Збаравська Л.Ю.

Подільський державний аграрно-технічний університет

ПРОФЕСІЙНА СПРЯМОВАНІСТЬ У ВИКЛАДАННІ КУРСУ ФІЗИКИ

В Україні, як і в інших розвинутих країнах світу, вища освіта визнана однією з пріорітетних галузей розвитку суспільства. Основна вимога часу – підняти роль вищої аграрної освіти як найважливішого чинника довгочасного впливу на економіку, поступального розвитку суспільства. Система підготовки фахівців має стати дієвим знаряддям, провідником єдиної державної і науково-технічної політики. Завдання науково-технічного прогресу, пов’язані з переходом країни на шлях інтенсивного ринкового розвитку, наполегливо вимагають корінного поліпшення професійної підготовки фахівців з вищою аграрно-технічною освітою. В цьому зв’язку все значущішим стає місце фізичної науки як безпосередньої виробничої сили суспільства, яка або прямо або через низку проміжних ланок впливають на всі галузі матеріального виробництва, і насамперед на розвиток таких галузей, як сільське господарство та енергетика. Науково-технічний прогрес полягає в підвищенні технічного рівня виробництва за рахунок розвитку і вдосконалення знарядь сільськогосподарської праці, технологічних процесів, систем керування на основі використання досягнень науки, і насамперед фізики.

Професійне становлення особистості - важливий компонент загального процесу її розвитку. Однією з центральних проблем підготовки майбутніх фахівців є дослідження професійної спрямованості як визначальної характеристики спеціаліста, що дозволяє людині максимально виявити свої здібності й творчо опанувати професію.

У вищому аграрно-технічному навчальному закладі принцип професійної спрямованості фізичної освіти є основним принципом навчання фізики, саме знання основних фундаментальних законів та їх застосування у професійній діяльності дозволить орієнтуватися в техніці, технологіях (у їх фізичних основах). Проблема полягає в раціональному поєднанні фунда-ментального, професійно спрямованого навчання фізики для підготовки інженерів-аграрників. При цьому одним з головних завдань є встановлення зв’язків між дисциплінами професійно-практичної і природничо-наукової підготовки. Їх органічне поєднання становить надійний фундамент реалізації принципу професійної спрямованості.

Особливістю навчання фізики у вищих аграрно-технічних навчальних закладах є те, що цей процес має забезпечити не лише високий рівень природничо-наукової підготовки, а й мати чітку професійну спрямованість на майбутній фах з урахуванням міжпредметних зв'язків. Зміст курсу фізики із врахуванням особливостей підготовки інженерів-аграрників упроваджували таким чином:

1.       Розгляд у лекційному курсі прикладів, які пов’язані із сільськогос-подарськими об’єктами і технологіями майбутньої професійної діяльності.

2.      Розв’язування задач фізичного практикуму як з різних розділів фізи-ки, так і професійно спрямованих фізичних задач майбутнього фаху.

Перед вищою школою стоїть ще одна найважливіша задача – підготовка студентів до практичної діяльності. Зокрема, у викладанні фізики важливий тісний взаємозв’язок теорії і практики, що сприяє усуненню формалізму в знаннях, наближає до майбутньої професії, дає практичні навички, що повинні допомогти молодому фахівцю розібратися в тих виробничих процесах, з якими він зустрінеться, упевнено включитися в роботу і знаходити правильні шляхи для раціоналізації й удосконалювання тієї справи, якій він вирішив себе присвятити. Реальний шлях до досягнення цього починається з університетської лабораторії. Принцип професійної спрямованості навчання фізики реалізується під час виконання студентами лабораторних робіт. Існують такі можливості впровадження професійної спрямованості в навчання:

-         розроблення системи запитань професійно спрямованого характеру до традиційних лабораторних робіт;

-         проведення професійно спрямованих лабораторних робіт на традиційних установках;

-         організація професійно спрямованих лабораторних робіт з комп’ютерною підтримкою.

Тільки правильно організовані і систематично проведені лабораторні заняття сприяють формуванню системи фізичних знань у студентів, а також набуттю різних практичних умінь і навичок.

Отже, в процесі навчання фізики студентів вищих аграрно-технічних навчальних закладів необхідно орієнтуватися на принцип інтеграції фундаментальності і професійної спрямованості. Саме взаємозв’язок фундаментальних і професійно спрямованих знань під час викладання загальнонаукових дисциплін, а особливо фізики, має сприяти об'єднанню цих дисциплін із фаховими дисциплінами.