К.е.н., доцент Безус Р. М.

Студент гр. МгФК-1-12 Маніло А.В.

Дніпропетровський державний аграрний університет, Україна

 

ОРГАНІЧНЕ АГРОВИРОБНИЦТВО США

 

Як свідчать дослідження, Україна не входить до лідерів рейтингу країн за станом здоровя громадян та рейтингу країн за якістю та доступністю  для населения продуктів харчування. За результатами дослідження  World's Healthiest Countries, проведеного в травні 2012 року одним з провідних інформаційних агентств «Bloomberg», Україна посіла 99-е місце у загальному рейтингу серед 145 країн.  У цьому рейтингу Україна розмістилася між Іраком і Пакистаном. За даними агентства найбільш здорові - мешканці Сінгапуру. Серед лідерів - Італія, Австралія, Швейцарія, Японія. У десятці рейтингу також Ізраїль, Іспанія, Нідерланди, Швеція, Німеччина. Сполучені Штати Америки посіли лише 33-е місце. Випередили Україну в рейтингу здоров’я Грузія (71), Вірменія та Латвія (ділять 79 місце), Литва (81), Таджикистан (84), Узбекистан (85), Азербайджан (87) , Білорусь (91), Росія (97). При складанні рейтингу враховували тривалість життя, дитячу захворюваність і смертність, причини смертності, поширення шкідливих звичок та екологічну ситуацію[1].

Але, більше 40% дорослих мешканців України оцінюють своє здоров’я як хороше  або дуже хороше. Про це свідчать результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології  у лютому цього року.

За результатами рейтингу Global Food Security Index складеного The Economist Intelligence Unit Україна посіла 44-е місце рейтингу країн з якості та доступності продуктів харчування. Всього ж під час складання рейтингу було досліджено 105 країн. Для ранжування експерти до основних показників віднесли: доступність (видатки сім’ї на продукти харчування в порівнянні з  іншими видатками), наявність (наявність та достатність пропозиції їжі в середньому в день), якість і безпечність продуктів (дотримання харчових стандартів).

Найвижчі показники з безпеки і доступності продуктів харчування були зафіксовані в США, Данії, Норвегії, Франція, Нідерланди. В десятку кращих увійшли також Австралія, Швейцарія, Канада, Фінляндія та Німеччина. Росія посіла  29, а Білорусія 43 місце [2].

Результати рейтингів свідчать, що в розвинених країнах світу громадяни, дбаючи про своє здоров’я. Бо ще великий мудрець Сократ стверджував, що ні багатство, ні слава не робить людину щасливою, а здоровий жебрак щасливіший за хворого короля. Отже, здоровя є справжнім багатство і його збереження є вкрай важливе не тільки для конкретної людини, а і для суспільства в цілому. Бо тільки здорова людина здатна творити та плідно працювати.

Здоров’я людини багато в чому залежить від якості продуктів харчування та стану екології. Забезпечити населення такими продуктами та не завдавати шкоди екології здатне органічне агровиробництво.

Наприкінці 2009 року загальна площа сільськогосподарських угідь світу, на яких ведеться органічне виробництво, перевищила 37,2 млн. га. Безумовними лідерами органічного виробництва є Австралія та Аргентина, сумарна площа їх органічних сільськогосподарських угідь склала понад 44% від загальносвітових органічних площ. До трійки країн з найбільшими площами сільськогосподарських земель, зайнятими під органічним виробництвом в 2010 році, ввійшли і Сполучені Штати Америки (рис.1).

 

Рис. 1. ТОР - 10 країн світу з найбільшими площами сільськогосподарських земель, зайнятими під органічним агровиробництвом, 2010 році. [3].

За даними дослідного інституту органічного сільського господарства FiBL, (Швейцарія) у 2009 році  ринок органічної продукції США становив 26,6 млрд. доларів США, в той час, як загальний світовий ринок органічної продукції склав 54,9 млрд. дол., а ринок ЄС - 19,6 млрд. євро [3].

У США федеральне органічне законодавство визначає три рівні органіки. Вироби з повністю сертифікованих органічних інгредієнтів і методів можуть бути помічені як «100% натуральний».  Продукція, що має принаймні 95% органічних інгредієнтів, може використати слово «органічний».  Обидві ці категорії можуть також відображати надпис USDA «органічні». Продукти третьої категорії, які містять не менше 70% органічних інгредієнтів, можуть бути помічені «з органічних інгредієнтів». Крім того, продукція може також відображати логотип органу сертифікації, який схвалив її.  Вироби з менш ніж 70% органічних інгредієнтів не можуть рекламувати цю інформацію для споживачів і можна тільки відмітити цей факт в заяві інгредієнтів продукту. Подібні правила маркування продуктів харчування застосовуються і в ЄС.

Рис. 2. Напрямки реалізації виробленої продукції десятьма штатами США, 2008 рік [5].

 

Саме тому 15 лютого 2012 р. у Німеччині під час виставки «BioFiach 2012» США та Європейський Союз оголосили, що, починаючи з 1 червня 2012 р., сертифіковані органічні продукти з ЄС чи США можуть безперешкод продаватися як органічні на території обох регіонів [4].

Органічна продукція, яка виробляються в США, не повністю споживається на місцевих ринках. На рис. 2 зображено чітку структуру реалізації органічної продукції виробленої десятьма штатами США. Так, Каліфорнія є найактивнішим учасником ринків усіх рівнів, на другому та третьому місці - штати Вісконсін та Вашингтон відповідно. Ці штати не тільки задовольняють потреби місцевого населення в якісних продуктах харчування, а і активно просувають свою продукцію за межами штату та країни в цілому.

Ринок органічної продукції в США та доступність її для широких верств населення є запорукою визнання цієї країни країною з високим рівнем якості продукції харчування та, відповідно, і станом здоров’я громадян.

 

Список використаних джерел

1. World's Healthiest Countries [Електроний ресурс]. – Режим доступу http://www.bloomberg.com.

2. Global Food Security Index [Електроний ресурс]. – Режим доступу http://www.bloomberg.com http://foodsecurityindex.eiu.com.

3. Willer, Helga (2011) Organic Agriculture Worldwide Key results from the global survey on organic agriculture 2011. Research Institute of Organic Agriculture, FiBL, Switzerland.

4. США та ЄС взаємовизнають свої органічні продукти // ORGANIC UA. – березень-травень 2012р. – С.6.

5. USDA. 2008. Organic Production Survey, United States Department of Agriculture and National Agricultural Statistics Service 331p.