К. Приходченко1, В. Приходченко2, О. Приходченко2

1 – Донецький національний технічний університет

2 – Донецький  національний медичний університет ім. М. Горького

Створення системи гармонійної розвивальної стратегії впливу на особистість

Освітня діяльність гуртків, творчих об’єднань передбачає певні складові, що є фундаментальною базою сучасної системи навчальної освіти і виховання творчої особистості: особистісно зорієнтоване навчання і виховання, суб’єкт-суб’єктну взаємодію між учасниками навчально-виховного процесу; психолого-педагогічну підтримку та емоційний комфорт творчої особистості у процесі індивідуальної, групової та колективної пізнавальної і творчої діяльності; створення ситуацій позитивних емоційних переживань суб’єкта у предметній, творчій, комунікативній діяльності, спрямованих на суспільно значуще особистісне самовизначення та інтелектуально-творчий розвиток; створення умов для прояву суб’єктом життєвої активності вищого порядку, тобто його смислотворчості, установку на позитивний суб’єктний досвід вихованця (досвід самовизначення, досвід творчості, досвід комунікації як кооперації, установка на іншого); раціональний відбір засобів, методів та способів організаційно-педагогічної діяльності з урахуванням вікових та індивідуальних особливостей вихованців; розвиток дитячого самоврядування та самоуправління тощо.

Будується позанавчальний педагогічний процес на основі створення системи гармонійної розвивальної стратегії впливу, яка здійснюється в умовах відкритого діалогу педагогів і студентів, що створює оптимальні умови для закріплення пізнавального інтересу, формування особистісної самостійності, розкриття творчих здібностей і стимулювання саморозвитку зростаючої людини . Центральною ланкою такого позанавчального педагогічного процесу, спрямованого на творчий розвиток, є особистісно зорієнтована розвивальна взаємодія його суб’єктів. Ось чому процес формування творчих здібностей, розвиток творчої активності та індивідуального стилю креативної діяльності в умовах позанавчальної роботи освітнього закладу неможливо відокремити від творчого розвитку педагога, який навчає дитину творчій діяльності. Так відбувається процес взаєморозвитку всіх суб’єктів процесу – педагог реалізує свої особистісні й професійні потенції засобом творення особистості студента. Мають місце і адаптаційні виховні заходи, спрямовані на формування у молоді вміння планувати свій час. На це націлені дискусії: «Життєві цілі, чого ви б хотіли досягнути в житті?», «Як стати творчою особистістю?», «Моральні причини людини: твій погляд».

Виходячи з таких положень, робимо висновок, що суб’єкт-суб’єктна взаємодія в умовах позанавчальної роботи – це форма педагогічного співробітництва між педагогом і вихованцями гуртка, творчого об’єднання,  під час якого педагог і студенти об’єднані творчим діалогом з метою активного саморозвитку і самовираження особистості кожного з учасників освітнього процесу, а також виявлення та реалізації їхніх кращих духовних якостей і формування творчих здібностей, психокорекції та психопрофілактична робота. Таке педагогічне співробітництво забезпечує розвиток самосвідомості, позитивне ставлення дитини до педагога, освітнього середовища, творчого об’єднання, своїх однолітків, успішне формування доброчинних властивостей та якостей особистості, індивідуально спрямованих на саморозвиток. Основним предметом виховних зусиль педагога як організатора пізнавальної та творчої діяльності молоді у позанавчальній роботі має бути переведення виховної мети освітньої діяльності гуртка, творчого об’єднання в перспективу життя вихованців. Задана керівником гуртка виховна мета мусить бути прийнята колективом вихованців, в іншому випадку вони не зможуть реалізувати її. Коли студенти  сприймають спільну мету творчої діяльності, вона стає особистісно значущою, перспективною, включається в систему власних цілей. Умовами успішного проведення виховних цілей освітньої діяльності гуртка та творчого об’єднання успішних студентів є такі: послідовна орієнтація педагогів і вихованців навчальних закладів на перспективу їхньої освітньої діяльності; програмно-цільовий педагогічний вплив на вихованців гуртка, творчого об’єднання відповідно до їхніх нових особистісних утворень.

Таким чином, нагальним завданням сучасної педагогіки є допомога молоді у становленні її як індивідів, як особистостей, здатних до суб’єкт-суб’єктних позитивно творчих стосунків, у підвищенні ступеня соціалізації, культурної ідентифікації, у формуванні рис самовизначення, ініціювання та цільової життєвої орієнтації.

Література

1.       Приходченко К. І. Плекаймо творчу особистість : монографія / К. І. Приходченко. – Донецьк : Витоки, 1999. – 264 с.

2.       Приходченко К. І. Виховання як поведінкова культура / К. І. Приходченко // Освіта Донбасу, 2010. – № 4–5. – С. 42–47.

3.       Приходченко К. І. Інноваційні технологічні системи сформованості творчого освітньо-виховного середовища / К. І. Приходченко // Наука. Релігія. Суспільство : збірник наукових праць. – Донецьк, 2010. – № 1. – С. 186–191.

4.       Приходченко К. І. Творче освітньо-виховне середовище : теоретичний і практичний концепти / К. І. Приходченко. – Донецьк : Ноулідж, 2011. – 384 с.

5.       Богоявленская Д. Б. Пути к творчеству / Д. Б. Богоявленская. – М. : Знание, 1981. – 96 с.

6.       Давыдов В. В. Проблемы развивающего обучения /В. В. Давыдов. – М. : Педагогика, 2001. – 288 с.

7.       Приходченко К. І. Творче освітньо-виховне середовище загальноосвітнього закладу гуманітарного профілю / К. І. Приходченко. – Донецьк : Донеччина, 2007. – 640 с.

8.       Стельмахович М. Г. Народна педагогіка / М. Г. Стельмахович. – К., 1985. – 308 с.

9.       Стельмахович М. Г. Українська родинна педагогіка / М. Г. Стельмахович. – К. : ІСДО, 1996. – 223 с.