Сучасні інформаційні технології/2. Обчислювальна техніка та програмування

Грязнова Г.П., Допіра Г. Г.

Національний технічний університет України “КПІ”

 

ДЕЯКІ АСПЕКТИ ВИКЛАДАННЯ КУРСУ ІНФОРМАТИКИ ДЛЯ студентів ФІЗИКО-МАТЕМАТИЧНИХ ФАКУЛЬТЕТІВ

 

Наростаючий темп розвитку суспільства вимагає від молодих фахівців – нещодавніх випускників вищих навчальних закладів – вміння орієнтуватися в різноманітних засобах отримання та обробки інформації, які надають сучасні інформаційні технології.

Найбільш гостро це питання постає перед робітниками технічної, економічної, а також фізико-математичної спрямованості базової спеціальності, завдяки тому факту, що перелічені вище напрямки міцно пов’язані з комп’ютерною обробкою великої кількості даних. 

Стосовно студентів фізико-математичних факультетів, можна зазначити, що, незважаючи на формально досить вузьку спеціалізацію випускників як насамперед викладачів з фізики та математики, існує тенденція працевлаштування таких студентів в багатьох суміжних сферах діяльності, таких як економічно-фінансові структури, обчислювальні центри, відділи з програмування, аналітики, адміністрування комп’ютерних мереж,  тощо.

Для підготовки студентів фізико-математичних факультетів заплановано низка послідовних навчальних курсів з інформатики та програмування, починаючи з основ роботи в середовищі Windows, MS-DOS, Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint, Outlook Express, Internet Explorer та інші), з подальшим знайомством з мовами програмування в порядку ускладнення та поглиблення навичок. Серед найбільш популярних мов програмування можна відзначити такі як Turbo Pascal, Visual Basic for Application, Delphi, C++ та інші.

Загальна тенденція складання низки курсів з одного предмету є послідовне поглиблення і засвоєння нових навичок студентів. Такої ж концепції дотримуються викладачі інформатики.

Першою мовою програмування майже всіх навчальних закладів є Turbo Pascal, який і створювався як засіб вивчення алгоритмів і основ програмування.

Особливостями мови є сувора типізація та наявність засобів структурного (процедурного) програмування. Pascal був одним з перших таких засобів. На думку Н. Вірта, засновника Turbo Pascal, мова повинна сприяти дисциплінованості програмування, тому, поряд із строгою типізацією, у Turbo Pascal зведені до мінімуму можливі синтаксичні неоднозначності, а сам синтаксис інтуїтивно зрозумілий навіть при першому знайомстві з мовою.

Наступним кроком в засвоєнні курсу програмування є знайомство з VBA, синтаксис якого в багатьох випадках співпадає з вже знайомим середовищем Turbo Pascal, але має свої особливості.

Взагалі VBA - це підмножина візуальної мови програмування Visual Basic (VB), яке включає майже всі засоби створення додатків VB.

Оскільки найбільш поширеними програмними засобами нашої країни залишаються продукти Microsoft, вміння створювати макроси для об'єктів MS Office відповідає сьогоденним потребам суспільства.

VBA відрізняється від мови програмування VB тим, що система VBA призначена для безпосередньої роботи з об'єктами Office, в ній не можна створювати проект незалежно від додатків Microsoft. Таким чином, в VBA мовою програмування є VB, а інструментальне середовище реалізоване у вигляді редактора VB, який може активізуватися з усіх програм MS Office.

За допомогою вбудованого в редактор VBA набору елементів управління і редактора форм користувач може створити користувальницький інтерфейс для розроблюваного проекту з екранною формою (рис.1) Елементи управління є об'єктами, а для кожного об'єкта визначений ряд можливих подій (наприклад, клацання або подвійне клацання миші, натискання клавіші, перетягування об'єкта і т.д.).

Кожна подія проявляється в певних діях програми (відгуках, реакції). Користувальницька форма дозволяє створювати вікна діалогу між вікнами. Мова програмування VBA служить для написання коду програми, наприклад, для створення функцій користувача в Excel.

 

 Рис. 1. Приклад створення інтерфейсу у середовищі Excel для вирішення однієї з математичних задач за допомогою макросу, побудованого в VBA.

 

Базова програма для студентів фізико-математичної спеціалізації включає вирішення  нагальних задач з обчислювальної математики, користуючись вбудованими функціями Excel та власноруч створеними макросами в VBA. Прослушать

 

Серед поставлених задач є оволодіння різними чисельними методами, наприклад, знаходження коренів систем лінійних рівнянь, вирішення поліномів, точні та ітераційні методи обчислювальної математики. Таким чином, поряд з вивченням засобам програмування студент поширює свої знання з курсу математики.

На додаток слід відзначити що той факт, що система програмування VBA призначена для роботи з об'єктами Office і  дозволяє ефективно її застосовувати для автоматизації діяльності, пов'язаної з розробкою різних типів документів.

Прослушать

На латинице

 

Словарь