Романчук А.Л.

Чернівецький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

Внутрішньогосподарського контролю на підприємствах промисловості будівельних матеріалів: організація та методика проведення

 

Необхідною та вирішальною функцією сучасної, адаптованої до ринкових умов, системи управління є функція контролю. При цьому ефективність контролю зростає із наближенням органу управління до осередку, що здійснює контрольні функції, адже скорочення дистанції між контролем і рішенням забезпечує швидке отримання необхідної інформації органами, які приймають ці рішення. Такий вид контролю, що базується на децентралізованій структурі контрольних органів, прийнято називати внутрішньогосподарським.

Для забезпечення дієвості внутрішнього контролю на підприємстві необхідним є дотримання послідовності всіх етапів його організаційного процесу із чітким визначенням їх змісту та інструментарію (рис.1).

На першому етапі необхідно детально визначити цілі та пріоритетні напрями розвитку підприємства для того, щоб задачі контролю органічно підпорядковувались задачам підприємства, тобто досягненню кінцевої цілі – отримання максимального прибутку.

Другий організаційний етап повинен передбачати розробку системи координації і контролю за процесами досягнення кінцевих результатів. Ціллю даного етапу є формування системи підконтрольних показників, які найкраще реагують на будь-які зміни в діяльності підприємства та структурних підрозділів. При формуванні контрольних показників слід враховувати той факт, що найбільш суттєвий вплив на відповідні показники можуть здійснити менеджери центрів відповідальності. Тому визначення системи контрольних показників доцільно розглядати як деталізацію кінцевого узагальненого підконтрольного показника (прибуток) за складовими частинами, які будуть підконтрольними для менеджерів нижчих рівнів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис.1. Послідовність процесу організації системи внутрішнього контролю

Для підприємств із випуску будівельних матеріалів можливий спосіб поділу загального підконтрольного показника на більш простіші за сферами відповідальності наведений на рисунку 2.

Третій організаційний етап передбачає вибір та застосування механізму і процедур виміру відхилень підконтрольних фактичних показників від планових в цілому за підприємством та в розрізі структурних підрозділів. Даний етап ускладнюється великим різноманіттям загальнонаукових та власних прийомів і способів, що формують метод внутрішньогосподарського контролю.

 

Подпись: ПРИБУТОК ВІД ОСНОВНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 2. Деталізація підконтрольних показників для підприємств ПБМ

Четвертий етап характеризується особливостями функціонування системи внутрішнього документообігу на підприємстві, яка пропонує поступальний рух звітів центрів відповідальності в єдиний контролюючий центр, у функції якого входить встановлення рівня впливу виявлених відхилень на запланований розмір кінцевого показника в цілому по підприємству. На даному етапі дієвість всієї контрольної діяльності залежить від чітко побудованого механізму прямих та зворотних зв’язків, що знижує ризик при прийнятті рішення за результатами кінцевого контролю.

Отже, враховуючи важливість внутрішньогосподарського контролю в усій системі управління на підприємствах промисловості будівельних матеріалів, необхідно приділяти значну увагу організації та методики проведення, дотримуватися чіткої послідовності всіх організаційних етапів.

Література:

1.     Пушкар М.С. Пушкар Р.М. Контролінг – інформаційна підсистема стратегічного менеджменту. – Тернопіль: Карт-бланш, 2004. – 370с.

2.      Шевчук В.О. Контроль господарських систем в суспільстві з перехідною економікою (проблеми теорії, організації, методології). – К.: КДТУ, 1998. – 371 с.