Педагогические науки/2. Проблемы подготовки специалистов

 

Кробинець С.С., Коломієць Ю.В.

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»

 

Поняття проблемного викладу та проблемної ситуації як педагогічної категорії.

 

Метод проблемного викладу на­вчального матеріалу передбачає створення проблемної ситуації, допомогу учням у її виділен­ні, прийнятті проблемного завдання та спільного його розв'язан­ня. У проектно-технологічній підго­товці з трудового навчання його використовують на заняттях в на­вчальних майстернях і на перших практичних заняттях з технічно­го конструювання та моделюван­ня, розв'язуючи нескладні тех­нічні завдання. Застосовуючи цей метод, вчитель показує і фор­мує в учнів зразки наукового пізнання, наукового вирішення проблемної ситуації. Вони беруть участь у прогнозуванні наступно­го кроку мислення, проведенні досліду. Цим вони залучаються до способів пошуку знань, фор­мують переконаність в істиннос­ті отриманих знань.

Частково-пошуковий (еврис­тичний) метод спрямований на залучення учнів до самостій­ного розв'язання пізнавально­го завдання. Для забезпечення дієвості цього методу треба ство­рити проблемну ситуацію, спо­нукати учнів до розуміння й прийняття пізнавального завдання та аналізу успіхів, помилок і труднощів у розв'язанні визначеного завдання. На занят­тях, в гуртках технічного констру­ювання й моделювання цей метод використовують під час прове­дення проектування й конструювання за зада­ними технічними умовами. Його можна використовувати індук­тивно або дедуктивно, за умов по­єднання прямої та побічної вза­ємодії учасників процесу.

Дослідницький метод спрямо­ваний на залучення учнів до самостійного розв'язування пі­знавального завдання з викорис­танням відповідного обладнання. У технічному конструюванні та моделюванні його використо­вують під час проектування й конструювання за власним задумом. Для його ефективності варто дотримуватися певних вимог: створення проб­лемної ситуації, надання допомоги учням у пошуку ефек­тивних знань, необхідних для розв'язання поставленої пробле­ми, орієнтація учнів на прове­дення досліджень і систематиза­цію результатів проведених до­сліджень, залучення учнів до самостійного аналізу ходу та ре­зультатів дослідної роботи.

Як основний компонент проб­лемного навчання виступає проб­лемна ситуація, в якій учень гостро відчуває відсут­ність готового стандартного рішен­ня. Проблемні ситуації з неод­нозначними відповідями і ті, які поки що зовсім не розв'язані — особливо велика цінність особистісно-орієнтованої проектно-технологічної підготовки з трудового навчання.

Головним у проблемній ситуації, з точки зору особистісно-орієнтованої освіти, є виникнення гострого позитивного відчуття з приводу особистого використання своїх знань, щоб учень не зміг би відійти від проблеми (особистісно-значуща ситуація). Саме «розробка в навчанні проблем, які хвилюють учня, — центральна складність педагогіки і методик».

Проблемні ситуації для учня як особистісні можуть бу­ти створені на звичайному на­вчальному матеріалі, звичайному навчальному завданні. Учневі пропонується подати варіант ви­конання завдання у вигляді влас­ного освітнього продукту. По­дальше зіставлення освітнього продукту учня з культурно-історичним аналізом приводить до його переосмислення, добу­дови або, навіть, драматизації. Саме драматизація освітнього продукту, пов'язані з нею обго­ворення, захист свого продукту, створюють глибоко особистісну проблемну ситуацію — основу особистісного освітнього зрос­тання. Неважко бачити, що «ство­рення проблемних особистісних ситуацій шляхом драматизації ін­дивідуальних освітніх продуктів учнів моделює на рівні їх­нього розвитку аналогічні про­цеси «великої» науки».  В останні роки в проектно-технологічній підготовці потужно за­явив про себе метод проектів. Йо­го використання в навчальному процесі дає змогу ефективно зре­алізувати принципи особистісно-орієнтованої освіти й макси­мально соціалізувати одержані учнями знання й уміння.

З певним наближенням метод проектів можна розглядати як спосіб виконання учнями проблемного завдання професійного характеру на основі зібраних ними матеріалів, які пояснюють причини стану процесу,
об'єкта, що досліджується, дають змогу розробити шляхи реаліза­ції та способи матеріального втілення. Суттєвою особливістю проектування як методу навчання є те, що завдання, яке розв'язується, висувається життям, а результат розв'язку переноситься в практику. Джерелом навчального матеріалу для роздумів є саме життя, практика, суспільство, що потребують вирішення цього питання та спонукають до пошуку відповідей. Учні не одержують готових розв'язків, відомостей, не тратять зусиль на запам'ято­вування, а усвідомлюють та від­чувають проблему, сприймають її як свою життєву потребу та сві­домо розв'язують. У процесі ви­рішення поставленої проблеми створюються найбільш сприят­ливі умови для роботи думки, для самоактуалізації, а з ними й за­своєння знань, використання на практиці та їхня соціалізація.