“Экономические науки”/ 7.Учет и аудит.

Кайнар О., Боднар О.

Науковий керівник Тиквій Н.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

Основні проблеми розвитку внутрішнього аудиту в Україні

 

Ефективний контроль державних фінансів є не лише важливою складовою системи управління економікою, а й запорукою фінансово-економічної стабільності та національної безпеки держави. Сучасний стан вітчизняної системи контролю державних фінансів є вкрай незадовільним. Реалізація повноважень власником (керівником) підприємства та набуття ним досвіду господарювання вимагає виконання цілеспрямованих контрольних заходів на підприємстві. До них відносять заходи, що виконують функціональні структурні підрозділи з контролю – управління, бюро, відділ, служба тощо. У сучасних умовах господарювання такий спеціальний підрозділ має назву служби внутрішнього аудиту.

Проблеми та перспективи розвитку внутрішнього аудиту в Україні досліджували такі вітчизняні вчені як О. Макеєва, Ю.Слободянюк, Б. Усач, А. Ткаченко, О. Пишна, Каменська Т., А. Бодюк та ін. Однак окремі аспекти поставленої проблеми в Україні й досі залишаються малодослідженими і потребують подальшої розробки.

Метою статті є дослідження стану розвитку та проблем внутрішнього аудиту в Україні.

Під внутрішнім аудитом розуміють діяльність окремого підрозділу, спрямованому на удосконалення системи управління, запобігання фактам незаконного й неефективного використання цільових коштів, виникненню помилок чи інших недоліків у діяльності підприємства, організації, установи, поліпшення внутрішнього контролю.

Основним аспектам будь-якої діяльності в цілому та внутрішнього аудиту зокрема є нормативне забезпечення. В Україні майже повністю відсутнє методичне забезпечення внутрішнього аудиту. Такий стан речей призводить до прогалин його ефективного існування та недоліків практичного виконання такою службою функцій контролю. Ринкова система господарювання надає підприємствам свободу вибору напрямків їхнього розвитку, що зумовлює пошук можливостей підвищення результативності їхньої діяльності з використанням сучасних інструментів контролю і управління.

Метою внутрішнього аудиту є забезпечення своєчасного виявлення та аналізу ризиків, достовірності фінансової й управлінської інформації, збереження активів, дотримання законодавства та внутрішніх політик і процедур, виконання фінансово-господарських планів, ефективного використання ресурсів

Належно організована робота внутрішнього аудиту, а особливо на сучасному етапі розвитку економіки України, спонукатиме працівників підприємства дотримуватися чинного законодавства та нормативних актів, а також розробленої підприємством політики, планів, внутрішніх правил та процедур, вчасно виявляти та знижувати ризик непередбачуваних витрат чи втрати репутації підприємства. Тому на сьогодні чимало підприємств різних організаційно-правових форм власності, що розвиваються в Україні, змушені приділяти увагу формування належної системи внутрішнього аудиту.

Підвищення ефективності аудиту полягає не лише в його своєчасності, але й у повноті операцій і процесів, розробці внутрішніх стандартів аудиту. Але через відсутність наукових комплексних розробок, достатнього досвіду роботи в нових умовах господарювання, побудова належної системи внутрішнього аудиту стає складною проблемою для багатьох промислових підприємств.

Шляхи та методи, які призведуть до покращення процесу внутрішнього аудиту, сприятимуть зниженню витрат компанії на зовнішній аудит, а саме якщо зовнішній аудитор буде мати можливість покладатися на результати роботи внутрішнього аудиту, що скоротить обсяг аудиторських процедур, виконуваних зовнішнім аудитором.

На підвищення ефективності діяльності підприємства може суттєво вплинути інтеграція внутрішнього аудиту з управлінським обліком та функціонально-вартісним аналізом, які спільно мають утворити систему дієвого корпоративного контролінгу, покликану вишукувати та мобілізувати резерви економії ресурсів, раціоналізацію технологічних процесів, зменшення собівартості та підвищення конкурентоспроможності продукції, товарів, робіт (послуг).

Таким чином, наступним проблемним аспектом внутрішнього аудиту визначення його місця серед системи управління підприємством. Тобто підприємство не повинно розглядати внутрішній аудит як систему лише контролю з фіскальною метою, а як систему, що покликана знайти приховані резерви на підприємстві з метою покращення ефективності діяльності підприємства.

Отже, до основних проблемних аспектів розвитку внутрішнього аудиту в Україні слід віднести насамперед недостатнє нормативне та методологічне забезпечення, що спричиняє полеміку в самих принципах, методах, методології та процедур внутрішнього аудиту. Також не слід забувати і про відсутність внутрішніх розробок щодо організації та методики внутрішнього аудиту на підприємстві.

 

Література:

1.     Каменська Т. Роль внутрішнього аудиту в системі внутрішнього контролю / Бухгалтерський облік і аудит, 2010. - №9. – С. 43-46.

2.     Макеєва О. Перспективи розвитку внутрішнього аудиту в Україні / Економіст, 2010. - №6. – С. 54-59.

3.     Слободяник Ю.Б. Розвиток внутрішнього державного аудиту / Актуальні проблеми економіки, 2011. - №5. – С.252.