Экономические науки/6. Маркетинг и менеджмент.

Доц. к. е. н.  Жарлінська Р.Г., студ. Сандул О.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно-економічного університету

ПІДВИЩЕННЯ ДОХОДІВ ПІДПРИЄМСТВА ВІД ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЗА ДОПОМОГОЮ МАРКЕТИНГУ

Доведено, що застосування маркетингового інструментарію (SWОТ-аналізу, бенчмаркінгу, маркетингових досліджень) та економіко-математичних методів дає змогу істотно зменшити ризики участі потенційних інвесторів у конкретному бізнесі та підвищити доходи від вкладених коштів. Відновлення конкурентоспроможної продукції промислового сектора, зміцнення інвестиційної привабливості підприємств, подолання регіональної та галузевої гетерогенності в інвестиційному просторі залишаються пріоритетними завданнями реформування національної економіки у довгостроковій перспективі.

Метою даної статті є виявлення заходів підвищення доходів підприємства від інвестиційної діяльності за допомогою маркетингу.

Існує доцільність впровадження принципів інвестиційного маркетингу на підприємстві (цілеспрямованої діяльності у напрямі підвищення інвестиційної привабливості підприємства активізацією зусиль щодо залучення інвестиційних ресурсів та пошуку перспективних шляхів інвестування), де, на відміну від традиційного маркетингу, у центрі уваги знаходиться підприємство і його цінні папери, які потрібно вигідно продати (емітувати) і підвищити ефективність обігу на фондовому ринку, залучивши тим самим максимальні кошти. При цьому пріоритетними повинні залишатися цілі інвестиційної стратегії розвитку, що узгоджена із загальнокорпоративною стратегією та планом дій на інших функціональних рівнях, а саме: курс на постійне зростання ринкової вартості бізнесу, тобто примноження добробуту кожного з акціонерів (як мажоритарного, так і міноритарного). Крім того, це дасть змогу підвищити ділову активність у регіоні, підвищити темпи зростання виробництва у галузі.

Важливі аспекти, пов'язані з маркетинговими дослідженнями інвестиційної діяльності підприємств висвітлені у працях А.О. Старостіної [5], A.B. Войчак [1] та ін.

Одним з нечисленних винятків є доробок Н. Микитюк у сфері маркетингу продукції реального інвестування [3, с.4]. Науковцем розроблено модель економічної оцінки ефективності маркетингових досліджень та реалізації їх результатів, яка ґрунтується на врахуванні частки прибутку, отриманого внаслідок розробки та реалізації маркетингових заходів за результатами виконання маркетингових досліджень.

Специфіка, послідовність, типові питання та завдання на різних етапах маркетингових досліджень інвестиційного клімату розкриті у працях В. Грамотнєва [4, с.8]. Він узагальнює методичні підходи та критерії оцінки інвестиційного клімату, досліджує думки іноземних інвесторів щодо поточного стану інвестиційного клімату та пропозицій щодо їх покращання. Проте основною метою виконання дослідження цим вченим є створення Агенції з питань залучення іноземних інвестицій, для якої розробляється комплекс маркетингу з метою збільшення надходжень до України іноземних інвестицій.

Водночас на макрорівні інвестиційний маркетинг розглядає Г. Харламова, акцентуючи увагу на важливості приваблення ПП [6, с.168]. Автор стверджує, що з метою нагромадження інвестиційного капіталу потрібно забезпечити маркетингове позиціонування інвестиційних об'єктів в умовах глобальної інтеграції ринків капіталів. Маркетинг країни описується трьома основними методами інвест-промоушену: розробкою іміджу (країна, як і будь-який товар, має бути відома у світі, бажано своїми перевагами); генеруванням внутрішніх інвестицій (успішний маркетинг країни полягає у позиціонуванні інвестиційних об'єктів країни не тільки для іноземців, а й для внутрішніх інвесторів); супутніми послугами інвестору (перед-інвестиційні рішення; послуги з виконання інвестиційних проектів; пост-інвестиційні послуги) [6, с.168].

