Педагогические науки/2. Проблемы подготовки специалистов

 

Ромашевська М.А., Коломієць Ю.В.

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»

 

Особливості застосування навчальних завдань на уроках технологій

 

Процес технічної творчості відбувається найуспішніше тоді, коли учні забезпечені індивідуальними навчальними завданнями, що враховують їх особисту підготовку, інтереси та ін.

Що являють собою навчальні завдання?  В педагогічній енциклопедії знаходимо таке визначення: навчальні завдання – різноманітні за змістом і об'ємом види самостійної навчальної роботи, які виконуються учнями за вказівкою вчителя, невід'ємна частина процесу навчання і важливий засіб його активізації. Це один з найважливіших практичних методів навчання, зміст якого полягає в тому, що учні застосовують засвоєний матеріал на практиці і таким чином поглиблюють знання, формують відповідні вміння і навички, а також розвивають своє мислення і творчі здібності.

Характерним для навчальних завдань є наявність в учнів певної мети, прагнення одержати відповідь на те чи інше питання, досягнути бажаного результату; врахування наявних умов і вимог, необхідних для виконання завдань: застосуванням відповідних даній меті і умовам способів або прийомів рішення; поступове ускладнення; врахування індивідуальних особливостей учнів, що забезпечується диференціацією завдань. Для прикладу візьмемо учнів з високим потенціалом, які випереджають в навчанні однолітків. Для таких учнів, після закінчення виконання загальних завдань для всього класу, потрібно підготувати ще й додаткові. Або ж вчителеві необхідно розробити 3-4 варіанти з різними рівнями складності. Якщо в класі є учні, які відстали від більшості в засвоєнні знань по будь-якому розділу навчальної програми, то вони одержують завдання, які допомагають їм ліквідувати пропуски. Таким чином всі учні активно задіяні  в творчій роботі і продуктивно увесь час працюють.

При цьому, найбільш цінними є завдання, які сприяють розвитку творчих здібностей учнів в різних видах діяльності (твір, моделювання, конструювання, проблемні завдання, дослідні роботи). Особливістю їх є варіативність виконання, бо лише в такому випадку виникає індивідуальний пошук, логічним завершенням якого є суб'єктивно новий результат, відсутність в них вказівок на ті структурні елементи знань, якими учень має скористатись у ході розв'язування, методологія виконання яких ґрунтується на певній системі категорій творчої діяльності (виникнення «здогадки» чи ідеї; розв'язування завдання; реалізація розв'язування на практиці) з врахування її рис (самостійне перенесення знань і вмінь у нову ситуацію; виявлення нової проблеми у знайомих умовах, нової функції знайомого об'єкта; вміння бачити альтернативу рішенню; вміння комбінувати відомі способи розв'язання завдання по новому; створювати оригінальні способи поряд з відомими іншими). Вони мають складати систему, яка дасть змогу сформувати і розвинути всю різноманітність інтелектуальної і творчої діяльності учнів та забезпечити перехід від репродуктивних дій до творчих.

На уроках технологій є широкі можливості для застосування таких завдань. Це зумовлено тим, що:

- вміння і навички з швейної справи та кулінарії мають велике значення для самообслуговування (догляд за одягом, виготовлення простих швейних виробів тощо);

- виготовлення швейних та кулінарних виробів вимагає творчого підходу, оскільки воно пов'язане з задоволенням потреб людини у найнеобхіднішому – одязі й їжі;

- виготовлений швейний чи кулінарний виріб завжди оцінюються близькими, товаришами, а це не може не вплинути на прояв старанності і творчості учнів.

Зміст і об'єм завдань визначаються цілями уроку або системою уроків, ходом роботи по темах навчальної програми і необхідністю залучення допоміжних засобів засвоєння знань.

Особливу увагу слід приділити питанням правильного добору завдань. Від цього значною мірою залежить не тільки інтерес учнів до запропонованого виду діяльності, а й темпи його розвитку. Добираючи завдання, варто врахувати такі принципи:

·                        значимість у розв’язанні завдань творчого розвитку особистості - передбачає комплексний підхід до вирішення проблеми реалізації навчальних, розвивальних та виховних цілей;

·                        навчальна новизна поставленого завдання. Працюючи над поставленими завданнями, учні повинні відкривати для себе щось якісно нове, досі їм невідоме, таке, що не зустрічалося в їхній практиці;

·                        інтерес до завдання. Важливо дібрати такі завдання, які неможливо було б виконати, застосовуючи формально знання як основ технологій зокрема, так і основ наук у цілому, або користуючись лише певним алгоритмом трудової діяльності. Оскільки за такого підходу робота зводиться до виконання репродуктивних вправ, що не забезпечує належного рівня розвитку творчого мислення, простору для фантазії, прояву ерудиції, вмінь, навичок;

·                        варіативність завдання (можливість кількох варіантів вирішення) щодо створення умов для конструювання, відбору найбільш доцільних і оптимальних у даних умовах варіантів, ставить учнів перед необхідністю аналізувати, робити відповідні технічні розрахунки, оцінювати реальні умови з точки зору технологічності пропонованого варіанта, вибирати оптимальні значення параметрів.

Розглянуті принципи слід взяти за основу під час складання карток-завдань для вирішення навчально-дидактичних проблем трудового навчання.