Педагогические науки/2. Проблемы подготовки специалистов

 

Дзюба О.М., Коломієць Ю.В.

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»

 

URAN – сучасний засіб доступу до світових інформаційних ресурсів через мережу Інтернет.

Як приклад розгортання таких програм слід назвати створення за ініціативи Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут" національної освітньо-наукової мережі URAN (Ukrainian Research and Academic Network) для забезпечення установам, організаціям та фізичним особам зі сфери освіти, науки та культури України доступу до світових інформаційних ресурсів через мережу Інтернет. Цю мережу планується використати як основу для розгортання Національної системи дистанційного навчання.

Архітектура мережі URAN — трирівнева. До перших двох рівнів належить центральний вузол у м. Києві, який має магістральні (оптиковолоконні і супутникові) канали передачі даних, пов'язані з глобальною мережею Інтернет і опорними вузлами мережі. Третій рівень включає власну інформаційну інфраструктуру і кампусові мережі університетів, академічних установ, наукових бібліотек, які є колективними користувачами усіх ресурсів мережі URAN. Центральний вузол здійснює загальне адміністрування мережі і під­ключає користувачів Київського регіону. Подібні функції на своєму рівні виконують базові вузли в інших обласних центрах України.

Центральний вузол URAN у м. Києві є розподіленим і включає центри управління мережею, що розташовані в Міністерстві освіти і науки України, в Кібернетичному центрі Національної академії наук України і Національному технічному, університеті України. Топологія сегменту мережі URAN у Києві включає як академічні установи, так і університети. Київський сегмент охоплює Академмістечко з вузлом в Інституті металофізики Національної академії наук України, Західний вузол в Інституті електродинаміки Національної академії наук України, Південний вузол у Кібернетичному центрі Національної академії наук

України і Центральний вузол в Міністерстві освіти і науки України та в Національному технічному університеті України.

Топологія URAN є зіркоподібною з резервними сегментами, що обумовлено застосуванням мереженої технології ATM (Asynchronous Transfer Mode). Ця технологія є базовою у високошвидкісних світових мережах. Крім того, за цією технологією будуються магістральні канали передачі даних національного провайдера телекомунікаційних послуг — Укртелекому, а також найбільші кампусові (корпоративні) мережі, що обумовлює єдність технологічних платформ мережі URAN. Мережі URAN властива побудова зо єдиною ідеологією, єдиним проектом, що ґрунтується на оптимальному доборі програмно-апаратних платформ, і збалансованим регіональним розподілом інформаційних ресурсів.

Виходячи з міжнародного досвіду, URAN використовує різні типи каналів зв'язку. Перш за все магістральні наземні канали Укртелекому. Разом тим, мережі, подібні до URAN, мають використовувати свої власні супутникові канали і так звані комунікації "останньої милі", побудовані на мікрохвильових технологіях, для підключення колективних користувачів у регіонах України. особливо віддалених. У таких місцевостях у зв'язку з відсутністю наземних каналів зв'язку можуть використовуватися вітчизняні мікрохвильові системи передачі даних.

Побудова Національної науково-освітньої інформаційної мережі України є необхідним етапом подальшого розвитку сфер науки і освіти. Вона повинна мати значне інтелектуальне наповнення, вміщувати бази даних і знань з різних напрямків науки і освіти, електронні бібліотеки і банки курсів дистанційного навчання, системи пошуку інформації, спільне віддалене користування потужними обчислювальними ресурсами, роботу в режимі віртуальних наукових і освітніх лабораторій, здійснювати мультисервісну обробку інформації (графічну, відео- та аудіоінформацію), забезпечувати користувачам можливість синхронного і асинхронного спілкування та обміну інформацією v клавіатурному, звуковому і відео-звуковому режимах, а також реалізовувати всі сервіси, необхідні для повноцінного функціонування і подальшого розвитку Національної системи дистанційного навчання, що розгортається на базі URAN.

На основі мережі URAN також успішно розвивається виробничо-інформаційна автоматизована система "Освіта", яка забезпечує керування освітою на вищому державному рівні, а також:

* збір інформації з усіх рівнів системи освіти в централізований банк даних;

* інформаційно-аналітичні функції;

* контроль за діяльністю навчальних закладів;

* облік і контроль документів про освіту.