Педагогічні науки/2. Проблеми підготовки спеціалістів

 

Гриньова Я.Г., Нещеретний Ю.М.

Харківський національний автомобільно-дорожній університет, Україна

Урахування змісту компонентів правової культури майбутніх фахівців транспортної галузі у процесі професійної підготовки

 

Осмислення феномену правової культури майбутнього фахівця транспортної галузі дало можливість дійти висновку, що йдеться про складне інтегроване утворення, складниками якого є такі компоненти, як: особистісно-мотиваційний, когнітивний (інтелектуальний) і діяльнісно-регулятивний (поведінковий), які можна розглядати як рівні послідовного процесу формування правової культури майбутніх фахівців. Без знань і умінь не може бути сформовано належне ставлення до діяльності, моральних засад і якостей особистості. Правові знання, уміння й навички є основою успішної практичної діяльності особистості, життєвої самореалізації, мірою її соціального буття, а також передумовою правомірної поведінки.

Особистісно-ціннісний компонент правової культури виявляється у формуванні в суб’єктів учіння мотивації до пізнання правових засад розвитку та діяльності нашого суспільства, правових основ регулювання майбутньої професійної діяльності, забезпечували б високий рівень правової активності, а також сприяли б створенню умов для набуття студентами правових умінь і навичок, необхідних для професіонального виконання трудових обов’язків. Цьому будуть сприяти під час вивчення правових дисциплін: активізація професійного інтересу, використання нестандартних методів і форм навчання, створення проблемних ситуацій і активізації спонукальних дій до самостійного пошуку шляхів їх вирішення.

Отже, важливим завданням викладача при формуванні правової культури студентів у процесі вивчення правових дисциплін є створення необхідних установок, спрямованих на усвідомлення студентом цінності права (соціальна, інструментальна, особистісна), дотримання ним правових норм, на засвоєння правових знань і набуття правових умінь як необхідних умов для успішної професійної та суспільної діяльності. Результатом такої діяльності педагога має стати підвищення студентської пізнавальної активності, мотивації діяльності, що сприяє формуванню пізнавального компонента правової культури.

Основу когнітивного компонента правової культури фахівців транспортної галузі утворює сукупність засвоєних студентом правових знань, відомостей, понять, уявлень і поглядів про правову дійсність, зміст яких детально регламентують ГСВО України [1; 2; 3], за напрямами підготовки «Транспорті технології» (за видом транспорту автомобільний), «Автомобільний транспорт», та які безумовно необхідно формувати у процесі правового навчання. Міцні й дієві знання повинні характеризуватися повнотою змісту, системністю, докладністю, узагальненістю та високим ступенем їх засвоєння  [5, с. 236]. Правові дисципліни є не тільки засобом отримання знань, але й основою формування правової культури. Уся система навчання у ВНЗ спрямована на розвиток, становлення як обізнаної, вихованої, культурної, людини, так і висококваліфікованого, конкурентоспроможного фахівця.

Сутність діяльнісно-регулятивного (поведінкового) компонента правової культури фахівців транспортної галузі полягає у формуванні навичок, умінь і здатностей (зміст яких відображено в переліку фахових правових знань та умінь майбутнього фахівця за напрямами підготовки «Транспорті технології» (за видом транспорту автомобільний), «Автомобільний транспорт»), які необхідно формувати у процесі вивчення правових дисциплін. Практичне застосування знань забезпечує їх перехід у навички й уміння. Систематичні вирішення завдань правового характеру дозволяють перетворити знання на навички. Наприклад, знання про вимоги до форми й змісту позовної заяви, забезпечують перетворення їх на навички в складанні такого процесуального документа за умови частих тренувань. Практичне застосування знань і навичок у навчальному процесі забезпечує їх перетворення на складні уміння, які за обсягом є вужчими, ніж знання. До рівня уміння потрапляє лише та частина знань, яка має суттєве значення в професійній і суспільній діяльності. Правові уміння – це здатність застосовувати знання та навички в практичній діяльності. Видатний педагог Я. Каменський писав, що все має закріплюватися постійними вправами: навчання неможливо довести до досконалості без частих та особливо майстерних повторень і вправ [4Ошибка! Источник ссылки не найден., с. 123].

Характеристика компонентів правової культури майбутніх фахівців транспортної галузі свідчить, що лише за допомогою забезпечення єдності правового навчання, правового виховання і правової діяльності буде досягнута культура правомірної поведінки. Це може бути пояснене тим, що людина може знати правові норми, але на практиці чинити певні дії всупереч закону, і навпаки, особа може не знати законів, але діяти в межах загальноприйнятих правил. Так, більшість правопорушників свідомо вчиняють противоправні дії, знаючи завідомо міру покарання, натомість деякі члени суспільства, маючи досить низький рівень правових знань, характеризуються високим рівнем моральності, духовності, який свідчить про їхню поведінку в межах закону.

Література:

1.                  Освітньо-кваліфікаційна характеристика та освітньо-професійна програма бакалавра напряму підготовки 1004 – «Транспортні технології» / кол. автор. під керівництвом М. Ф. Дмитриченка. – К. : НТУ, 2004. – 172 с.

2.                  Освітньо-кваліфікаційна характеристика та освітньо-професійна програма спеціаліста напряму підготовки 1004 – «Транспортні технології», спеціальність 7.100402 «Транспортні системи» – К., 2004. – 173 с.

3.                  Освітньо-кваліфікаційна характеристика та освітньо-професійна програма магістра напряму підготовки 1004 – «Транспортні технології», спеціальність 8.100403 «Організація перевезень і управління на транспорті (за видами )». – К., 2004. – 173 с.

4.             Коменский Я.А. Великая дидактика / Я. А. Коменский // Коменский Я. А., Локк Д., Руссо Ж.-Ж, Песталоцци И. Г. Педагогическое наследие / сост. В. М. Кларин, А. Н. Джуринский. – М. : Педагогика, 1989. - - С. 11–106.

5.                  Ягупов В. В. Педагогіка: навч. посіб. / В. В. Ягупов. – К. : Либідь, 2003. – 560 с.