Економічні науки/11. Логістика

 

К.е.н. Коваленко О.М.

Одеський національний політехнічний університет

Логістичний підхід до управління матеріальними

потоками в умовах оптимізації витрат підприємства

 

У сучасних ринкових умовах, коли в економіці України питома вага збиткових підприємств досить велика (в 2006 р. – 30.9 %, в 2007 – 28,9) [1], питання управління витратами залишається дуже актуальним. Тому основна мета, яка повинна бути досягнута – це обґрунтування концептуальних напрямків з оптимізації витрат підприємства.

Як свідчить розгляд літературних джерел [2,3,4], і це випливає із спільного вирішення задач з управління матеріальними потоками всіма учасниками логістичного процесу, контрольованості показників матеріального потоку на виході з логістичної системи, саме логістичний підхід дозволяє вести комплексний облік всіх витрат, регламентувати ввіз і зберігання матеріальних ресурсів, що забезпечує, зростання прибутку, платоспроможності, фінансовій стабільності, економію ресурсів, зниження собівартості. Логістика взагалі ставить і вирішує задачі проектування гармонічних, погоджених, матеріалопровідних логістичних систем, с заданими параметрами матеріальних потоків на виході [2].

Логістична система повинна мати такі властивості як цілісність, істотні зв'язки (прямі, зворотні, речовинні, інформаційні), організація і інтегративні якості. Інтегративні якості властиві всій системі і не властиві жодному елементу окремо та являють собою здатність цих систем реалізовувати кінцеву мету – правила логістики: товар необхідної якості, у необхідній кількості, у потрібному місці, у визначений час, необхідної номенклатури, з мінімальними витратами [3]. Реалізація цих правил пов’язана з розміром витрат будь якого підприємства, тому питання застосування системного підходу є, на думку автора, головним.

         Логістичний підхід до управління матеріальними потоками дозволяє максимально оптимізувати комплекс логістичних операцій (транспортування, складування, збут). Розгляд  звітності багатьох промислових підприємств, і це підтверджують фахівці [2,3], свідчить про те, що скорочення витрат на виконання логістичних операцій на 1 % приблизно рівнозначно збільшенню на 10 % обсягу збуту.

Обґрунтованість застосування логістичного підходу до управління матеріальними потоками на підприємстві, методологічного апарату, пов’язана з тим, що налагоджуються партнерські відносини з контрагентами,  скорочуються простої устаткування внаслідок наявності запасів на робочих місцях, виробництво чітко орієнтоване на ринок, швидко реагує на зміну економічної кон'юнктури, поліпшується якість продукції, скорочуються втрати матеріалів, оптимізуються запаси, поліпшується використання виробничих і складських площ, скорочується кількість допоміжних робітників, знижується травматизм [4], і отже, розмір витрат підприємства.  

На глибоке переконання автора, в умовах оптимізації витрат, керівництву неблагополучних підприємств необхідно по іншому глянути на проблему оптимізації витрат, тобто сформувати систему поглядів на раціоналізацію господарської діяльності шляхом оптимізації потокових процесів.

Оптимізація матеріального потоку можлива в межах одного підприємства або навіть його підрозділу. Однак максимальний ефект можна одержати лише оптимізуючи або сукупний матеріальний потік на всьому протязі від первинного джерела сировини до кінцевого споживача, або окремі, значні його ділянки. При цьому всі ланки матеріалопровідного ланцюга, тобто  всі елементи макрологістичних і мікрологістичних систем повинні функціонувати як єдиний злагоджений механізм. Для вирішення такого завдання необхідно із системних позицій підходити до вибору техніки, до проектування взаємопов'язаних технологічних процесів на різних ділянках руху матеріалів і до інших питань, які стосуються організації матеріальних потоків.

Наступним важливим тезисом в контексті оптимізації витрат є те, що при виконанні певної операції універсальне устаткування, як правило, програє устаткуванню, створеному спеціально для виконання цієї операції. Це положення повною мірою поширюється і на логістичні процеси, однак оптимізація потокових процесів за рахунок використання устаткування, що відповідає конкретним умовам роботи, можлива лише в умовах випуску і масового використання широкої номенклатури різноманітних засобів виробництва. Іншими словами, для того, щоб застосувати логістичний підхід до управління матеріальними потоками суспільство повинне мати досить високий рівень науково-технічного розвитку.

Одним з елементів логістичних систем є кадри, тобто спеціально навчений персонал, здатний з необхідним ступенем відповідальності виконувати свої функції. Однак робота в сфері управління матеріальними потоками традиційно не престижна, що пояснює наявність тут проблеми кадрів. Логістичний підхід, підсилюючи суспільну значимість діяльності в сфері управління матеріальними потоками, створює об'єктивні передумови для залучення кадрів, що володіють більш високим трудовим потенціалом. При цьому, з позиції оптимізації витрат, адекватно повинні вдосконалюватися умови праці. 

Одне з основних завдань логістики - мінімізація витрат по доведенню матеріального потоку від первинного джерела сировини до кінцевого споживача. Вирішення цього завдання можливо лише за умови, якщо система обліку витрат виробництва і обігу дозволяє виділяти витрати на логістику. Таким чином, з’являється важливий критерій вибору оптимального варіанта логістичної системи - мінімум сукупних витрат протягом всього логістичного ланцюга.

Важливу роль в оптимізації витрат підприємства відіграють розвиток послуг сервісу на сучасному рівні та здатність логістичних систем до адаптації в умовах невизначеності навколишнього середовища.

Сьогодні, можливості різкого підвищення якості більшості виробленої продукції об’єктивно обмежені. Тому все більше число підприємців звертається до логістичного сервісу, як до засобів підвищення конкурентоспроможності, тому що при інших рівних умовах споживач віддасть перевагу тому з них, який у процесі поставки здатний забезпечити більш високий рівень сервісу, наприклад, доставить товар точно в строк, у зручній тарі і т.ін.

 Стосовно здатності логістичних систем до адаптації в умовах невизначеності навколишнього середовища, відзначимо, що поява великої кількості різноманітних товарів і послуг підвищує ступінь невизначеності попиту на них, обумовлює різкі коливання якісних і кількісних характеристик матеріальних потоків, що проходять через логістичні системи. У цих умовах здатність логістичних систем до адаптації і змін зовнішнього середовища є істотним чинником стійкого положення на ринку і формування обґрунтованого розміру витрат підприємства.

Таким чином, реалізація логістичного підходу до управління матеріальними потоками в умовах оптимізації витрат підприємства, сьогодні, повинна базуватися на таких основних засадах: реалізація принципу системного підходу; відмова від випуску універсального технологічного і підйомно-транспортного устаткування і використання устаткування, яке відповідає, в основному, конкретним умовам; гуманізація технологічних процесів і створення сучасних умов праці; облік логістичних витрат протягом всього логістичного ланцюжка; розвиток послуг сервісу на сучасному рівні; здатність логістичних систем до адаптації в умовах невизначеності навколишнього середовища.

         Література:

          1.  Основні показники економічного і соціального стану України / Нац. банк України.    http://www.bank.gov.ua.

    2.  Гаджинский А.М. Логистика: Учебник для студентов высших учебных заведений. – 13-е изд., перераб. и доп. – М.: Издательско-торговая корпорация “Дашков и К”, 2006.

    3.  Логистика: Учеб. пособие / Под ред. Б.А. Аникина. – М.: Инфра – М, 2000.

    4. Чудаков А.Д. Логистика: Учебник. М.: Изд-во РДЛ, 2001.