Модель інформаційного забезпечення процесу
соціально-економічного розвитку
Кравченко О.М.,
аспірантка
Необхідність в достовірній інформації та її наявність є визначальним фактором процесу інформаційно-аналітичного забезпечення соціально-економічного розвитку країни в цілому і її окремих регіонів. Інформацією взагалі вважають сукупність даних, фактів, знань про певну систему. Розглядаючи програму соціально-економічного розвитку як сукупність процесів планування та перетворення відповідних ресурсів для забезпечення стабільного економічного зростання, а також якісного підвищення рівня життя населення країни, слід постійно удосконалювати інформаційне забезпечення. Інформація відображає стан та зміни системи соціально-економічного розвитку на кожному її етапі, що надає можливість своєчасно вносити корективи та координувати діяльність органів управління відповідних територіальних утворень. Тому під інформацією доцільно розуміти перетворені в певному контексті дані, що є змістовними та корисними для конкретних користувачів.
Законодавчим підґрунтям інформаційного забезпечення процесів соціально-економічного розвитку в Чернігівській області є регіональна програма інформатизації на 2009-2011 роки. Розроблена відповідно до Концепції Національної програми інформатизації, а також Закону України «Про основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007-2015 роки» та ін. законодавчих актів. Програма спрямована, в першу чергу, на впровадження елементів «Електронного уряду» та вирішення завдань переходу до нового етапу розвитку суспільства – етапу інформаційного суспільства. Інформаційно-комунікаційні технології (далі ІКТ) як головний інструмент розвитку сучасної ринкової економіки кардинально впливають на соціально-економічні процеси в нашому суспільстві.
Програма інформатизації визначає стратегію комп’ютерного, телекомунікаційного та інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування області для забезпечення інформаційних потреб громадян, суспільства та держави, сприяння соціально-економічному розвитку регіону шляхом упровадження сучасних та перспективних ІКТ в усі сфери життєдіяльності регіону. Засобами інформатизації на всіх етапах реалізації програми виступають електронні обчислювальні машини, програмне, математичне, лінгвістичне й інше забезпечення, інформаційні системи або їх окремі елементи, інформаційні мережі та канали зв’язку, що використовуються для реалізації інформаційних технологій.
Програмою інформатизації визначена низка проблем, серед яких певна невпорядкованість інформаційних відносин між державним, регіональним та місцевими рівнями. Нерівномірність забезпечення можливості доступу населення до телекомунікаційних засобів спричинює інертність, а в деякій мірі і неможливість участі свідомо активних громадян у розробці дієвих пропозицій щодо вдосконалення соціально-економічного розвитку територій, на яких вони проживають. Далеко не останню роль тут відіграють наступні чинники: істотний дисбаланс у розвитку ІКТ-інфраструктури і ступеня інтеграції ІКТ у сучасні процеси розробки та впровадження програм соціально-економічного розвитку регіону; недостатньо сильна розвиненість інформаційних послуг і ресурсів для громадян та організацій; рівень інформаційної грамотності і готовності населення до використання ІКТ поступово зростає, але є нижчим, ніж в розвинених країнах; високий рівень соціально-економічного розшарування населення і низький платоспроможний попит на ІКТ відповідно; досить невелика частина економічно активного населення що пройшло спеціальну підготовку з використанням ІКТ у трудовій діяльності; низький рівень участі держави і бізнесу в навчанні навичкам використання ІКТ; а також досить низька мотивація населення в даних питаннях.
Створення банку даних для забезпечення органів управління області необхідними аналітичними матеріалами щодо тенденцій розвитку провідних галузей економіки необхідне при опрацюванні стратегічних напрямів соціально-економічного розвитку регіону та його адміністративно-територіальних одиниць. Відповідно є доцільним створення підсистеми моніторингу етапів впровадження програм соціально-економічного розвитку.
Найважливішими наслідками інформатизації, які визначають успіх у вирішенні завдань соціально-економічного розвитку, є наступні: побудова сучасної системи державного управління; розвиток телекомунікаційного середовища; створення потужних інформаційних ресурсів; розвиток пріоритетних напрямів економіки та соціальної сфери; надання рівного якісного доступу до інформації, освіти, послуг закладів охорони здоров’я, адміністративних послуг органів державної влади та органів місцевого самоврядування; сприяння становленню інформаційного суспільства, в якому кожен громадянин міг би створювати і накопичувати інформацію та знання, мати до них вільний доступ, користуватися і обмінюватися ними.
Полем застосування програмних заходів виступає специфічна категорія «інформаційний простір» як сукупність інформації, що циркулює та зберігається в ньому. Управління інформаційно-комунікаційним процесом – досить молода галузь науки. Важливість розвитку якої зумовлена швидкими темпами глобалізації суспільства. На сьогоднішній день інформаційно-комунікаційні технології застосовуються практично у всіх сферах суспільного управління, тому проблематика їх вмілого використання є надзвичайно актуальною. Роль координатора процесу управління інформаційними потоками при розробці програм соціально-економічного розвитку повинен виконувати аналітично-комунікаційний центр при управлінні економіки облдержадміністрації (див. рис. 1).
Економічні умови
Процес довгострокового стратегічного соціально-економічного планування
Здійснення програм довгострокового планування
Рис. 1. Модель інформаційного забезпечення процесу соціально-економічного розвитку
Забезпеченням згідно представленої моделі є матеріальні ресурси, природничі фактори,
котрі включають наявність природних ресурсів відповідного територіального
утворення, людські ресурси. Суб’єктами формування та застосування програм
соціально-економічного розвитку регіону, а також програм інформатизації регіону
є державні органи управління, органи місцевого самоврядування, органи
управління виробничими одиницями.
Також потрібно створити всі умови для активної участі громад у даних процесах, щоб надати можливість колективам підприємств, установ, організацій, і кожній людині зокрема повною мірою реалізувати свій потенціал, сприяючи суспільному і особистому розвитку та підвищуючи якість життя.