Застосовуючи системний підхід, за умови розроблення чіткої методології виконання маркетингових досліджень, урахування специфіки інвестиційної сфери підприємства (його мікросередовища) існують перспективи отримання серйозних позитивних результатів.

]Крім того, беручи до уваги очевидні переваги маркетингових досліджень та оцінки інвестиційного середовища підприємства, важливо залучити до співпраці не лише іноземного інвестора, а й мобілізувати українського інвестора з метою нагромадження національного капіталу.

Тому для промислового підприємства доцільно розробляти методологічні засади реалізації інвестиційної стратегії розвитку водночас із поданням практичних рекомендацій щодо маркетингового забезпечення тактичних і стратегічних дій підприємства у напрямі залучення інвестицій та здійснення інвестування.

Отже, маркетингові дослідження інвестиційного середовища (МДІС) - це підґрунтя, на основі якого приймаються стратегічні рішення щодо інвестиційної діяльності підприємства. Більше того, це необхідний елемент економічної діяльності на перших стадіях реалізації інвестиційної стратегії.

Відповідно цілі МД інвестиційної сфери підприємства будуть відрізнятись від цілей МД ринків товарів і послуг, хоча послідовність планування та організація МД (етапи) залишатимуться подібними. Варто зазначити, що важливо дотримуватись комплексного і системного підходів до виконання МД по кожному із напрямів розробленої інвестиційної стратегії.

Загалом, етапи виконання МД ІС можна окреслити так:

1)  аналіз (визначення) кола проблем, які потрібно вирішити;

2)    формулювання стратегічних (довгострокових, до 5 років - для
української економіки) і тактичних завдань (короткострокових, до 1 року);

3)   визначення можливих джерел отримання необхідних даних;

4)   розробка програми і робочого плану виконання МД;

5)   складання графіка дослідження, визначення часу і послідовності всіх операцій;

6)     визначення виконавців МД і осіб, котрі аналізуватимуть зібрану інформацію (самостійно чи на засадах аутсорсингу);

7)     вибір методів МД (здебільшого використовують три основні методи отримання первинних даних: спостереження, опитування, експеримент);

8)формування вибірки;

9)       збір необхідних даних та їх аналіз (збір вторинної і первинної інформації);

10)  підготовка презентації, що містить звіт про виконання дослідження, а також рекомендації стосовно використання його результатів.

Як бачимо, розробка програми маркетингового дослідження інвестиційного середовища передбачає окреслення кола інформації, яку потрібно зібрати для досягнення поставленої мети дослідження і перевірки робочої гіпотези.

Підсумовуючи вищевикладене, стає очевидним, що визначення рівня регіональної та галузевої інвестиційної привабливості є паралельним процесом до виконання маркетингових досліджень та оцінки інвестиційного середовища на мікрорівні, що стане серйозним підґрунтям для підвищення інвестиційної привабливості та доходності підприємства в ринкових умовах.

Література:

1.     Войчак A.B. Маркетингові дослідження: Навч.-метод, посібник для самост. вивч. дисц. -К.:КНЕУ, 2001.- 119 с.

2.     Інвестиційний маркетинг і моніторинг галузей промисловості України // Актуальні Проблеми Економіки. - 2005. - №3. - С.68-75.

3.     Маркетинг продукції реального інвестування: Автореф. дис. канд. екон. наук: 08.06.02 / И.О. Микитюк / Нац. ун-т "Львів, політехніка". - Л., 2002. - 20 с.

4.     Маркетинг у залученні іноземних інвестицій. Автореферат дис... к.е.н. / Грамотнєв В.Є.: Київський національний економічний університет. - К., 2004. - 20 с.

5.     Старостіна А.О. Маркетингові дослідження: Практичний аспект. - К.; М.: СПб: Видавничий дім "Вільямс", 2002. - 292 с.

6.     Теоретичні пропозиції щодо вдосконалення політики залучення іноземних інвестицій в Україну: інвестиційний маркетинг країни [Електронний ресурс] / Г.О. Харламова // Культура народов Причерноморья. - 2005. - N59. - С. 168-169.