Гнилицька А.І., ст. викл.

Харківський національний автомобільно-дорожній університет

 

ТВОРЧА ОСОБИСТІСТЬ ФОРМУЄТЬСЯ

В ПРОЦЕСІ НАВЧАННЯ І ВИХОВАННЯ

 

Бурхливий індустріально-інформаційний розвиток, соціально-економічні зміни, що відбуваються нині в нашій державі, вимагають певних змін і у системі освіти.

Приоритетними напрямками змісту освіти, що сприяють істотному зростанню інтелектуального, культурного, духовно-морального потенціалу особистості та суспільства, є: створення умов для опанування студентами досягнень національної та загальнолюдської культури; виховання поваги до державної мови; розвиток високої мовної культури студентів; забезпечення освіти та професійної мобільності випускників на ринку праці шляхом впровадження гнучких освітніх програм; сучасні підходи щодо науково-методологічної, виховної роботи; розробка нових навчальних програм, форм викладання дисциплін.

Особливістю виховання є не тільки формування позитивних якостей, а й подолання наслідків впливу негативних обєктивних чинників.

Викладач повинен навчити молоду людину уважному ставленню один до одного, повазі тих, хто не поділяє їхніх захоплень, навчити виходити з конфліктних ситуацій ненасильницьким шляхом, дати можливість кожному студенту відчути свою унікальність, уміти уважно слухати інших, висловлювати свої думки.

Виховання молодого покоління – це дуже серйозна справа. Вона повинна базуватися на постійних незмінних ідеях і цінностях. В якості ідейної основи всієї системи виховання повинні бути відпрацьовані і перевірені багатовіковою практикою.

Зміст виховного процесу повинен бути орієнтований на загальнолюдські цінності. Треба не відкидати все найкраще, що є у досвіді кожної країни, кожного народу, а насамперед всіляко актуалізувати і розвивати цей досвід.

Сучасні студенти повинні добре оволодіти не тільки рідною мовою, а й мовою спілкування з комп’ютером при вивченні інтегрованих інформаційних систем управління підприємством. Процес виховання – система виховних заходів, спрямованих на формування всебічно і гармонічно розвиненої особистості.

Назріла необхідність формування національної еліти в усіх без винятку сферах – еліти, яка зі свідомим духовним, інтелектуальним, професійним вимірами була б осередком нації.

В організації виховання однією з важливих загальних умов є систематичність і послідовність формування особистості, яке успішно здійснюється в прцесі діяльності, спілкування.

Чим розумніше організована діяльність, тим більший вплив її на особистість. У процесі цієї діяльності повинно розумно поєднуватись педагогічне керівництво з розвитком ініціативи, активності студентів. Студент сприймає 10 % того, що чує, 50 % того, що бачить, 90 % того, у чому бере участь. Тому лектор повинен не тільки читати, викладати певний курс лекційного матеріалу, а демонструвати лекцію, її основні положення на екрані, використовуючи мультимедійні технології.

Комплексна програма виховання молоді включає: виховання духовних цінностей, доброти, милосердя; свідомого відношення до праці; любові до свого народу, до рідної землі.

Умови для ефективного навчання, змістовного відпочинку, трудової діяльності, самореалізації та самовиховання залежать від вищого органу самоврядування – студентської Ради. Самоврядування діє на засадах співробітництва, співдружності, поваги до особистості, педагогічної підтримки.

Життєва активна позиція багато в чому залежить від міцних знань з обраної професії, що дає впевненість молодим фахівцям у своїй подальшій роботі. Кожного року до нас приходять абітурієнти і студенти все більш розкуті, з відповідним життєвим досвідом, проявами своєї життєвої позиції і, на жаль, все менше вихованими.

Важливу роль відіграє дисципліна. Дуже прикро, що у Києво-Могилянській академії Д.Степаненко (я не хочу і не можу її назвати студенткою цього поважного закладу) показала свою гидоту. Студентські самоврядування багатьох вищих навчальних закладів були обурені цим вчинком. Українські студенти, як частина великої європейської сімї і студентства, повинні думати і діяти так, щоб відповідати високому званню сучасного студентства. Такі типи, як Д.Степаненко, ганебно впливають на репутацію студентів України, імідж нашої держави.

Виховання поєднується з формуванням таких соціальних якостей, що забезпечують творчий рівень, трудову і професійну діяльність майбутнього фахівця. Вирішується все це колективом викладачів, людей різного віку і досвіду, різних спеціальностей і педагогічних поглядів.

Необхідною складовою частиною процесу підготовки сучасних фахівців є практика студентів, яка проходить на сучасних підприємствах і в організаціях. Метою практики є оволодіння студентами сучасними методами, формами організації, формування у них на базі одержаних знань професійних умінь і навичок для прийняття самостійних рішень під час виконання конкретної роботи; виховання потреби систематично поповнювати знання і творчо їх застосовувати в практичній діяльності. Результатом практики є формування особливостей майбутнього спеціаліста та основ професійного саморозвитку.

Для того, щоб майбутній студент був готовий до здійснення усіх завдань, слід зорієнтувати його соціально-культурну, творчу активність. Кожна людина повинна повірити в саму себе і свої необмежені можливості.

Головна мета сучасного викладача вищої школи – бачити в кожному студентові індивідуальність і сприяти молодому поколінню створити і побудувати самих себе, як особистостей, як громадян, спроможних стати корисними для прогресу суспільства, стати щасливими у власному житті.