Економічні науки

 

Михайлюк Ю.І.

Науковий керівник: Заєць К.Д.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

        

Стан ринку праці в умовах економічної кризи України

 

 

На даний час в Україні, як і в інших країнах світу спостерігається фінансово економічна криза, яка вже триває з 2007 року. Дана криза порушила нормальний перебіг таких сфер як банківська, грошово-кредитна, обвалила курс валют, зменшила ВВП, а також змінила відносини на міжнародному рівні – відношення між експортом і імпортом. Та фінансово-економічна криза не зупинилась на цьому. Її досить болюче відчутно і в соціальній сфері, зокрема в Україні. Це позначилось на збільшенні кількості безробітних, деформації на ринку праці, зниження рівня життя і його якості.

Актуальність обраної теми полягає в тому, що в момент перебігу фінансово-економічної кризи при пошуку шляхів її подолання доцільно і досить необхідно звернути увагу на стан соціальної сфери. Адже нормалізувавши і відновивши в ньому попередні показники, зменшивши кількість безробітних, ми зможемо повернутись до нормального перебігу процесу виробництва, а тим самим збільшити обсяг ВВП, і в результаті поповнити наш бюджет, для прискорення темпів подолання кризи.

Стану ринку праці досить багато уваги приділяється вченими-економістами, фінансистами. Зокрема В.Г.Федоренко в статті  «Ринок праці в Україні та економічні тенденції в умовах світової економічної кризи» розглядає теперішній стан ринку праці України, його проблеми та шляхи їх вирішення. Паралельно з цим в праці О.В.Бріт «Сучасний зареєстрований ринок праці як інструмент державного регулювання забезпечення роботою фахівців з вищою освітою»  ми спостерігаємо проблему непрацевлаштування нинішньої еліти.

Всім відомо, що процеси, які відбуваються на ринку праці нерозривно пов’язані з процесами підприємницької, грошово-кредитної, податкової, інвестиційної діяльності країни, освіти. [1, 107с].

За даними Державного комітету статистики України, загальна кількість зареєстрованих безробітних у країні в грудні 2008 року становила 844,9 тис. осіб. Цей показник є максимальним за весь рік. Ще в листопаді було зафіксовано 639,9 тис. осіб безробітних. Абсолютне збільшення показника за один місяць сягнуло 205 тис. осіб, відповідно відносне зростання -   32,04 % [3].

За підсумками року, грудневий показник є на 240 тис. осіб вищим за середньорічний - 604 тис. осіб. Абсолютне зростання кількості безробітних протягом останнього місяця року становило 182,1 тис. осіб, відносне збільшення - 27,47 %. Насторожує динаміка показника. Протягом останніх чотирьох років ринок праці в Україні ще не знав такого різкого збільшення кількості безробітних.

За даними досліджень, проведених Державним комітетом статистики України на 2009 рік, відомо, що кількість незайнятих громадян, які перебували на обліку в державній службі зайнятості, скоротилася з 671,0 тис. осіб на 1 липня 2009 року до 622,1 тис. осіб на 1 серпня 2009 року. Проте даний показник не можна брати до уваги, не врахувавши того факту, що було внесено зміни при наданні статусу безробітних. Тепер, особу, яка не працює, але володіє земельною ділянкою  не вважають безробітною. Тому потрібно замислитись на скільки змінився реальний показник чисельності безробітних, враховуючи не зареєстрованих осіб [3].

Зміни на ринку праці проявились в Україні не лише в збільшенні чи зменшені кількості безробітних, алей в зміні їх заробітної плати. Уперше на початку року в Україні знизився показник середньої заробітної плати. За підсумками серпня він становив 1870 гривень. Це на 60 гривень менше, ніж у попередньому місяці. Протягом жовтня 2008 борги по зарплатах зросли ще на 2 % і станом на листопад становили близько мільярда гривень. Найбільше заборгували працівникам машинобудівної, металугійної, транспортної і аграрної галузі. Про затримки зарплат повідомляють також ті, хто працює у бюджетній сфері. Вперше за кілька років невчасно виплачують пенсії  [4].

В порівнянні з серединою 2008 року, середня зарплата влітку 2009 року в доларовому еквівалентні зменшилась з $343 до менш ніж $240, хоча в гривнях вона номінально зросла від 1735 грн до 1845 грн на місяць.

Отже, для подолання проблем на ринку праці України, уряду потрібно здійснити ряд конкретних дій, зокрема:

-         переглянути нормативи надання статусу безробітного;

-         відновити попит-пропозицію на ринку праці;

-         активніше службі зайнятості працювати при пошуку роботи;

-         скласти програму необхідної кількості спеціалістів тої чи іншої галузі;

-         залучати безробітних до загально-громадських робіт;

-         швидше здійснювати перекваліфікацію чи  підвищення рівня кваліфікації;

-         зменшити вартість навчання;

-         збільшити кількість робочих місць, зокрема в сфері сільського господарства;

-         зменшити тиск оподаткування тощо.

Саме швидке реагування уряду, підтримка вітчизняного виробництва, запровадження позитивного закордонного досвіду допоможе подолати не лише проблеми на ринку праці, а й вирішити проблеми виходу з фінансово-економічної кризи загалом.

Література

 

1. О.В.Бріт. Сучасний зареєстрований ринок праці як інструмент державного регулювання забезпечення роботою фахівців з вищою освітою. – Економіка та держава. –  №1. – 2009. – с.106 – 108. 

2. В.Г.Федоренко. Ринок праці в Україні та економічні тенденції в умовах світової економічної кризи. –  Економіка та держава. –  №1. – 2009. – с.4-6. 

3. www.ukrstat.gov.ua. Державний комітет статистики України

4. www.smi.liga.net