Радикальні інновації вимагають суттєвих капіталовкладень як з боку держави, так і підприємства. Вони можливі за умови зміни структури сировини, наприклад переходу від сировинних до композиційних матеріалів, або значного оновлення продукції машинобудування, переходу на інші види обладнання, або на принципово інші технологічні процеси виробництва. В іншому випадку будуть застосовуватись комбінаторні та вдосконалюючи інновації.

Перспектива вступу до СОТ передбачає підвищення стандартів виробництва промислової продукції, проте однією з умов втручання держави у розвиток промисловості є обмеження протекціоністської політики. У відповідності із окресленими проблемами підприємств та згаданою вимогою, допомога держави у здійсненні інновацій може бути у формі розвитку наукової інфраструктури, фінансування державних закладів освіти, програм наукових досліджень тощо. В даному питанні Україна може використати досвід розвинених країн Європи, США, Японії, а також азіатських країн, що розвиваються швидкими темпами: Тайваню, Кореї, Китаю, Гонконгу.

 

 

Література

1.          Звіт про товарну структуру експорту України за 2006 рік / Державний комітет статистики України [Електронний ресурс] /  http://www.ukrstat.gov.ua/

2.          Основні тенденції зовнішньої торгівлі України за 5 місяців 2006 року та пріоритети зовнішньоекономічної політики / Національний інститут стратегічних досліджень, відділ економічної та соціальної стратегії [Електронний ресурс] /  http://www.niss.gov.ua/Monitor/Monitor21/01.htm  

3.          Зозулев А.В. Промышленный маркетинг: стратегический аспект: учеб. пос.  [Текст] / А.В. Зозулев. – Харьков: Студцентр, 2005. –328 с.: ил.; табл.; библиогр. 86 наим.  – 800 экз. - ISBN 966-7530-38-8.

4.          Зозульов О.В. Маркетинг як основа інноваційної діяльності вітчизняних промислових підприємств в сучасних умовах [Текст] / О.В. Зозульов, М.О. Базь,  Т.О. Царьова // Маркетинг в Україні. – 2007. - № 4. – С. 33-41.