Студентка Папченко В.О, доцент Тепла О.М

Національний університет біоресурсів і природокористування України

Нейролінгвістичне програмування

Щоб завоювати народи, підкорити маси, примусити людей робити певні вчинки сьогодні не потрібна зброя, тортури, погрози. Людство створило методи маніпулювання свідомістю набагато досконаліші і дієвіші, ніж, приміром, гармати. Наприклад, нейролінгвістичне програмування – словосполучення, відоме невеликій кількості людей, особливо в нашій країні. Але ті, хто знає а, головне, володіє НЛП, можуть досягти небачених висот. Принаймі так стверджують послідовники цього молодого напряму психотерапії.

НЛП виникло на початку 1970-х і стало результатом співробітництва Джона Гріндера, який був тоді асистентом професора лінгвістики в Каліфорнійському університеті, і Річарда Бендлера – студента психології у тому ж навчальному заході. Вони разом вивчали діяльність трьох видатних психотерапевтів: Фріца Перлза, новатора психотерапії і основоположника школи терапії, відомої під назвою гештальттерапія, Вірджинії Сатир, незвичайного сімейного терапевта, якій вдавалося вирішувати важкі сімейні конфлікти, і, нарешті, Мілтона Еріксона, всесвітньо відомого гіпнотерапевта.

Основоположники НЛП намагалися зрозуміти, як люди, що досягли великих успіхів у різних життєвих сферах, думають і сприймають світ. Вивчивши поведінку таких людей, а також проаналізувавши ознаки ефективності дій відомих психотерапевтів, вони спробували створити моделі поведінки, що дозволяють отримати аналогічні ефективні результати. На основі отриманих моделей і були розроблені спеціальні техніки (методики), що дозволяють швидко і результативно впливати на ті думки і стереотипи поведінки людей, які гальмують їх гармонійний розвиток і заважають досягненню певних цілей. Свої перші відкриття Джон Гріндер і Річард Бендлер опублікували в книгах, що вийшли в 1975-77 роках: "Структура магії " і "Паттерни". Відтоді кількість літератури з НЛП збільшувалась і продовжує зростати з неймовірною швидкістю.

Є два шляхи досягнення того, щоб співрозмовник прийняв ваш погляд. Перший - звичайний і найпоширеніший: переконання, аргументація, логічно вибудувана мова. А другий, менш популярний, але не менш ефективний, - навіювання.

НЛП включає цілий комплекс прийомів, які дозволяють, підтримуючи, здавалося б, звичайну беззмістовну розмову, ввести людину в стан гіпнотичного трансу. Причому так, що у неї не виникне й думки, ніби їй щось внушають. В принципі освоїти ці прийоми може кожен охочий.

Головний засіб НЛП - це мовний вплив. За допомогою слів потрібно передусім послабити самоконтроль співрозмовника і "відсікти" його від навколишнього середовища, заволодіти його увагою, а потім повести людини "всередину себе", все більше віддаляючи від зовнішньої реальності, занурюючи у віртуальний світ, де його вчинки будуть диктуватися підказаними гіпнотизером емоціями. Тут важливо, щоб він не використовував команд, оскільки накази можуть спричинити неусвідомлений опір. В об'єкта впливу має "само собою" виникнути бажання зробити те, що потрібно його партнеру.

Автори НЛП не радять використовувати готові словесні формули, заклинання, що автоматично вводять співрозмовника в транс. Адже всі люди дуже різні. Те, що подіє на одного, не зачепить інших. Віртуозність НЛП формується за допомогою досвіду. Однак існує кілька загальних правил, які допомагають досягти бажаного результату:

- Навіюйте потрібні вам враження в природній послідовності у вигляді безперервного сюжету.

- Не запитуйте у співрозмовника відразу занадто багато чого, уникайте суперечливих і нездійсненних побажань.

- Використовуйте зорові, слухові образи і відчуття, але не чергуйте їх занадто різко.

- Дотримуйтесь балансу між одноманітністю і різноманітністю.

- Уникайте абстракцій: говоріть про колір і форму, звуки і запахи, але не давайте моральних оцінок.

 - Люди, як правило, мислять образами. Тому ваші слова повинні народжувати у співрозмовника образи, які будуть створювати його реальність в даний момент і керувати діями.

Щоб захиститися від можливого стороннього навіювання, потрібно, слухаючи співрозмовника, постаратися уважно стежити за образами і переживаннями, які у вас виникають. Тоді ви зможете вчасно помітити, що вами намагаються маніпулювати.

З невербальних засобів спілкування в НЛП дуже важливе місце посідають такі  непомітні на перший погляд  деталі комунікацій, як пози, жести і рухи тіла. Напевно, ви помічали, як люди вказують у розмові на місце, час або напрямок за допомогою рук або кивка голови і повороту корпусу, як вони висловлюють жаль погойдуванням голови або рухами очей - своє ставлення до чогось. За всіма цими невербальними проявами можна скласти психологічний портрет будь-якої людини, і використовувати у спілкуванні з ним ці знання.

Можна, наприклад, копіювати його жести, або ж, навпаки, своїми жестами збивати його з вибраного напряму розмови. Вибір цих маніпуляцій визначиться вашими цілями - чи хочете ви досягти згоди і приєднатися до нього, або ви бажаєте переконати опонента.

Слід зазначити, що з кожним роком популярність НЛП стрімко зростає. І разом з цим, все більше доводиться чути про нього безліч полярних думок, причому як з вуст тих, хто з НЛП знайомий не з чуток, так і з вуст тих, хто вважає за краще триматися від нього на відстані. І ті і інші як правило, сходяться в одному: НЛП - це, в першу чергу, набір ефективно працюючих прийомів і технологій. А найпоширеніше звинувачення на адресу НЛП звучить приблизно так: "НЛП - це маніпуляція, що дозволяє управляти іншими людьми". Техніки нейролінгвістичного програмування дійсно дозволяють впливати на людей. Вони активно використовуються, наприклад, політтехнологами у веденні передвиборчих кампаній. Сьогодні НЛП широко застосовується в бізнесі і в різних маркетингових операціях, пов'язаних з продажами, рекламою, переговорами, PR - технологіями.