Економічні науки

 

Ясінська В.М.

Науковий керівник: Підгірна В.Н.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

 

Проблеми соціального інвестування сіл України

 

За останні роки соціально-економічна ситуація докорінно змінила життя населення України,  призвела до падіння рівня життя населення, поляризації суспільства за рівнем доходів, зростання безробіття, зменшення платоспроможного попиту. Проблеми низького рівня життя людей на селі та поширення бідності, стають головними чинниками формування у більшості населення уяви про не раціональний розподіл фінансових ресурсів і внаслідок – коштів бюджету.

Сучасні погляди на проблеми прийняття управлінських рішень у сфері інвестування сіл викладені в роботах зарубіжних та українських учених А.С. Васильєва, М. Еддоуса, Е. Мушика, П. Мюллера та інших [1].

На сьогоднішній день проблемі інвестування розвитку соціальної інфраструктури приділена недостатня увага. Актуальність обраної теми передбачає дослідження шляхів цільового залучення ресурсів для вирішення пріоритетних соціальних проблем місцевих громад, що вже давно стало практикою в європейських країнах і навіть у Росії.

Соціальні інвестиції привабливі тим, що надані бюджетні кошти розподіляються на конкурсній основі під контролем громадськості, а їх використання – прозоре та ефективне. Для успішного залучення інвестицій достатньо надавати із місцевого бюджету 10-20% від загальної вартості проектів, а решта витрат покриваються за рахунок донорських та благодійних організацій бізнес-структур. Успішне соціальне інвестування не тільки позитивно впливає на благополуччя сіл, а й збільшує їх інвестиційну привабливість.

Одним із найуспішніших проектів, який займається підтримкою галузей соціальної інфраструктури села є Український фонд соціальних інвестицій (УФСІ), що був створений відповідно до постанови Кабміну. Для цих закладів закуповується спеціальне та реабілітаційне обладнання, описуються методики, технології надання послуг, готуються фахівці для роботи в нових умовах.

Наразі, фонд підтримав понад 80 проектів нових соціальних послуг у громадах п’яти областей України: Харківській, Хмельницькій, Львівській, Полтавській та Дніпропетровській. Загальна сума інвестицій в такі проекти становить 7,52 млн. дол [3].

  УФСІ запропонував проекти дев’яти державних стандартів соціальних послуг та моделі управління ними. Крім того, триває робота над розробленням нових методик планування і оцінювання ефективності соціальних послуг, розроблення стратегій розвитку мережі соціальних послуг на рівні громади. Даний фонд, окрім реконструкції об’єктів соціального та комунального призначення, ще й створює мережу закладів, де надаються соціальні послуги людям з інвалідністю, бездомним, людям похилого віку, особам, які повернулися з місць позбавлення волі – власне, тим, хто хоче повернутися до повноцінного життя.

Державна політика у сфері соціальної інфраструктури села повинна бути суттєво оновлена. Справді, села поступово зникають, вони спустошуються і занепадають. Тому державі насамперед необхідно фінансово підтримувати ті перетворення, які дають змогу якісно покращити життя мешканців сільської місцевості. Одним із важливих напрямів тут є забезпечення робочими місцями селян через розвиток галузі виробництва і переробки сільськогосподарської продукції, відновлення соціальної інфраструктури тощо. Селу особливо потрібна мережа нормальних доріг, газо- і водопостачання (внаслідок бездоріжжя щорічно втрачається 800 млн. грн.) [5]; вищого рівня медичної допомоги та освіти; формування системи надання соціальних послуг, яка б відповідала потребам населення, шляхом модернізації існуючих і запровадження нових видів соціальних послуг; вдосконалення управління державними видатками на соціальні послуги з метою їх прозорого, гнучкого та раціонального використання; впровадження механізмів, які стимулюватимуть надавачів соціальних послуг до постійного покращення їх якості; посилення ролі місцевого самоврядування щодо визначення потреби, планування, фінансування та організації надання соціальних послуг; впровадження ефективних механізмів регулювання системи соціальних послуг; створення умов для формування й розвитку ринку соціальних послуг та можливостей для участі у ньому надавачів послуг усіх форм власності [4].

Таким чином, сьогодні селу вкрай необхідні реальні соціальні програми, зокрема ті, які законодавчо зможуть закріпити фінансову й організаційну самостійність місцевого самоврядування, без чого неможливо буде забезпечити державне фінансування галузей. Саме тому інвестиції в інфраструктуру сільської місцевості та соціальні послуги в умовах України мають набагато більший ефект у боротьбі з бідністю населення, ніж такі самі вкладення в інші галузі економіки. За активного впливу на цей сектор економіки навіть невеликі інвестиції здатні змінити ситуацію на краще.

 

Література

1.                Фінансове забезпечення інвестиційної діяльності в аграрному секторі економіки / Інвестиції: практика і досвід. – 2008. – № 7. – с.8-10.

2.                mlsp.kmu.gov.ua – Міністерство праці та соціальної політики України.

3.                www.agrosektor.com.ua

4.                www.niss.gov.ua

5.                www.minagro.kiev.ua