Історія / 4. Етнографія

К.і.н. Лазуренко В.М., к.і.н. Вовкотруб Ю.М.

Черкаський державний технологічний університет, Україна

Соціальний склад українського чумацтва

 

Ой фортуно ж, ти, небого,

Послужи ж мені немного!

Служилась у хазяйстві,

Та й служила у бурлацтві,

Ще й послужи у чумацтві!

З народної пісні

Хто ж займався чумацтвом? Які соціальні верстви приймали у ньому найбільшу участь? Д. Яворницький в “Історії запорозьких козаків” вважав чумаків “товариською асоціацією” [1, 522]. Дмитру Івановичу заперечував І. Слабєєв, оскільки він вважав, що чумацтво мало соціально-класову основу, що вело до збагачення частини чумаків та експлуатації наймитів [2, 27].

За своїм соціальним складом чумаки не були однорідною масою і різні шляхи приводили їх до цього промислу. Чумакували переважно козаки та державні селяни, подекуди – міщани, духовенство та поміщики. Чумацький промисел був суто чоловічою сферою діяльності, що зумовлювалося трудомісткістю та небезпечністю праці. В соціальному плані він був доступний далеко не кожному козакові чи селянинові. Щоб ним займатися, потрібно було мати насамперед воза (“мажу”, “паровицю”) і бодай пару дорідних волів. Більшість чумаків володіли однією-двома парами тяглових тварин і відповідною кількістю “паровиць”; менша, заможніша частина – десятками волів і транспортних засобів. Бідніших селян часто наймали за погоничів тварин. Це давало їм шанс у перспективі стати самостійними прасолом, тому що за роботу в перше літо господар давав наймиту пару волів, з якими й починалася щаслива або нещаслива доля чумака [3, 340; 4, 9].

В документах XVII століття найчастіше зустрічаються відомості про чумаків-козаків. Можна гадати, що в XVII столітті, як і раніше, козаки становили найчисленнішу групу чумаків. Окрім рядового козацтва, чумацтвом займалась старшинська верхівка. Зокрема, є дані про те, що в Коломию по сіль їздив Тиміш – син гетьмана України Богдана Хмельницького [2, 27].

Чумакував у дитинстві і відомий український поет Тарас Григорович Шевченко. Його батько, а це доведений історично факт, був чумаком. Як засвідчують біографи відомого поета, разом з батьком, малий Тарас подорожував у Крим по сіль. Мандруючи, майбутній поет глибинніше знайомився з тодішнім життям на території України. Слухаючи розповіді людей цих країв, Тарас поринав у славні минулі, наповнені героїзмом часи історії нашої держави, що згодом яскраво проявилось у його поетичній та художній творчості. Чумаки неодноразово згадуються у його творах. Наприклад, у вірші “У неділю не гуляла...”:

Іде чумак з-за Лиману

З чужим добром, безталанний,

Чужі воли поганяє,

Поганяючи, співає:.. [5, 111].

Крім того, Т. Шевченкові належать ряд художніх полотен на яких зображені чумаки, а саме “Коло Седнева” (1846) та “Чумаки серед могил” (1846) [6].

На початку XIX століття чимало кріпаків йшли в чумаки: поміщики їх радо відпускали, бо за кілька років кріпак приносив великий грошовий викуп (в середньому тисячу карбованців) [4, 11].

Отже, чумацтво в свій час було найприбутковішим видом діяльності і дозволяло досить швидко сконцентрувати в своїх руках значні капітали. Серед чумаків було багато дуже заможних людей. Досить згадати, що саме з чумацького середовища постали великі українські землевласники і мільйонери Харитоненки й Терещенки. Специфіка цього роду діяльності сприяла появі цілого соціального пласту, яка глибоко вкоренилась у свідомість і світогляд українців.

 

Література:

1.       Яворницький Д. І. Історія запорозьких козаків. У 3-х т. – К., 1990. – Т. 1. – 583 с.

2.       Слабєєв І. С. З історії первісного нагромадження капіталу на Україні // Чумацький промисел і його роль у соціально-економічному розвитку України XVIII – першої половини XIX ст. – К., 1964. – 120 с.

3.       Українське народознавство: Навч. посібник / За ред. С. П. Павлюка, Г. Й. Горинь, Р. Ф. Кирчіва. – Львів, 1994. – 608 с.

4.       Лазуренко В. М., Вовкотруб Ю. М. Каравани українського степу. – Черкаси, 2004. – 92 с.

5.       Шевченко Т. Г. Кобзар. – К., 1993. – 640 с.

6.       Шевченко Т. Г. Альбом. – К., 1976. – 352 с.