Экономические науки/10.Экономика предприятия

 

К.е.н. Тардаскіна Т.М., Олійник Ю.В.

Одеська національна академія зв’язку ім. О.С. Попова, Україна

Теоретико-методологічні основи моніторингу підприємства

Актуальність теми. Сучасне підприємство перебуває в умовах безперервної зміни зовнішнього середовища його існування. Ця нестабільність вимагає від господарюючих суб'єктів постійної адаптації, зокрема пошуку нових і вдосконалення вже відомих засобів забезпечення системи економічної безпеки заради досягнення економічної та соціальної мети діяльності підприємства. Необхідно здійснювати моніторинг провідних параметрів, повинен бути створений алгоритм «раннього попередження» негативних, руйнівних процесів на різних поверхах управління з точки зору критеріїв економічної безпеки, виявлення "руйнівників системи". Так як підприємствам доводиться функціонувати в умовах невизначеного і нестабільного ринкового середовища, на сьогоднішній день проблема створення системи моніторингу економічної безпеки підприємства набула особливої ​​актуальності.

Метою дослідження є комплексне дослідження поняття моніторингу економічної безпеки підприємства і проведення аналізу розуміння його сутності .

Слово «моніторинг» англійського походження, monitoring, що в перекладі означає «постійне спостереження за яким-небудь процесом з метою виявлення його відповідності бажаному результату або первісним припущенням». У свою чергу, англійський термін запозичений з латині від слова «monitor» - «застережливий». Це визначення увійшло у вжиток через екологічну сферу життєдіяльності людини, а потім і інші галузі господарювання.

В даний час поняття «моніторинг» активно вживається в багатьох галузях науки, у тому числі й економіці. Мова йде про конкретні види моніторингу, що мають свої специфічні особливості. Разом з тим у науковій літературі ще не отримали достатнього висвітлення питання теоретико-методологічних основ моніторингу в цілому. При дослідженні питань економічної безпеки підприємства важливим аспектом аналізу є спостереження за комплексом чинників економічної безпеки. Таке спостереження доцільно здійснювати у формі моніторингу. Першим кроком на шляху до створення системи моніторингу є формування необхідного понятійно-категорійного апарату. Ключовим у цьому комплексі має бути поняття «моніторингу факторів, що загрожують економічній безпеці».

На наш погляд, система моніторингу  підприємства дозволяє в режимі реального часу робити незалежну оцінку тенденцій його розвитку, отримувати інформацію про стан економічної кон'юнктури в реальному секторі економіки, динаміці її поточних і можливих змін, оперативно проводити аналіз фінансового стану підприємства і найважливіших факторів, що визначають його інвестиційну активність у взаємозв'язку з інструментами грошово-кредитної політики.

Для цього використовуються три основних компоненти моніторингу підприємства[1]:

1) на рівні економіки: кон'юнктурні опитування, опитування з фінансових та інвестиційних анкетам;

2) на рівні підприємства: фіксування параметрів економічного стану, виробничо-господарської діяльності, маркетингу;

3) на рівні підрозділів: збір даних про закупівлі, запасах, продуктивності праці, споживання і ефективності використання ресурсів і т.д.

Керівництво підприємства може не тільки відстежувати основні тенденції розвитку економічних процесів, а й оперативно оцінювати вплив чинників, що визначають можливу зміну цих процесів. Тим самим система моніторингу підприємства формує необхідну основу для раннього виявлення керівництвом у діяльності підприємства «вузьких місць» і дозволяє підвищувати ефективність реалізованої стратегії.

Основними суб'єктами системи моніторингу підприємства є саме підприємство, його управлінський апарат, виробничі та допоміжні підрозділи. Участь всіх підрозділів в моніторингу є обов'язковим. При цьому керівництво підприємства забезпечує конфіденційність і достовірність ними інформації.

Система моніторингу підприємства включає три основних взаємопов'язаних блоку, які базуються на відповідній методології:

- щомісячний аналіз змін економічної кон'юнктури, що дозволяє оцінювати динаміку попиту на позикові ресурси у взаємодії з рівнем попиту і пропозиції на продукцію та іншими факторами;

- щоквартальний аналіз фінансового стану підрозділів, що дозволяє оперативно оцінювати результати господарської діяльності з позицій формування власних джерел фінансування і потреби в позикових коштах;

- щоквартальний аналіз інвестиційної активності у взаємозв'язку з фінансовими результатами господарської діяльності підрозділів і динамікою попиту і пропозиції на ринку капіталу.

Основні цілі моніторингу повинні бути наступними:

·        оцінка стану і динаміки розвитку підприємства;

·        виявлення деструктивних тенденцій і процесів розвитку потенціалу підприємства;

·        визначення причин, джерел, характеру, інтенсивності впливу загроз економічній безпеці;

·        прогнозування наслідків дії загроз економічній безпеці;

·        системно-аналітичне вивчення сформованої ситуації і тенденцій її розвитку, розробка цільових заходів щодо парирування загроз підприємству.

Моніторинг має бути результатом взаємодії всіх зацікавлених служб підприємства. При здійсненні моніторингу повинний діяти принцип безперервності спостереження за станом об'єкта моніторингу з урахуванням фактичного стану і тенденцій розвитку його потенціалу, а також загального розвитку економіки, політичної обстановки і дії інших загальносистемних факторів. Для проведення моніторингу необхідне відповідне методичне, організаційне, інформаційне, технічне забезпечення. Зміст і послідовність здійснення моніторингу представлені в таблиці[1].

  Етап

Зміст етапу моніторингу

1

Ідентифікація підприємства (господарюючого суб'єкта) і об'єкту моніторингу

2

Формування системи техніко-економічних показників оцінки економічної безпеки підприємства з урахуванням специфіки його функціонування

3

Збір і підготовка інформації, що характеризує стан об'єкта моніторингу

4

Виявлення (визначення) факторів, що характеризують перспективні напрямки розвитку підприємства

5

Моделювання і формування сценаріїв або стратегій розвитку підприємства

6

Розрахунок техніко-економічних показників підприємства на всю глибину прогнозного періоду

7

Проведення аналізу показників економічної безпеки підприємства

8

Розробка пропозицій щодо попередження і нейтралізації загроз економічній безпеці підприємства

 

Висновки. Таким чином, в результаті проведеного дослідження обгрунтовано визначення категорії моніторинг економічної безпеки підприємства, запропоновано основні напрямки проведення моніторингу підприємства, які можуть бути використані суб'єктами господарювання у своїй практичній діяльності. .

 

 

Література

1.     Алексеева  О. Мониторинг финансового состояния предприятия //  Человек и Закон. 2010. №7. С. 48-52.