Гребенюк Н.Д.

Дніпропетровський національний університет

Вплив акцентуацій характеру на схильність підлітків до алкоголізму та наркоманії

 

     Личко описує 11 основних типів акцентуацій характеру і психопатій у підлітків, що діагностуються за допомогою шкали об’єктивної оцінки опитувальника ПДО (патохарактерологічного діагностичного опитувальника): гіпертимний, циклоїдний, лабільний, астено-невротичний, сензитивний, психастенічний, шизоїдний, епілептоїдний, істероїдний, хитливий, конформний, а також змішані типи [1].

     Серед представників виділених типів акцентуацій характеру можуть виявити цікавість до алкоголю і наркотиків підлітки-гіпертимики, у яких спостерігаються високий життєвий тонус і активність, дуже сильна реакція емансипації, вони рано прагнуть до самостійності і незалежності. Підлітки-гіпертимики завжди тягнуться до компанії, тяготяться самотністю, серед однолітків завжди прагнуть до лідерства. Нерозбірливі у виборі знайомств, схильні до авантюр, вони люблять ризик, легко можуть опинитися у несприятливому середовищі, до правил і законів суспільства відносяться легковажно, із приятелями легко стають на шлях частих випивок. Наркотики приваблюють своєю новизною і незвичайністю, тим більше, що гіпертимики схильні до переоцінювання своїх здібностей і можливостей.

     Як ні парадоксально, але для полегшення контакту з оточуючими людьми шизоїди вживають алкоголь. Алкоголь, спочатку у невеликих дозах, може вживатися регулярно як комунікативний допінг. З тією ж метою можуть використовуватися  наркотики, схильність до яких набагато більша, ніж до алкоголю.

     В епілептоїдів реакція групування сполучена з прагненням до володарювання. Алкогольне сп’яніння нерідко протікає важко – із гнівом, люттю, бійками. У пяному стані можуть вчинятися дії, про які потім не залишається ніяких спогадів. Проте може виявитися схильність напиватися  «до відключення».

     У підлітків-істероїдів головною рисою є безмежний егоцентризм, жада постійної уваги до своєї особи, шанування, співчуття. У підлітковому віці з метою залучити до себе увагу можуть використовуваться порушення поводження (наприклад, зухвала поведінка, екстравагантне поводження, демонстративні спроби суїциду і т.п.) Випивки, знайомство з наркотиками, прогули, злодійство, асоціальні компанії – усе це може використовуватися для того, щоб просигналізувати близьким: «Зверніть на мене увагу, інакше я пропаду!» Вони схильні перебільшувати свою алкоголізацію, кількість випитого, здатність пити не пяніючи, хизуватися вишуканим набором алкогольних напоїв. Те ж саме і по відношенню до наркотиків. Підлітки-істероїди іноді готові представити себе наркоманами. Наслухавшись про наркотики, спробувавши раз-інший який-небудь доступний сурогат, вони починають розписувати свій досвід вживання наркотиків, незвичайний «кайф», прийом ектравагантних, рідких наркотиків, ЛСД або героїну. Реакція емансипації в них може мати бурхливі зовнішні прояви – утечі з дому, конфлікти, гучні вимоги волі і т.п. Реакція групування з однолітками сполучена з претензіями на лідерство або надзвичайне положення у групі.

     У хитливих акцентуйованих особистостей порушення поведінки, делінквентність насамперед обумовлені бажанням розважитися. Випивки в них починаються рано (іноді з 12-14 років) і завжди в компаніям асоціальних підлітків. Пошук незвичайних вражень легко штовхає на знайомство з наркотиками, з їх сурогатами різного роду. Вони охоче наслідують тим, чиє поводження обіцяє насолоду, розваги, зміну легких вражень. Ще дітьми починають курити. Готові всі дні проводити у вуличних компаніях. Коли такі діти стають підлітками, колишні розваги їх вже не задовольняють і вони доповнюють їх більш сильними і гострими відчуттями – у хід йдуть хуліганські вчинки, алкоголізація, наркотики.

     Конформні, прагнучі завжди відповідати оточенню, зовсім не можуть йому протистояти. Конформна особистість – цілком продукт свого мікросередовища. Потрапивши в дурне середовище, вони згодом засвоюють усі звичаї і звички, манери і правила поведінки. Конформні підлітки «за компанію» легко спиваються, можуть бути утягнуті в групові правопорушення. Конформність сполучається чвсто з некритичністю, консерватизмом (наприклад, безпричинною ворожістю до чужинців), нестерпністю до крутих змін.

     Специфічні риси психіка, що сприяють виникненню пристрасті до наркотиків, на думку С.Гурськи [2]: емоційна незрілість, недостатньо розвинене вміння контролювати власну поведінку і співвідносити бажання та можливості задоволення своїх потреб, неправильні уявлення про систему духовних цінностей. Молоді люди, у яких сформувався подібний тип особистості, є егоїстичними і вимагають негайного задоволення усіх своїх бажань. Вони жадають успіхів, звідси і протиріччя між особистими прагненнями, амбіціями і бажаннями і можливостями їхнього перетворення в життя.

     Важливо відзначити, що серед більшості малолітніх наркоманів майже у всіх у минулому відзначені неправильно сформовані риси психіки або в результаті незадоволених потреб, що склалися в дитинстві, або в результаті невміння їх задовольнити.

Література:

1. Личко А.Е. Краткое описание основных типов акцентуаций характера и психопатий у подростков, диагностируемых с помощью ПДО.// Патохарактерологический диагностический опросник для подростков и опыт его практического использования. – Л.: Труды Ленинградского научно-исследовательского ин-та им. В.М.Бехтерева, 1976, с. 43-55.

2. Гурски С. Внимание, родители: наркомания! Пер. с польск. – Изд. 2-е. – М.: Профиздат, 1989.-128 с.