Буковинська державна фінансова академія
Олійник О., Штинь О.
ДЕРЖАВНИЙ
БОРГ І ЙОГО ВПЛИВ НА ЕКОНОМІКУ УКРАЇНИ В ПЕРІОД ФІНАНСОВОЇ КРИЗИ
Провідні економісти світу характеризують нинішню фінансову кризу, передусім, як боргову, або кризу надмірної заборгованості. Оскільки, через фінансову нестабільність, зростаючу інфляцію зростають обсяги запозичень окремих держав для покриття суспільних витрат, а не на розвиток виробництва.
Метою статті є проаналізувати зростання державного боргу та інших показників, які впливають на економічне середовище в Україні.
У даний час фінансова криза в Україні протікає в трьох основних площинах:
— заморожування кредитної діяльності, вилучення депозитів із банківської системи, ерозії капіталу банківських установ;
— падіння світових цін на товари національного експорту, погіршення фінансових результатів підприємств і зменшення надходжень до державного бюджету;
— вилучення обігових коштів підприємств і банків - міжнародних позичальників та скорочення валютних резервів НБУ в умовах високого зовнішньоборгового навантаження та неможливості рефінансування боргових виплат [1].
Державний борг за 2008 рік зріс на 100 млрд. грн., або більш ніж в 2 рази, тобто державний борг збільшується по всіх напрямах, зростає і зовнішня його складова, і внутрішня, і об'єми державних гарантій. Так, за 1-е півріччя 2009 р. державний борг зріс і перевищив 218 млрд. грн., отож уряд вже вийшов за межі гранично допустимого розміру, встановленого на кінець 2009 р. в сумі 193 млрд. грн. або за підрахунками економістів, кожна українська сім'я винна близько 10 тис. грн. за зовнішніми зобов'язаннями.
За оцінками Світового банку (СБ), сукупний держборг України на кiнець цього року досягне 28,8% ВВП, згідно з прогнозами СБ, державний і гарантований борг України в 2009 році становитиме 34,6% ВВП, у 2010-му – 40,3% ВВП, а в 2011-му – 39,2% ВВП. Зовнішній борг України в 2009 році становитиме 95,3% ВВП, у 2010-му – 87% ВВП, а в 2011-му – 74,7% ВВП [4].
В свою чергу Міжнародний валютний фонд погіршив прогноз падіння ВВП України за підсумками 2009 року з 8% до 12%. Причиною погіршення прогнозів ВВП, за словами голови місії, стало погіршення економічного розвитку країни в першому кварталі 2009 року. Разом з тим офіційний прогноз уряду України на 2009 рік передбачає зростання ВВП на 0,4% при інфляції 9,5%. ЄБРР прогнозує серйозну рецесію або економічну депресію що буде становити від мінус 4% до мінус 15% [4].
Навіть такі не зовсім привабливі перспективи зростання в 2009 році, а також можливе перевищення наших помірних прогнозів у 1% зростання ВВП наступного року вимагають досить виваженої економічної політики, яка була б спрямована на те, щоб забезпечити зниження вартості зовнішнього фінансування для України, а також на те, щоб збільшити обсяги рефінансування зовнішніх боргів.
На даний час важливою є проблема визначення боргових зобов'язань держави. У офіційних заявах уряду України до уваги береться лише та частина державного боргу, яка безпосередньо погашається з державного бюджету і яку Мінфін вважає державними зобов'язаннями. Особливо в умовах глобальної фінансової кризи, потенційну загрозу борговій безпеці України представляють значні об'єми таких складових як: показник валового зовнішнього боргу України, борги суб'єктів господарської діяльності і банківських організацій державного і недержавного сектора управління, а також гарантовані державою зобов'язання, які Мінфіном не враховуються у складі держборгу.
Згідно офіційної інформації НБУ станом на 01.01.2009 розмір валового зовнішнього боргу України склав 103,2 млрд. дол. США, або 56,7% ВВП. За підсумками І кварталу поточного року цей показник дещо зменшився і склав 99,2 млрд. дол. США. Проте вже в II і III кварталах Україна отримала від МВФ кредити, тобто зростання продовжується.
Окрім зовнішнього державного боргу на стан державних фінансів і стабільність бюджетного процесу величезну роль відіграють також внутрішні боргові зобов'язання (як прямі, так і гарантовані урядом), об'єм яких за офіційними даними Мінфіну зараз складає 62,6 млрд. грн., або 8,2 млрд. дол. США. При цьому, уряд і Мінфін не враховують у складі внутрішнього держборгу зобов'язання по погашенню заборгованості вкладникам колишнього СРСР (більше 120 млрд. грн.). Не слід забувати і про державні обов'язки гарантування вкладів фізичних осіб в банківській системі. Зараз сума таких депозитів в банківських організаціях перевищує 217 млрд. грн., а можливості Фонду гарантування вкладів фізичних осіб складають лише 4,8 млрд. гривень. Отож, сума зобов'язань уряду України становить більше як 400 млрд. грн., при цьому в державному бюджеті на 2009 рік передбачено на погашення і обслуговування державного боргу 42,5 млрд. грн., що складає майже 18% до його прибуткової частини [4].
У подальші роки ці витрати будуть лише зростати, а зростання ВВП навпаки є досить проблематичним. З початку цього року за найскромнішими підрахунками його скорочення перевищило 20% по відношенню до минулого року. ВВП є ключовим в плануванні бюджетних доходів, державний бюджет на поточний рік приймався, виходячи з його зростання на 0,4%. Проте, згідно експертній оцінці Рахункової палати, за сім місяців реальний ВВП знизився на 17,6%. За підсумками поточного року зниження досягне близько 15%, що загрожує недоотриманням, як мінімум, 20 млрд. грн. запланованих доходів. Врахований при затвердженні державного бюджету рівень інфляції у розмірі 9,5% є заниженим. За експертною оцінкою, до кінця року зростання цін на споживчому ринку перевищить 15%. Так, мінімальна заробітна плата, в порівнянні з січнем, номінально зросла на 4,1%, проте з врахуванням інфляції, знизилася на 4%. А мінімальна пенсія номінально зросла на 2,9%, тоді як реально вона знизилася на 5,2%. В той же час, в умовах "заморожування" розміру прожиткового мінімуму фактично на рівні жовтня минулого року (626 грн.), з врахуванням інфляції за останні десять місяців цей показник реально знизився більш ніж на 14% [4]. Для компенсації реального зниження основних державних соціальних гарантій і стандартів, не говорячи вже про їх підвищення, необхідні серйозні фінансові ресурси, яких, фактично, немає.
Агентство Standard&Роогs зазначає, що рівень державного боргу в Україні - один із найнижчих серед країн з перехідною економікою [2], проте при даному економічному спаді розмір зобов'язань уряду України сягає загрозливих розмірів.
Висновки. Отож, Україні потрібно мінімізувати витрати державних коштів на виконання урядом боргових зобов'язань через ефективне управління ризиками, що пов'язані з даними зобов'язаннями, зважене планування бюджетних витрат пов'язаних з зобов'язаннями держави, розвивати систему внутрішнього кредитування та впровадження антикризової програми.
СПИСОК
ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Вахненко Т.П. Особливості формування державного боргу та управління його складовими в період фінансової кризи // Фінанси України. – 2009, №6, С.14-28.
2. Приказюк Н.В. Державні запозичення: світовий досвід та особливості в Україні // Економіка і держава. - 2009, №5, С.12-14.
3. Вахненко Т.П. Політика державних запозичень та управління корпоративними боргами // Економіст. - 2009, - № 3.- С.48-51.